Hravá veda

Výskumníci ESA vytvorili kocky podobné Lego stavebnici z asteroidu. Uvidieť ich môžete v Lego predajniach

Kolonizovanie Mesiaca si vyžaduje vyriešenie zložitých problémov. Niekedy je však potrebné na veci nahliadnúť inak, napríklad aj hravo so stavebnicou.
Výskumníci Európskej vesmírnej agentúry sa zamýšľali nielen nad tým, ako postaviť prístrešok na Mesiaci, ale aj z akého materiálu.
Vydané 21. júna 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Kolonizovanie iných planét či vesmírnych telies zostáva naďalej horúcou témou. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), rovnako aj súkromné spoločnosti SpaceX či Blue Origin už prejavili záujem o vybudovanie trvalej kolónie na prirodzenej družici Zeme.

Tu však ich ambície nekončia, keďže sa rozpráva aj o kolonizácií Marsu. V oboch prípadoch pôjde o náročne misie. Prostredia oboch telies sú totiž nehostinné, keďže sa tam bežne nevyskytuje pitná voda, dýchateľný vzduch či akýkoľvek zdroj potravy.

Takáto kolonizácia sa musí stať úplne samostatná, pretože z dlhodobého hľadiska sa nemôže spoliehať na pravidelné zásielky zo Zeme. Ich cena by bola totiž astronomická. Ďalší problém by predstavovala dlhá dobá donášky vzhľadom na diaľku medzi telesami.

Ide o naozaj komplexné problémy, ktoré si vyžadujú premyslené riešenia. Vyriešiť sa ich snažia stovky popredných vedcov a inžinierov, ktorí sa však na problémy pozerajú dospelým pohľadom. Európska vesmírna agentúra (ESA) sa teraz snaží vede vdýchnuť trochu hravosti.

Inšpirovali sa stavebnicou Lego

Výskumníci ESA v rámci programu NASA Artemis vymýšľali možné návrhy obydlí, odpaľovacích rámp a iných štruktúr pre astronautov na Mesiaci. Počas svojej práce mali objaviť viac než inšpiráciou, keď sa zahľadeli na obľúbené stavebnice Lego.

Jej plastové dieliky použili ako predlohu, pričom pomocou 3D tlačiarní vytvorili podobné kocky. Chceli tým ukázať, že kolíky v hornej časti zapadajú do rúrok na spodnej časti vytlačeného dieliku, rovnako ako na hračke. Avšak využili nezvyčajný materiál.

Lego

Až 15 zo 16 kociek bude možné vidieť v Lego predajniach po celom svete. Zdroj: lego.com

„S mojím tímom milujeme kreatívne stavanie a napadlo nás preskúmať, či sa dá vesmírny prach sformovať do podobnej tehličky ako Lego, aby sme mohli otestovať rôzne stavebné techniky,“ uviedol vo vyhlásení spoločnosti Lego vedecký pracovník ESA Aidan Cowley.

Hovorí, že výsledok je úžasný, no priznáva, že jednotlivé kocky vyzerajú trochu drsnejšie než originálne dielce stavebnice. Za dôležité považuje fakt, že dielce sa dajú medzi sebou spájať, čo im umožňuje hrať sa a testovať ich rôznorodé návrhy.

Použili náhradu za mesačný prach

„Na Mesiaci ešte nikto nepostavil žiadnu stavbu, takže musíme vymyslieť nielen to, ako ich postavíme, ale aj to, z čoho ich postavíme, pretože so sebou nemôžeme vziať žiadne materiály,“ vysvetlil Cowley. Zvolili preto materiál, ktorého je na mesiaci nadmieru veľa.

Ide o regolit, čiže vrstvu sypkých hornín a prachu, ktorá pokrýva mesačný povrch. Tento materiál máme aj na Zemi, no v obmedzenom množstve, uvádza Space.com. Doviezli ho sem astronauti z misie Apollo, tri robotické ruské misie Luna, ako aj čínska sonda Čchang-e 5.

V súčasnosti prebieha čínska lunárna misia, ktorej súčasťou je nasledovník spomínanej sondy – Čchang-e 6. Čína s ňou pristála na odvrátenú stranu mesiaca, odkiaľ by mala získať asi dva kilogramy mesačnej hliny a kameňa, o čom sme vás informovali v predchádzajúcom článku.

Lego

Prach z meteoritu zvolili ako náhradu za mesačný prach, pretože mu je podobný. Zdroj: lego.com

Výskumníci z ESA však zvolili náhradu za regolit, a to prach zo 4,5 milióna rokov starého meteoritu. Ten bol pridaný do polylaktidu – biologicky odburáteľného polyméru – a simulantu mesačného regolitu, aby vytvorili surovinu pre ich 3D tlačiarne.

Spomínaný meteorit pôvodne objavili v severozápadnej Afrike pred 24 rokmi. Horninu po analýze klasifikovali ako L3-6. Hornina má byť brekciovitým kameňom, ktorý pozostáva z veľkých kovových zŕn, inklúzií, chondrúl a prvkov.

Zostanú na Zemi

Vzhľadom na to, že ide o prototyp potenciálneho lunárneho stavebného materiálu, vytlačené kocky zostanú na Zemi. Zaujímavejšie však je, že ich nebudú držať skryté v laboratóriu. Lego ich totiž vystaví vo vybraných Lego predajniach v niekoľkých krajinách.

Celkovo 15 dielikov bude vystavených od 24. júna do 20. septembra. Uvidieť ich môžete v amerických mestách Minnesota, Florida, Chichago, California a New York, ako aj v kanadskom Edmontone. Jedna kocka sa dostane aj do Londýna v Spojenom Kráľovstve.

Ďalšie dve budú v nemeckých mestách Mníchov a Kolín nad Rýnom. Nájdete ich aj v dánskej Kodani a Billunde, španielskej Barcelone či francúzskom Paríži. Posledné dva kusy vystavia v hlavnom meste Holandska Amsterdame a austrálskom meste Sydney.

Kreatívny líder spoločnosti Lego Group Daniel Meehan v stanovisku uviedol, že až 87 % detí z generácie Alfa sa zaujíma o objavovanie nových planét, hviezd a galaxií. „Dúfame, že to deti povzbudí, aby si vyskúšali stavbu vlastných vesmírnych prístreškov,“ skonštatoval.

Pokračujte na ďalší príspevok »