SVET
Premýšľate nad kúpou nehnuteľnosti? Chorvátske mestečko ponúka domy za pár centov
Lacné nehnuteľnosti ponúka aj Taliansko či Francúzsko.
Pred jej kúpou je však potrebné splniť niekoľko podmienok.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Čo tak vyjsť z kolobehu stereotypu a presťahovať sa do malebnej dedinky v horách či prímorského mesta? Na prvé počutie to znie ako nereálna predstava, avšak určité európske mestá ponúkajú lacné bývanie svojim potenciálnym obyvateľom v uvedených oblastiach.
Ako prvé ošiaľ vyvolalo Taliansko, ktoré inšpirovalo ľudí, aby zmenili svoj život kúpou nehnuteľnosti za jedno euro. V predaji zotrváva už niekoľko rokov. Nové bývanie si tak ľudia mohli kúpiť už v mestečku pod Etnou či v sicílskych mestách Troina či Sambuca, informuje portál tvnoviny.sk.
Onedlho sa k nemu pridali Chorvátsko či Francúzsko, kde si tiež môžete kúpiť nehnuteľnosť za symbolický poplatok. Na to, aby ste sa však stali hrdými majiteľmi, je potrebné splniť niekoľko požiadaviek.
Rozruch okolo talianskych nehnuteľností
S najširšou ponukou domov disponuje Taliansko, o čom svedčí aj rozruch na internete. Obľúbená dovolenková destinácia zaujala aj mnohých Slovákov, avšak po prečítaní kompletných podmienok na kúpu domčeka za euro ponuka už neznie až tak lákavo.
Príčina, prečo Taliansko pristúpilo k danému kroku, je jednoduchá. Malé obce a mestečká prichádzajú pre atraktivitu života vo veľkomeste o obyvateľov. V dôsledku toho hrozí, že neobývané domy zostanú schátrané, čomu sa daná krajina snaží zabrániť.
Hlavnou podmienkou pri kúpe lacnej nehnuteľnosti je, aby do troch rokov došlo k jej rekonštrukcii. V niektorých prípadoch by ste ju dokonca nemali využívať len ako letné sídlo, ale mali by ste v nej naozaj bývať.
Potenciálni uchádzači si môžu vybrať z viacerých oblastí. Pre milovníkov turistiky je ideálna obec Albugnano v okolí Turína. Hneď na skok sú Alpy, čo ocenia najmä priaznivci lyžovania. Ďalším miestom, ktoré je obklopené vrcholom Álp, je osada Borgomezzavelle.
Stredná časť krajiny ponúka tiež niekoľko zaujímavých oblastí. Príkladom je obec Cantiano nachádzajúca sa neďaleko San Marína či Fabbriche di Vergemoli, ktorá spadá pod Toskánsko.
Z talianskej čižmy máte však na výber takmer 40 lokalít, pričom niektoré oblasti sú len kúsok od mora.
Podobný trend vo Francúzsku
Nehnuteľnosti za euro ponúka aj Francúzsko v meste Saint-Amand-Mentrond, ktoré sa nachádza asi 300 kilometrov južne od Paríža. Háčik sa však nachádza v tom, že nový majiteľ musí v novom dome naozaj bývať, pričom nemôže ho prenajať.
V prípade rekonštrukcie sa jej začiatok o pár mesiacov predlžuje, avšak dôjsť by k nej malo do šiestich mesiacov od kúpy. Prerábku je potrebné dokončiť do dvoch rokov.
Lacné domy možno nájsť aj v Portugalsku, Španielsku či dokonca Japonsku.
Nehnuteľnosť v Chorvátsku za pár centov
Demografický úpadok pocítilo aj chorvátske mesto Legrad. Domy sa rozhodlo predávať za jednu kunu, čo v prepočte na našu menu je približne 13 centov.
Ako uvádza Forbes, ide o vidiecke mesto ležiace na rieke Dráve, ktorá tvorí hranicu Chorvátska s Maďarskom. Výhodou mesta je dostatok zelene a pláži, ktoré sa nachádzajú popri rieke.
Jeho osud sa viaže k rozpadu Rakúska-Uhorska, pričom kedysi prosperujúce mesto v súčasnosti obýva len 2-tisíc obyvateľov. Miestna rada chce tak zvýšiť daný počet a vrátiť mu jeho minulú podobu. V dôsledku toho pred pár dňami spustila schému, ktorá má prilákať mladé rodiny.
Danú taktiku v podobe nehnuteľností za pár centov Legrad už v minulosti na získanie pozorností médií a potenciálnych obyvateľov vyskúšal. Prvé domy začal sa symbolickú sumu predávať v roku 2021.
„Zmenili sme sa na pohraničné mesto so slabým dopravným spojením do iných miest. Odvtedy počet obyvateľov postupne klesá,“ povedal pred troma rokmi pre agentúru Reuters starosta mesta Ivan Sabolič.
„Od nedávneho oznámenia rady sa už o schému ľudia začali zaujímať. Celkovo je predaných päť domov, ktoré sú pripravené na nasťahovanie. Presťahovali sa už tri rodiny a nás teší, že všetky tri privítali po nasťahovaní nového člena. To zvýšilo počet detí v jasliach,“ dodal.
Prísne podmienky pre potenciálnych uchádzačov
Možno sa pýtate, prečo nehnuteľnosti v spomínanej obci stoja práve 13 centov. Za dôvod možno považovať prechod Chorvátska na používanie eura ako meny, pričom jedna kuna, ktorá tvorila sumu lacného bývania v minulej schéme, v súčasnosti zodpovedá približne 13 centom.
Avšak pred kúpou domu v danej oblasti si nezabudnite prečítať stanovené podmienky. Potenciálni obyvatelia musia mať menej ako 45 rokov a byť v manželskom alebo mimomanželskom partnerskom vzťahu. Za veľké mínus sa považuje záznam v registri trestov či vlastnenie už inej nehnuteľnosti.