Dôvody, pre ktoré začnete nakupovať v secondhandoch aj vy

Pokiaľ ide o nakupovanie vecí ako je oblečenie, hračky či nábytok, často a nanešťastie ich ľudia zvyknú kupovať nové. Pohodlie vybehnúť do veľkoobchodu a zakúpiť si konkrétnu položku tieto položky môže byť lákavé. No za akú cenu? Nielenže vás nákup nového zvyčajne stojí viac peňazí, ale vysokú cenu za výrobu týchto nových položiek platí aj… Prečítať celé

Pokiaľ ide o nakupovanie vecí ako je oblečenie, hračky či nábytok, často a nanešťastie ich ľudia zvyknú kupovať nové. Pohodlie vybehnúť do veľkoobchodu a zakúpiť si konkrétnu položku tieto položky môže byť lákavé. No za akú cenu? Nielenže vás nákup nového zvyčajne stojí viac peňazí, ale vysokú cenu za výrobu týchto nových položiek platí aj životné prostredie. Ak sa nákupu vecí z druhej ruky ešte stále štítite, prinášame vám výhody, o ktorých by ste mali vedieť.

1. Úspora financií

Jednou z najzrejmejších a najznámejších výhod nákupu z druhej ruky je úspora peňazí. Často môžete nájsť použitý tovar až o 50 % lacnejšie v porovnaní s novou položkou. Keď si uvedomíte, že Američania míňajú ročne viac ako bilión dolárov na nepodstatné tovary, za celých 12 mesiacov dokážete ušetriť nemalú sumu. Ušetrenú čiastku môžete využiť prínosnejšie kúpou zážitku, kvalitnejších potravín alebo na investovanie. Či už nakupujete oblečenie, nábytok, hudobné nástroje alebo čokoľvek iné, budete môcť nájsť kvalitné veci za nižšie ceny z druhej ruky, ktoré sú ako nové. Ľudia však zvyknú predávať úplne nové položky za prijateľné ceny.  Ak natrafíte na značkové odevy, topánky či peňaženky, môžete ušetriť nemalú sumu a zároveň sa pýšiť dizajnérskym kúskom. 

Kto hľadá, nájde. V obchodoch s oblečením z druhej ruky dnes nájdete množstvo kvalitných a dizajnérskych kúskov. Ak nemáte čas zájsť do obchodu osobne, môžete nakúpiť secondhand oblečenie i cez internetové bazáry. Výber bude pre vás jednoduchší. Zdroj: pexels.com

 

2. Pomoc životnému prostrediu a ochrana prírodných zdrojov

Zdroje potrebné na vytváranie nových produktov nezahŕňajú len prácu a materiály. Energia a prírodné zdroje sa využívajú nielen pri tvorbe obalu, v ktorom predajný kus nájdete. Každý vyrobený produkt je zodpovedný za určitú úroveň vyčerpania prírodných zdrojov. Či už ide o ťažbu ropy, kovov, klčovanie lesov, pestovanie bavlny alebo čerpanie vody.

Vedeli ste napríklad, že na výrobu džínsov je v priemere potrebných 6 800 litrov vody? Nákup použitého materiálu nielenže znižuje množstvo využívaných prírodných zdrojov, ale znižuje aj množstvo spotrebovanej energie a znečistenia okolia. Ide napríklad o pesticídy, spaľovanie paliva v nákladných autách, ktoré prevážajú predmety, toxické chemikálie a uhlíkové emisie. Pokiaľ ide o textil a odevy, približne 50 % energie vstupujúcej do textilného priemyslu sa spotrebuje už pri počiatočnej výrobe.

Výroba nového nábytku vytvára 100-krát viac skleníkových plynov ako ich oprava. Nákupom tovaru z druhej ruky nespotrebúvate ďalšiu energiu, pretože bola spolu s prírodnými zdrojmi použitá pri výrobe počiatočného tovaru. Nevytvárate teda dopyt po nových položkách, ktoré vyžadujú dodatočnú energiu alebo vyčerpávajú ešte viac prírodných zdrojov. V neposlednom rade keď kupujete použité veci, dávate im druhý život a šetríte ich pred vyhodením na skládku. Ľudia príliš často premýšľajú o znižovaní odpadu a recyklácii v fliaš, plechoviek a plastov, ale naše šatníky a iné domáce potreby sú rovnako zásadnými prispievateľmi k tomu, čo končí v koši nejednej domácnosti.

Šanca veciam z druhej ruky = šanca pre našu planétu. Zdroj: pexels.com

 

3. Pomoc miestnym

Či už nakupujete v kamennom obchode,  vintage obchode, od suseda, ktorý zverejnil použitý tovar na sociálnych sieťach alebo na swape v centre mesta, vaše minuté peniaze zostanú v susedstve a neodídu do zahraničného veľkoobchodu. V skutočnosti sú sekáče často fundraisingovým rozšírením neziskovej organizácie. Takže môžete mať dobrý pocit z toho, že šetríte peniaze a životné prostredie a zároveň podporíte aj miestne obyvateľstvo. Nákup použitého tovaru však nie je len o podpore vášho rozpočtu, neziskových organizácií a planéty, podporujete aj miestne podniky a pomáhate miestnej ekonomike.

4. Nájdete unikátne výrobky

Teraz, keď poznáte výhody nákupu z druhej ruky, je čas na skutočne zábavnú časť! Polovicu zábavy tvorí vzrušenie z lovu vintage kúskov a šetrenia peňazí.  Hľadáte nové oblečenie na rande, nezvyčajný kus nábytku do vášho domu, ďalšiu knihu s dychberúcim príbehom alebo hry pre vaše deti? Z druhej ruky dokážete nájsť jedinečné, niekedy ťažko dostupné položky. Keď kupujete nové, zvyčajne si vyberáte z položiek, ktoré sú teraz všade vôkol vás. Prečo byť ako všetci ostatní? Okrem zrejmých výhod nákupu použitého získate ďalší bonus v podobe vlastníctva predmetov, ktoré len tak niekde nenájdete.

Aj v sekáčoch dokážete nájsť kúsky ako z módneho magazínu. Zdroj: pexels.com

5. Podpora domáceho šitia a vlastnej kreativity

Upcyklácia nálezov v sekáčoch je vzrušujúcim koníčkom, ktorý si mnohí mladí ľudia osvojili. Na internete dnes nájdete nekonečné množstvo ideí ako sa dá z nudného jednoduchého oblečenia urobiť jedinečný kreatívny kúsok a s trendovým vzhľadom. Inšpiráciou môže byť pre vás Katarína Peterová so pseudonymom La Florita. Katarína má na svojom Instagrame nielen kvantum fotografií a videí s nápadmi na oživenie odevu, ale ponúka aj kurzy ukcyklácie. Upcyklovacie oblečenia vám poskytne oddych pri kreatívnej zábave, pri ktorom sa naučíte šijacie zručnosti a dáte starému šatstvu novú dušu. Pozrite sa, ako hravo si vytvoríte sukňu z interiérových závesov:

Kde nakupovať z druhej ruky?

  • charitatívne obchody
  • online market
  • bazáry na sociálnych sieťach
  • mobilné aplikácie na nákup a predaj noseného oblečenia
  • vingate obchody
  • mieste swapy oblečenia
  • mieste secondhand obchody

Zdroj: hennepin.us, homefamily.net

Pokračujte na ďalší príspevok »