LIFESTYLE

Vianoce v obchodných reťazcoch začali už v októbri. O čo ide vo fenomené „Christmas creep“?

Predvianočná sezóna je v marketingu nazývaná aj ako „zlaté obdobie“.
Obchodníci sa riadia zmýšľaním, že čím skôr začnú s predajom, tým väčšie tržby obdržia.
Vydané 19. októbra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

V obchodoch po lete nastáva priam chaotická ponuka. Okrem sezónnych výpredajov letného oblečenia, ktoré sa nestihlo predať, tam na zákazníkov číha vianočný sortiment od výmyslu sveta. Oproti regálom so sviečkami na cintorín sa nachádzajú pochúťky z čokolády, ktoré najbližšie otvoríte po Vianociach. Síce tento obľúbený sviatok oficiálne začína 24. decembra, obchodníci svoje marketingové triky zahajujú už v októbri.

Ako uvádza Forbes, práve v tomto mesiaci výdavky návštevníkov kamenných predajní a e-shopov niekoľkonásobne narastajú. Ide totiž o sezónu, ktorú marketing nazýva ako „zlaté obdobie“.

„Vianočná sezóna je pre väčšinu obchodníkov vrcholom roka, počas ktorej majú najväčšie zisky. Príprava na toto obdobie je kľúčová a začína s mnohomesačným predstihom. Obchodníci musia zaistiť dostatočné zásoby tovaru, naplánovať marketingové kampane a v neposlednom rade posilniť svoj tím o sezónnych pracovníkov,“ vysvetľuje pre Forbes daný fenomén psychologička so špecializáciou na reklamu a marketing Romana Mazalová.

Aj preto možno v posledných týždňoch vidieť v obchodných reťazcoch adventné kalendáre či vianočnú výzdobu. „Túto stratégiu možno považovať za dobrú. Nakupovanie s predstihom eliminuje stres a tlak spojený s hľadaním darčekov na poslednú chvíľu. Zároveň umožňuje venovať viac času výberu a nájdeniu vhodného darčeka, ktorý skutočne poteší,“ dodáva Mazalová.

„Christmas creep“ nie je žiadnou novinkou

Ľuďom zo staršej generácie sa môže zdať, že v minulosti takýto vianočný ošiaľ nebol. Fenomén, ktorý je v zahraničí známy ako „Christmas creep“, však u obchodníkov dominoval už v 80. rokoch minulého storočia. Prerástol u nich predpoklad, že čím skôr začnú s predajom, tým viac sa to preukáže na ziskoch.

Ide o takzvané emočné nakupovanie. Predajcovia vedia, že Vianoce patria k globálne obľúbeným sviatkom. Snažia sa tak zamerať na emócie kupujúcich.

INZERCIA

fenomén christmas creep

Mnoho ľudí s vianočnými nákupmi začínajú už v októbri. Zdroj: freepik.com

„Vianoce sú pre mnohých ľudí hlboko zakorenené v kultúre, tradíciách, osobných spomienkach, reagujeme na ne preto skôr emocionálne. Vianoce máme spojené s detstvom, keď sme boli s rodinou, dostávali darčeky a prežívali pocit toho kúzla,“ tvrdí psychologička.

Mnohí jedinci sa tak snažia práve nakupovaním darčekom vrátiť do spomínaného šťastného obdobia z detstva. Okrem toho sú darčeky symbolom lásky, a aj preto je nám prirodzené obdarúvať svojich blízkych na Vianoce. Marketingové stratégie sa to snažia využiť, pričom mnohé reklamné kampane sú cielené práve na rodiny.

Ide o nebezpečnú marketingovú taktiku?

Trend „Christmas creep“ sa radí k agresívnym predajným praktikám. Aj preto sa za skorou ponukou vianočných predmetov môže ukrývať potenciálne nebezpečesntvo. Výnimočnosť Vianoc sa môže začať postupne vytrácať.

„V psychológii tento jav nazývame saturačným efektom – keď sme vystavení vianočným symbolom príliš skoro a príliš často, naše počiatočné nadšenie postupne klesá,“ hovorí psychologička Mazalová.

fenomén christmas creep

Predajcovia práve počas vianočného obdobia dosahujú najvyššie tržby. Zdroj: freepik.com

Zážitok z Vianoc tak absorbujeme ešte pred ich samotným začiatkom. Ide o takzvanú vizuálnu slepotu a imunitu. Pokiaľ sezónne veci už pre nás nemajú skryté čaro, stávame sa voči ním odolní.

Predajcovia sú si tomu vedomí, a tak sa snažia proti tomu bojovať rozličnými technikami. Jednou z nich je umiestňovanie sezónnych produktov v blízkosti vchodu či pokladní. Zároveň sa zvyknú nachádzať v úrovni očí.

Výnimku netvoria ani ostatné sezónne ponuky

Vianoce nie sú jediným prípadom, kedy sú ľudia ochotní minúť veľký obnos peňazí. Preferujú sezónne ponuky, a to neplatí len pre kúpu darčekov či dekorácií. Príkladom sú špeciálne kávové variácie, ako napríklad „pumpkin spice“ či „gingerbread“.

Nasvedčujú tomu aj štatistiky. Napríklad Starbucks so svojím obľúbeným tekvicovým latte v Spojených štátoch prišiel už 22. augusta. Išlo o reakciu na pokles tržieb. Práve približne desatina celkových príjmov Starbucksu pochádza z predaja sezónnej ponuky.

fenomén christmas creep

Na spotrebiteľov počas rozličných sezón číhajú aj kávové špeciály. Zdroj: freepik.com

Rovnako aj halloweenske dekorácie a kostými môžeme v niektorých obchodoch vidieť už v júni. Aj tento trend má svoje vlastné pomenovanie. Ide o kombináciu anglických pojmov na leto a halloween – „summerween“.

Pokračujte na ďalší príspevok »