CESTOVANIE

Dovolenkové preferencie Slovákov sa medzi sebou výrazne líšia. O čo majú záujem?

Niektorí Slováci si dovolenku doprajú viackrát ročne.
Iní si ju prenášajú do ďalšieho kalendárneho roka.
Vydané 28. júla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Mnohí Slováci majú návštevu vysnívanej letnej destinácie už za sebou, iní na ňu ešte len čakajú. Na ako dlho si vedia zaslúžený oddych dopriať?

Preferencie Slovákov závisia od rôznych faktorov

To, akú destináciu si Slováci zvolia, častokrát závisí od profesie. Ako uvádza Forbes, oddych na Slovensku zvyknú preferovať ľudia, ktorí pracujú v odvetviach elektrotechniky, dopravy či stavebníctva. Naopak, ľudia, ktorí zastávajú manažérske či administratívne pozície, si chcú dopriať kúsok exotiky.

Sú však aj zamestnanci, ktorí si dovolenku čerpajú čo najmenej. Najčastejšie pracujú v manažmente, pričom až 17 % z nich si zvykne preniesť do nového kalendárneho roka väčšinu dní dovolenky. Poukazuje na to najnovší prieskum portálu Platy.sk, ktorý spracoval dáta od 4 139 respondentov.

dovolenkové preferencie Slovákov

Slováci sa nebránia dovolenke ani na horách, ani v exotike. Zdroj: pexels.com

Výrazné rozdiely možno nájsť najmä medzi regiónmi. Kým 45 % ľudí žijúcich v Bratislavskom kraji zvykne využiť celú dovolenku, v Prešovskom kraji majú na to zamestnanci iný pohľad. Dovolenkové dni si tak zvykne čerpať len 18 % opýtaných.

Ďalším efektívnym spôsobom, ako si predĺžiť voľno, sú štátne sviatky. Výhody danej možnosti využíva deväť percent respondentov. Sú však aj firmy, ktoré ponúkajú dovolenku nad rámec zákona. Daný benefit môže v rámci Slovenska využiť 17 % zamestnancov. Najčastejšie ide o ľudí pracujúcich v štátnej správe a samospráve či v bankovníctve.

Nebránia sa ani dovolenke za pár tisíc eur

Mnohí Slováci si pred odchodom na dovolenku zvyknú stanoviť približnú sumu, ktorú plánujú minúť. Najčastejšie ide o sumu v rozmedzí 400 až 800 eur. Informuje o tom spravodajský portál TA3.

Niektorým však nerobí problém danú hranicu prekročiť. Každý desiaty Slovák počíta s tým, že výdavky na dovolenku môžu dosiahnuť okolo dvoch až štyroch tisíc eur.

dovolenkové preferencie Slovákov

Niektorým Slovákom nerobí problém ani dovolenka za pár tisíc eur. Zdroj: pexels.com

Pokiaľ sa pozrieme na tohtoročné očakávania našincov, približne polovica očakáva, že výdavky za letnú dovolenku sa zmestia do približne rovnakej sumy ako minulý rok. Výrazne vyššie náklady predpokladá 14 % respondentov. Ďalších 22 % očakáva mierny nárast nákladov.

Existuje však aj skupina ľudí, ktorá leto neplánujú stráviť v žiadnej dovolenkovej destinácii. Ide až o 37 % opýtaných. Naopak, 14 % respondentov plánuje ísť na dovolenku viackrát.

Ochotní sú sa aj zadlžiť

Aj napriek tomu, že sa očakávalo, že cestovný ruch bude kvôli inflácii trpieť, väčšina ľudí si leto bez dovolenky nevie predstaviť. Ako sme písali v našom predošlom článku, z online prieskumu, ktorý realizoval portál Kariéra.sk, vyplýva, že približne tretina opýtaných Slovákov zvykne hradiť náklady za dovolenku z úspor.

Zväčša ide o skupinu ľudí, ktorá disponuje vysokoškolským vzdelaním a žije vo väčšom meste. V porovnaní s ľuďmi s nižším stupňom vzdelania dokáže so svojimi financiami lepšie narábať, a aj preto si môže letnú dovolenku užiť bez stresu.

dovolenkové preferencie Slovákov

Obyvatelia stredného Slovenska sa snažia na dovolenke čo najviac uskromniť. Zdroj: pexels.com

„Zhruba 21 % opýtaných plánuje financovať letnú dovolenku z bežných príjmov, ktoré sú na to dostatočné. Väčšinou ide o Slovákov vo veku 35 až 54 rokov, ktorí pochádzajú z veľkého mesta. Medzi ďalšie spôsoby financovania letnej dovolenky patria bonusy a prémie, prípadne dary a podpora od rodiny,“ vysvetľuje manažérka odboru komunikácie a PR portálu Kariéra.sk Katarína Tešla.

„Niektorí Slováci sú si ochotní na zaplatenie dovolenky vziať úver a pôžičku (1,5 %) alebo si rezervovať pobyt prostredníctvom cestovnej kancelárie, ktorá ponúka možnosť platiť na splátky (1,3 %). Najčastejšie ide o obyvateľov stredného Slovenska,“ dodáva.

Aj keď sa zdá, že na dovolenke zvyknú viac míňať ženy, opak je pravdou. Muži priemerne minú o viac ako 330 eur viac. Nadpriemerne utrácanie je typické pre obyvateľov väčších miest vo veku 35 až 54 rokov. Naopak, ľudia zo stredného Slovenska, sa snažia na dovolenke čo najviac uskromniť.

Bratislavské letisko o cestujúcich nemá núdzu

Počas tohto roku bránami Letiska M. R. Štefánika v Bratislave prešlo už milión cestujúcich. Danú hranicu sa podarilo dosiahnuť pred pár dňami, informuje Forbes. Podľa predpokladov letiska by sa tento rok mohli priblížiť k dvojmiliónovej hranici.

„Okrúhlu hranicu milióna cestujúcich sme tento rok dosiahli skôr – už 25. júla, pričom vlani to bolo 3. augusta. Predpokladáme, že celkový počet vybavených cestujúcich v roku 2024 v porovnaní s minulým rokom vzrastie a priblíži sa k hranici dvoch miliónov,“ tvrdí generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Novota.

dovolenkové preferencie Slovákov

Brány bratislavského letiska tento rok prekročilo milión cestujúcich. Zdroj: pexels.com

Nedávne prelomenie hranice sa podarilo po prílete z Atén. Išlo o let gréckej spoločnosti, ktorá spustila pravidelné lety medzi Bratislavou a Aténami minulú jeseň.

Pokračujte na ďalší príspevok »