Toxická pozitivita je novou chorobou internetu

Motivačný diár, motivačné pero alebo motivačný citát na každý deň. Nestačí? A čo kniha o pozitívnom myslení a tridsať minút jogy sedem dní v týždni. Ešte stále nie ste šťastní? Divné. Čo je to toxická pozitivita? Úplne jednoducho a stručne. Toxická pozitivita je posadnutosť pozitívnym myslením. Je to presvedčenie, že ľudia by mali byť za každých okolnosti pozitívne naladení bez… Prečítať celé
Vydané 19. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Motivačný diár, motivačné pero alebo motivačný citát na každý deň. Nestačí? A čo kniha o pozitívnom myslení a tridsať minút jogy sedem dní v týždni. Ešte stále nie ste šťastní? Divné.

Čo je to toxická pozitivita?

Úplne jednoducho a stručne. Toxická pozitivita je posadnutosť pozitívnym myslením. Je to presvedčenie, že ľudia by mali byť za každých okolnosti pozitívne naladení bez ohľadu na to, v akom psychickom rozpoložení sa nachádzajú. Nútia seba, ale aj ostatných, aby sa usmievali cez slzy.

Všetci by sme chceli byť šťastní, ideálne až do konca života. Problém je v tom, že život nie je vždy jednoduchý. Naozaj sa nemusíme tváriť, že je všetko v poriadku, keď nie je. Pochopiteľne sa stretávame s bolestivými emóciami a zážitkami, ktoré nie sú prijemné, ale dôležite je ich precítiť.

Podstatne výrazným rozdielom medzi optimizmom a toxickou pozitivitou je spôsob premýšľania. Optimistickí ľudia neuprednostňujú dobré emócie pred zlými, nesnažia sa ich potlačiť. Toxická pozitivita odmieta ťažké (tragické) emócie na úkor dobrých vibrácií. Takéto nastavenie mysle môže mať pre naše zdravie a okolie veľmi negatívny vplyv.

Vhodným príkladom sú ,,ezoterickí“ ľudia, ktorí na sociálnych sieťach hlásajú rôzne heslá. Napríklad v čase, keď sa vo svete láme mier, hľadia iba na svoje vlastné potreby. Nečítajú správy, pretože čo si neprečítajú sa predsa nestalo.

Príznaky toxickej pozitivity

Ako ste už z úvodu článku vyčítali, toxická pozitivita môže mať mnoho podôb. Môže sa prejaviť v podobe dokonalého vzťahu bez hádok s dúhou a jednorožcami. Nekonečnými motivačnými citátmi, príspevkami o pozitívnych vibráciách a podobne. Všimnúť si toxickej pozitivity na druhom človeku je pomerne zvládnuteľná úloha, ale zaznamenali ste ju niekedy u seba?

INZERCIA

Toxická pozitivita vnucuje pozitívne myslenie ako jediné riešenie problémov a vyžaduje, aby sa človek vyhýbal negatívnemu mysleniu alebo vyjadrovaniu negatívnych emóci

Ak trpíte toxickou pozitivitou, tak sa zrejme nájdete v tomto zozname:

  • skrývanie svojich skutočných pocitov zo strachu z toho, čo by si pomysleli ostatní
  • potreba pôsobiť navonok za všetkých okolností spokojným dojmom
  • dokonalé maskovanie skutočných pocitov
  • potreba zvládnuť každú situáciu s úsmevom
  • dehonestovanie emócií pripomienkou, že „mohlo byť aj horšie“, „život je príliš krátky na to, aby si bol naštvaný“
  • povyšovanie sa nad ľudí, ktorí vyjadrujú navonok frustráciu alebo akékoľvek iné ako pozitívne reakcie
  • tvrdíte, že „všetko sa deje z nejakého dôvodu“

Ak budeme skrývať emócie vypestujeme si inú nepríjemnú emóciu – hanbu. Zakaždým, keď nás prepadne nežiadúca emócia sa budeme cítiť trápne, sami pred sebou

Riziká toxickej pozitivity 

Potláčaním emócií môžeme narušiť svoju fyzickú pohodu. V podstate utlmené emócie fyzicky zaťažujú naše srdce, zvyšujú krvný tlak a srdcový tep. Magazín Psychology Today tvrdí, že toxická pozitivita dokonca môže zvýšiť riziko metabolických ochorení a obezity. Za zmienku stojí aj fakt, že tento druh nezdravej pozitivity nás núti zatvárať oči pred realitou. Môžeme napríklad ignorovať príznak závažnej choroby, čím premeškáme príležitosť na včasnú diagnózu.

Neutralizácia toxicity

V dnešnej uponáhľanej a extra-úspešnej nie je náročné skĺznuť k toxickej pozitivite. Dôležité je uvedomiť si realitu a začať pracovať na zmene svojho myslenia. Premýšľať nad novým spôsobom opisu situácií a zmene toxických fráz. Rázom budete autentickejší a vaše slová budú mať zmysel.

Je úplne v poriadku, ak vás hnevajú motivačné citáty, ak nenosíte na tvári úsmev od ucha k uchu, ak nemáte rozprávkový vzťah. Dôležitá je komunikácia, autentickosť a úprimnosť.

Pokračujte na ďalší príspevok »