Tip na film

Film KOLAPS: Príliš realistická vízia, ako môže dopadnúť polarizovanie našej spoločnosti

Kto si myslí, že vojna sa ho netýka, film má pre neho zlú správu: číha na nás všade a zradcovia sú medzi nami.
Vydané 23. apríla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Multibrand, s.r.o. | Bratislava, Slovensko

Keď sa fanúšikovia kinematografie naposledy dočkali konvenčného filmu s názvom Civil War, išlo o marvelovku so superhrdinami z roku 2016, ku ktorej si nemusí nájsť cestu každý dospelý divák. Najnovšie je aj v slovenských kinách film KOLAPS, ktorého pôvodný americký názov je práve Civil War. Nevedno, prečo sa na Slovensku namiesto Občianska vojna použil práve názov Kolaps, ale v originálnom tvare podstatne lepšie vystihuje charakter aj dej filmu. Napríklad v susednom Česku sa film premieta pod vhodnejším názvom Občanská válka.

Nejde ani tak o kolaps spoločnosti, ako skôr o príliš realistický obraz práve prebiehajúcej polarizácie obyvateľstva, ktorá vyústi práve do občianskej vojny.

Snímka Kolaps na ČSFD zatiaľ získala necelých 80 percent a objektívne je to málo. Film, ktorý je natočený s dôrazom na autentickosť a zaoberá sa vojnou, nemusí vyhovovať každému, rozhodne si však ocenenie zaslúžia herecké výkony, réžia aj celkové vypracovanie.

Účinkujú Kirsten Dunst, Wagner Moura, Stephen McKinley Henderson, Cailee Spaeny a ďalší. Autorom scenára a režisérom je Alex Garland, ktorého môžeme poznať vďaka úchvatným sci-fi snímkom Ex Machina (2014) či Annihilation (2018). Film má celkovú dĺžku 108 minút, teda sa nezaraďuje k tým dlhším, kompenzuje to však už zmienenou vysokou mierou autentickosti. Až tak, že chvíľami budete chcieť v kine vstať z kresla.

INZERCIA

Príbeh dystopického filmu Kolaps sa odohráva v celkom blízkej budúcnosti, ktorú si väčšina z nás nechce a nevie ani predstaviť. Renomovaná vojnová reportérka Lee (Kirsten Dunst) sa spolu so svojím tímom vydáva na nebezpečnú a adrenalínovú cestu naprieč zničenou Amerikou.

Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, ktorú vyvolal kontroverzný príhovor prezidenta.

Nenávisť ovládla všetky vrstvy spoločnosti, ľudskosť a priateľstvo stratili svoj význam a nikto si nemôže byť istý svojím životom zoči-voči hrubej sile zbraní.

Od Spojených štátov amerických sa odtrhlo 19 štátov, niekdajšie USA sú rozdelené do štyroch regiónov nazývaných Západné sily, Nová ľudová armáda, Floridská aliancia a Lojalistické štáty.

Rozdelenie USA podľa filmu Civil War (2024)

Prezident bez mena (Nick Offerman) má podporu lojalistických štátov. A zatiaľ čo v ostro rozdelenej krajine sú tri ďalšie frakcie armády, prezident sa zameriava na porážku secesionistických štátov takzvaného West Force, ktoré tvoria štáty Kalifornia a Texas. Spojiť tradične modrú Kaliforniu a červený Texas sa režisérovi podarilo vskutku realisticky – až je divák prekvapený, že ide o príliš realistický scenár.

Je to kuriózny krok spárovať modrý a červený štát s cieľom poraziť prezidenta, ale režisér filmu Garland objasnil svoj pohľad na vec na premietaní filmu začiatkom apríla.

Ako informoval Forbes, stručne povedané, pointou West Forces od California and Texas je signalizovať publiku, že ľudia na opačnej strane politického spektra musia odložiť svoje rozdiely a zjednotiť sa, keď čelia fašistovi, ktorý chce vládnuť všetkým bez ohľadu na okolnosti.

Zároveň však poukazuje aj na hrozivú stránku takéhoto boja za spravodlivosť, ktorým je narušenie akejkoľvek medziľudskej dôvery a z toho plynúce konflikty a vyvražďovanie. Dehumanizácia sa stáva každodennou realitou, s ktorou sú konfrontovaní aj tí dobrí.

Film prináša divákovi aj pohľad prvej osoby, novinárov, ktorí v podstate bez angažovania sa sledujú dianie a snažia sa vytvoriť o celom konflikte ucelený, zároveň detailný obraz.

Ak máte radi naozaj dobre natočené filmy, ktoré rozširujú obzory, nenechajte si ujsť práve tento.

Pokračujte na ďalší príspevok »