Zdravie a krása
Európska únia dala stopku ďalšej toxickej látke. Nachádza sa aj vo vašej kozmetike?
O ktorú zložku ide? Najskôr vás zasvätíme do tajov chémie. Butylphenyl methylpropional je látka syntetického pôvodu, ktorá je bezfarebná, číra alebo jemne nažltnutá kvapalina. Vo voľnej prírode sa bežne nevyskytuje a vyrába sa iba synteticky. Táto olejovitá tekutina je rozpustná v alkohole, parafínovom oleji a čiastočne vo vode. A prečo bola doposiaľ tak náramne obľúbená v… Prečítať celé
O ktorú zložku ide?
Najskôr vás zasvätíme do tajov chémie. Butylphenyl methylpropional je látka syntetického pôvodu, ktorá je bezfarebná, číra alebo jemne nažltnutá kvapalina. Vo voľnej prírode sa bežne nevyskytuje a vyrába sa iba synteticky. Táto olejovitá tekutina je rozpustná v alkohole, parafínovom oleji a čiastočne vo vode. A prečo bola doposiaľ tak náramne obľúbená v kozmetickom priemysle? Má krásnu príjemnú vôňu a široké spektrum využitia. Jej parfumácia vám môže pripomínať konvalinky. Veľmi jednoducho sa ňou maskuje aj pôvodný pach výrobku, ktorý v niektorých prípadoch nie je najpríjemnejší. V konvenčnom kozmetickom priemysle ju výrobcovia využívali ako parfumačnú zložku do výrobkov osobnej hygieny, mydiel či vlasovej starostlivosti. Často bola súčasťou aj dekoratívnej kozmetiky. Nachádzala sa takpovediac takmer všade.
Látka butylphenyl methylpropional (BMHCA) figuruje na zozname 26 najznámejších alergénov a môže mať u citlivejších osôb alergénny potenciál. V zozname ingrediencií musí byť prítomnosť tejto zložky zaznamenaná v prípade, že jej koncentrácia prekračuje 0,001 percenta v prípravkoch, ktoré z pokožky neoplachujeme. Ak ide o prípravky, ktoré na pleti nezostávajú hovoríme o koncentrácii 0,01 percenta.
Prečo bola táto látka doposiaľ povolená?
Európska únia v stanovisku vydaným Vedeckým výborom pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) vyjadrila znepokojenie nad touto zložkou. Odôvodnením bolo hlavne vysoké riziko zvýšenej citlivosti pokožky. Na konci roku 2017 bol agentúre ECHA predložený návrh jej klasifikácie a mala by podľa návrhu spadať do skupiny látok nazývaných ako CMR. Nebezpečenstvom je, že tieto látky sú karcinogénne, mutagénne a dokonca toxické pre reprodukciu. Aké bolo pozadie za celým procesom zákazu Butylphenyl methylpropionalu? Látky CMR nebolo možné štandardne používať v kozmetických výrobkoch, ale Medzinárodná asociácia vôní (IFRA) predložila SCCS bezpečnostnú dokumentáciu za účelom získania výnimky. Vedecké stanovisko bolo negatívne a IFRA sa opäť pokúsila predložiť novú dokumentáciu s nižšími koncentráciami vhodných na používanie. Druhé vedecké stanovisko bolo negatívne.
Prísny zákaz predaja od 1. marca 2022
Výbor pre hodnotenie rizík agentúry ECHA súbežne vyhodnotil návrh klasifikácie a dospel k záveru, že látka Butylphenyl methylpropional by mala skôr získať klasifikáciu výrazne odlišnú klasifikáciu – klasifikáciu na reprodukčnú toxicitu triedy 1B. V máji 2020 zverejnila Európska komisia nariadenie týkajúce sa klasifikácie, označovania a balenia látok a zmesí. V súlade s touto zmenou nariadenia je látka klasifikovaná ako toxická pre reprodukciu s platnosťou od 1.3.2022
Podľa európskych nariadení o kozmetických prípravkoch je používanie všetkých látok klasifikovaných ako CMR zakázané. Do tejto kategórie patria látky karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu. Komisia EU preto zaradila Butylphenyl Methylpropional do prílohy o zakázaných látkach nariadenie o kozmetických prípravkov. Výrobcovia museli okamžite začať s procesom nahrádzania vôní inými a z predajní všetky produkty obsahujúce škodlivú látku k 1. marcu tohto roka stiahnuť.
Čo sú vlastne CMR látky v kozmetických prípravkoch?
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky presne definoval pojem CMR:
„C“ – karcinogénna látka definovaná ako látka alebo zmes látok, ktorá vyvoláva rakovinu alebo
zvyšuje jej výskyt. Látky, ktoré vyvolali nezhubné alebo zhubné nádory pri dobre vykonaných
experimentálnych štúdiách na zvieratách, sa takisto považujú za pravdepodobné alebo podozrivé
ľudské karcinogény, pokiaľ neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že mechanizmus tvorby nádoru nie
je pre ľudí relevantný.
„M“ – mutagénna látka definovaná ako látka alebo zmes látok, ktorá spôsobuje zvýšený výskyt
mutácií v populáciách buniek alebo organizmoch, pričom mutácia je trvalá zmena množstva a
štruktúry genetického materiálu v bunke. Pojem „mutácia“ sa vzťahuje tak na dedičné genetické
zmeny, ktoré sa môžu prejavovať na úrovni fenotypu, ako aj na príslušné modifikácie DNA, ak sú
známe.
„R“ – látka poškodzujúca reprodukciu definovaná ako látka alebo zmes látok, ktorá má nepriaznivé
účinky na pohlavné funkcie a plodnosť u dospelých mužov a žien, ako aj vývojovú toxicitu u
potomstva
Celý dokument k nahliadnutiu nájdete kliknutím sem.
Zaujímavosť: Toxické zložky v rúžoch na pery používaných ešte za čias Kleopatry nájdete na našom webovom portáli tu.
BMHCA ste mohli nájsť v produktoch ako:
- kondicionéry
- vlasové gély
- šampóny
- farby na vlasy
- pleťové vody
- parfumy pre ženy
- krémy na ruky
- mydla
- telové mlieka
Vyskytovala sa v zložení pod rôznymi názvami:
- BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL, BUTYLPHENYL METHLYPROPIONAL
- BUTYPHENYL METHYLPROPIONAL
- 2-(4-(terc.) Butylbenzyl)propionaldehyd
- 2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehyde
- 4-Dimethylethyl-α-(1,1-methyl) benzene propanal
- LILYAL
- butylphenyl methylpropional
- Lilial
- PROTECTOL PP
- Lilialdehyde
- Mefloral
- Lilyall
- Lilestralis
Odporučenie na záver: Skontrolujte si všetky výrobky na poličke vo vašej kúpeľni, či sa konkrétny názov v zozname ingrediencií (INCI liste) v produkte náhodou ešte stále nenachádza. Rovnako postupujte pri kúpe kozmetiky.
ZDROJE: uvzsr.sk, slozeni-kosmetiky.cz, encyklopedie.biooo.cz, ec.europa.eu