Legendárna kostymérka

EDITH HEAD: Oscarová dizajnérka

Odhodlaná využiť svoj talent Celkovo nominovaná tridsaťpäťkrát, Edith Head prvú zlatú sošku získala v roku 1949 za film Dedička (The Heiress). Pred týmto nezabudnuteľným úspechom najprv svoje nadanie smerovala na štúdium. Na Kalifornskej univerzite získala bakalársky titul z literatúry a vied, plus vyznamenanie vo francúzštine. Standfordská univerzita jej rok na to udelila titul magistra umenia v románskych jazykoch. Chvíľu… Prečítať celé
Vydané 13. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Odhodlaná využiť svoj talent

Celkovo nominovaná tridsaťpäťkrát, Edith Head prvú zlatú sošku získala v roku 1949 za film Dedička (The Heiress). Pred týmto nezabudnuteľným úspechom najprv svoje nadanie smerovala na štúdium. Na Kalifornskej univerzite získala bakalársky titul z literatúry a vied, plus vyznamenanie vo francúzštine. Standfordská univerzita jej rok na to udelila titul magistra umenia v románskych jazykoch.

Chvíľu učila španielčinu, za vidinou vyššieho platu začala navštevovať večernú školu umenia. Napriek absencii predošlých skúseností, Edith v roku 1923 prijali do štúdia Paramount. Zo začiatku vytvárala skice, neskôr pomáhala pri dizajne kostýmov do nemých filmov. Pád akciového trhu v októbri 1929 a následná kríza postihla aj spoločnosť Paramount a prepúšťanie hrozilo vo všetkých oddeleniach. V roku 1932 bola Edithina zmluva obnovená, no cítila frustráciu z toho, že nedokázala naplno využiť svoj potenciál. Mala obavy, že ostane navrhovať kostýmy vedľajším postavám po zvyšok svojej kariéry. Mala však zaujímavý štýl navrhovania – kreslila viacero skíc pre rovnakú scénu. Tento spôsob sa zapáčil herečkám z  Paramountu, lebo mali možnosť podieľať sa na tvorivom procese.

edith head oscarová dizajnérka

Edith Head vo svojom živle. zdroj: pinterest.com

Paramount a Universal

Jedným z jej prvých úspechov bol návrh sarongu do filmu Vládkyňa džungle (The Jungle Princess, 1936). Jej talent bol viditeľný, takže netrvalo dlho a ako prvá žena šéfovala kostýmovému oddeleniu v Paramount. V roku 1944 prišiel ďalší zlom, keď sa v snímke Dáma v tme (Lady in the Dark) objavili šaty vyrobené z norkovej kožušiny. Boli navrhnuté pre herečku Ginger Rogers a v tom čase stáli 35 tisíc dolárov, čo je v dnešnej dobe vyše 500 $. Odvážny dizajn vyvolal rozruch, pretože bol v rozpore so šetrnou náladou vojnovej Ameriky.

„Ak je to film od Paramount, pravdepodobne sú to moje návrhy.“ Edith Head sa nemala čím tajiť, pre slávne filmové štúdio pracovala štyridsaťtri rokov. Jej bystré oko pomohlo vybudovať nezabudnuteľnú víziu starého Hollywoodu, pretože vedela vytvoriť kostýmy prislúchajúce nenápadnému charakteru, ale aj oslniť okázalými róbami. Na rozdiel od vtedajších mužských návrhárov, Head nielen že konzultovala skúšky kostýmov so ženskými hviezdami, tiež dokázala upokojiť temperamentných hercov či režisérov. Jej prístup si získal sympatie medzi poprednými herečkami ako Ginger Rogers, Bette Davis, Shirley MacLaine, Grace Kelly, Audrey Hepburn a Elizabeth Taylor. Dokonca s ňou chceli spolupracovať tak veľmi, že Paramount ju často „požičiaval“ iným štúdiám na žiadosť slávnych osobností.

edith head oscarová dizajnérka

Edithine modely dokázali vykresliť atmosféru a osobnosť postavy. Na fotografii je Audrey Hepburn v romantickej komédií Prázdniny v Ríme (1953). zdroj: pinterest.com

INZERCIA

Keď mala sedemdesiat rokov, odišla z Paramount do štúdia Universal. Jej rozhodnutiu sa pripisovala aj pravidelná spolupráca s Alfredom Hitchcockom, ktorý tam pred ňou začal pôsobiť. Navrhla dnes už ikonické kostýmy pre jeho „chladné blondínky“: Ingrid Bergman a Povestný muž (Notorious, 1946), Grace Kelly v mysterióznom trileri Okno do dvora (Rear Window, 1954) a krimi Chyťte zlodeja (To Catch a Thief, 1955), Doris Day – Muž, ktorý vedel príliš veľa (The Man Who Knew Too Much, 1956), Kim Novak vo Vertigo (1958), Tippi Hedren a horor Vtáci (Birds, 1963). V Universal pôsobila až do svojej smrti v roku 1981.

edith head oscarova dizajnerka

Skica kostýmu Grace Kelly pre film Okno do dvora (1954) a výsledná realizácia. zdroj: pinterest.com

 

Odkaz Edith Head pretrváva dodnes

Vlastným menom Edith Claire Posener, sa narodila židovským rodičom v roku 1897 v Kalifornii. Keď sa jej matka znova vydala za katolíka, vychovávali ju v rovnakej viere. Vydatá bola dvakrát, najprv za Charlesa Heada (1923-1938), ktorého meno používala v profesijnom živote aj naďalej a v roku 1940 si zobrala Wiarda Ihnena. Ostali svoji do roku 1979, kedy Ihnen zomrel. Edith sa postupne z tvorby filmových kostýmov presunula do televízneho priemyslu. Dôvodom bol fakt, že hviezdy, ktoré kedysi obliekala odišli do dôchodku alebo sa zamerali na seriálové projekty. Posledným jej filmovým projektom bol komediálny krimitriler Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu (Dead Men Donť Wear Plaid, 1982), v hlavnej úlohe so Steveom Martinom.

Nielen jej návrhy, ale aj Edithin štýl bol ľahko rozpoznateľný. Čierne, rovno zastrihnuté vlasy s ofinou a okuliare s hrubým okrúhlym rámom inšpirovali aj tvorcov úspešného animáku Rodinka Úžasných (The Incredibles, 2004). Postava Edny Módnej, priamej a geniálnej dizajnérky bola vystavaná práve podľa nej. V počte získaných Oscarov je najúspešnejšou ženou v histórií tohto prestížneho ocenenia a v roku 1974 si za svoje dlhoročné úspechy vyslúžila hviezdu na chodníku slávy. Jej odhodlanie a zmysel pre nadčasovosť sú dodnes inšpiráciou pre návrhárov po celom svete.

Zdroje: www.britannica.com, crfashionbook.com, costumesociety.org.uk, www.joelandsonfabrics.com, thestudiotour.com

Pokračujte na ďalší príspevok »