Technológie
Drony a vtáctvo: Ako technológie ovplyvňujú vtáky a prečo ich hneď neodsúdiť?
Drony vtáctvu škodia, ale so správnym využití mu môžu, naopak, významne pomôcť.
Azda všetci vieme, že lietadlá sú pre vtáctvo podobne nebezpečné ako vtáky pre lietadlá. Keď sa vrtuľové lietadlo dostane do kolízie s vtákom, nemusí to znamenať poškodenie pohonu, ale kŕdeľ vtákov v prúdovom motore už vie byť problémom dostatočne veľkým na to, aby muselo lietadlo núdzovo pristáť.
Najznámejším takýmto prípadom je let US Airways 1549 lietadla Airbus A320-214 z 15. januára 2009, s ktorým musel pilot Chesley B. „Sully“ Sullenberger núdzovo pristáť na rieke Hudson v New Yorku. Incident je známy ako Zázrak na Hudsone, pretože sa pri ňom nikomu nič nestalo.
Iný prípad je známy z Denveru, taktiež z roku 2009 a taktiež bez zranení pasažierov a posádky.
Ohrozením pre vtáctvo však nie sú len veľké lietadlá, ale aj obyčajné drony.
Téme sa venoval magazín The Spruce a uviedol niekoľko príkladov z praxe, kedy môžu byť drony príčinou problémov pre vtákov:
Narušenie hniezda: Keď drony lietajú príliš blízko hniezdisk či vtáčích hniezd, hluk a vzhľad môžu prinútiť dospelé vtáky, aby hniezda opustili. To môže viesť k zanedbávaniu alebo opusteniu citlivých vajec a práve vyliahnutých vtákov, čo znižuje mieru dožitia citlivých populácií vtákov do dospelosti.
Provokujúce útoky: Niektoré vtáky, najmä dravce, sú veľmi teritoriálne a zamerané na svoje hniezda. Ak sú drony považované za hrozbu, môžu vtáky napadnúť. To odkláňa rodičovské vtáky od starostlivosti o svoje vyliahnuté mláďatá, hľadania potravy alebo starostlivosti o svoje vlastné potreby. Vtáky, ktoré útočia na drony, by sa tiež mohli zraniť o čepele vrtule alebo iné časti zariadenia.
Odlákanie z bežného miesta výskytu: Vtáky, ktoré sa zhromažďujú na vode a vo výbehoch, môžu byť obzvlášť citlivé na vyrušovanie. Ak sa im dron javí ako lietajúci predátor, môžu sa prirodzene obávať zotrvávať na takomto mieste a údajne môže trvať celé generácie, kým sa vtáky na dané miesto vrátia.
Prerušenie kŕmenia: Ak dron vyruší vtáka hľadajúceho potravu pre seba či mladé, ten môže opustiť dobrý zdroj potravy a byť nútený hľadať menej bohaté a výživné zdroje. Tento typ narušenia môže mať signifikantný dopad na celkovú populáciu vtákov, pretože podvyživené vtáky sa nerozmnožujú tak úspešne alebo nevychovávajú toľko zdravých jedincov.
Zrážky vo vzduchu: Je teoreticky i prakticky možné, že dron nechtiac vletí do kŕdľa vtákov a spôsobí niektorým jedincom ťažké zranenia. Aj keď zatiaľ neboli hlásené žiadne prípady náhodných zrážok vo vzduchu, zdroj sa zmieňuje o zrážkach pri cielených útokoch vtákov na drony. Pri týchto stretoch môže za kratší koniec ťahať práve zviera.
Na druhej strane magazín The Spruce uvádza aj spôsoby, akým môžu byť drony prospešné. Napríklad:
- monitorovanie stavu populácie a migrovania vtáctva;
- sledovanie pytliakov;
- monitorovanie oblastí, v ktorých nie je možné použiť lietadlá, vrtuľníky;
- udržiavanie bezpečnosti na letiskách
Dôvod, pre ktorý sa drony stávajú predmetom záujmu autorít a vyžadujú sa povolenia na ich používanie, spočíva nielen v ochrane súkromia, ale aj v bezpečnosti pre zvieratá, vrátane vtákov. Drony sa ukázali ako skvelý vynález a s ich popularizáciou sa aj do rúk amatérskych filmárov dostali nástroje, na ktoré by pred niekoľkými rokmi bol potrebný vrtuľník, štáb a drahá technika.