Šport a fitness
Eugen Sandow: Fascinujúci príbeh o začiatku kulturistiky
Fanúšikovia súťaže Mr. Olympia si všimnú, že soška, ktorá sa výhercovi každý rok udeľuje, symbolizuje staršieho muža s fúzami. Soška je vyrobená po mužovi, ktorý sa volá Eugen Sandow. Bol to pruský rodený fyzik, ktorého meno sa začiatkom 20. storočia rozšírilo po celom svete. Určite ste si všimli, ako každý rok na súťaži Mr. Olympia… Prečítať celé
Adam Nemcik
Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko
Fanúšikovia súťaže Mr. Olympia si všimnú, že soška, ktorá sa výhercovi každý rok udeľuje, symbolizuje staršieho muža s fúzami. Soška je vyrobená po mužovi, ktorý sa volá Eugen Sandow. Bol to pruský rodený fyzik, ktorého meno sa začiatkom 20. storočia rozšírilo po celom svete.
Určite ste si všimli, ako každý rok na súťaži Mr. Olympia pózujú kulturisti. Pred Eugenom Sandowom pózovanie na predstaveniach neexistovalo. On sa tým predsa preslávil. Sandowova kariéra bola skutočne pozoruhodné a okrem toho, že mal na tú dobu závideniahodnú postavu, absolvoval niekoľko svetových turné.
Dokonca mal vlastnú značku časopisov, doplnkov a cvičebných zariadení, viedol kakaovú spoločnosť, vycvičil britské jednotky v boji a bol menovaný za vedeckého poradcu. Koncom prvého desaťročia 20. storočia nazval britský monarcha Sandowa priekopníkom a otcom kulturistiky.
Aj keď je Sandow sám mnohými právom považovaný za prvého moderného kulturistu, známy je tiež tým, že je prvým človekom, ktorý usporiadal kulturistickú šou. Aj keď sa súťaže konali pred Sandowovou vlastnou súťažou v roku 1901, žiadne sa nedokázali porovnávať o popularitou pruského rodáka.
Keď teda hovoríme o prvej kulturistickej šou v histórii, pozeráme sa priamo na Eugena Sandowa. A toto je jeho príbeh.
Eugen Sandow a kulturistika
V roku 1898 predstavil Sandow časopis o kulturistike. Volal sa Fyzická kultúra, a písalo sa v ňom o kulturistike a vzpieraní. Časopis vychádzal každý mesiac pre široké publikum. Spojením odporúčaní o vzpieraní s radami o zdravej výžive a zábavných literárnych príbehov bol časopis populárny. To, že časopis fungoval takmer desať rokov, je dobrým znakom jeho popularity.
Prvé vydanie časopisu s názvom „Čo je to kulturistika?“ sa časopis etabloval ako seriózny podnik. Počas niekoľkých mesiacov po prvom vydaní Sandow zverejnil správu, že usporiada veľkú súťaž. „Táto súťaž nájde toho najlepšie vyvinutého muža vo Veľkej Británii a Írsku.“ Predstavoval, že sa v ňom budú konať kvalifikačné kolá.
Na rozdiel od dnešných súťaží bola táto iná v tom, že nešlo iba o veľkosť svalov. Konštatoval, že vyhrajú tí najsymetrickejší a najrovnomernejší, nie najväčší.
Veľká súťaž
Na to, aby ste sa dostali do tejto súťaže, ste nepotrebovali veľa. Čitatelia jeho časopisu vystrihli kupón, vyfotografovali sa ako pózujú a poslali ich fotky do londýnskych kancelárií Sandowa na posúdenie. Na získanie medaily v kvalifikačných kolách boli posudzovaný podľa ich vyváženosti a rovnomernosti svalstva.
Súťažiaci boli pozvaní na účasť v kvalifikačných kolách od konca roku 1898. Zlatí medailisti z každého regiónu boli pozvaní na veľké finále, ktoré sa konalo neskôr. Sandow ponúkol v tom čase dokonca aj peňažnú motiváciu za prvé miesto, čo bolo nevídané.
Za prvé miesto taktiež dostal víťaz sošku Sandowa, podobná súčasnej trofeji Mr. Olympie. Po troch rokoch rozhodovania sa Sandow a jeho zamestnanci rozhodli, koho pozvú do londýnskej Royal Albert Hall, aby súťažili v prvej kulturistickej súťaži. Od oznámenia dátumu, 14. septembra 1901, sa Sandow a jeho tím rýchlo pripravili na podujatie.
Súťažiacim bolo povedané, aby prišli v čiernych pančuchách, čiernom páse a leopardovej koži. Ťažko si predstaviť ako by takto v dnešnej dobe pózovali. Sandow zorganizoval aj pochodové kapely a hudobníkov, aby hrali hudbu, ktorú údajne napísal on sám.
Víťaz
Po náročnom trojročnom čakaní nastal čas vyhlásiť „Najlepšie muža vo Veľkej Británii a Írsku“. Na treťom mieste porazil A. C. Smytheho z Middlesexu a na druhom mieste D. Coopera. Víťazom bol William Murray z Nottinghamu. Vyhral súťaž s najlepšou postavou na Britských ostrovoch získal Murray sošku Sandowa.
Nasledujúcich niekoľko rokov Murray cestoval po Írsku a Veľkej Británii a predvádzal svoje vlastné pózovacie rutiny. Sandow pokračoval so svojimi vlastnými súťažami. Po Tejto „Veľkej súťaži“ sa začali vytvárať ďalšie, ktoré nasledovali úspech Sandowa. V ďalších desaťročiach sa objavili ďalšie predstavenia, ako napr. Mr. America a, samozrejme, Mr. Olympia.
Mr. Olympia je priamym nástupcom Sandowovej súťaže, pretože ako Sandow, taktiež sa koná každoročne a vyvrcholí rozdanou trofejou víťazovi. Na počesť Sandowa sa trofej vytvarovala práve podľa neho, ako prvého usporiadateľa kulturistickej súťaže v histórii ľudstva.