Sú mladí zamestnanci skutočne lenivejší? Firma Grindr im zrušila prácu z domu a dočkala sa nečakanej reakcie

Počas pandémie koronavírusu sa práca z domu výrazne rozšírila a hoci zostali mnohí takto pracovať aj naďalej, niektoré veľké spoločnosti nariadili zamestnancom návrat do kancelárií. Ako sa dalo očakávať, nestretlo sa to s pozitívnou odozvou.   Aj keď  home office nie je ani náhodou taký ideálny, ako si mnohí myslia, je evidentné, že kto si… Prečítať celé
Vydané 20. septembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Počas pandémie koronavírusu sa práca z domu výrazne rozšírila a hoci zostali mnohí takto pracovať aj naďalej, niektoré veľké spoločnosti nariadili zamestnancom návrat do kancelárií. Ako sa dalo očakávať, nestretlo sa to s pozitívnou odozvou.  

Aj keď  home office nie je ani náhodou taký ideálny, ako si mnohí myslia, je evidentné, že kto si už takto zvykol pracovať, len veľmi ťažko sa potom dokáže vrátiť ku klasickému kancelárskemu spôsobu práce. Pre niektorých je táto predstava až taká odstrašujúca, že sa preto dokážu takéhoto zamestnania radšej vzdať a rozhodnú sa hľadať si iné.  

Niečo podobné sa stalo aj tvorcom zoznamovacej aplikácie Grindr, kde nechuť zamestnancov vrátiť sa, zašla až tak ďaleko, že takmer polovica ľudí dala výpoveď, informuje denník The New York Post.  

Kto si už takto zvykol pracovať, len veľmi ťažko sa potom dokáže vrátiť ku klasickému kancelárskemu spôsobu práce. Zdroj: unsplash.com

Vrátiť sa alebo skončiť 

Vedenie Grindru informovalo svojich zamestnancov už v auguste, že sa musia v priebehu dvoch týždňov vrátiť späť do kancelárií, nemusia tam však sedieť každý deň. Podľa nanovo nastavených podmienok im nariadili chodiť do práce aspoň dvakrát týždenne a zvyšné dni im povolili naďalej vykonávať prácu z domu.  

Spoločnosť si bola zjavne vedomá toho, že niektorým zamestnancom sa to nebude páčiť, tak im dala rovno na výber. Buď sa najneskôr v októbri vrátia do kancelárie na spomínané dva dni, alebo môžu firmu opustiť.  

INZERCIA

S tým, čo nastalo potom, vedenie ale pravdepodobne nepočítalo. Na ich prekvapenie, druhú voľbu zvolilo približne 45 percent všetkých zamestnancov Grindru, ktorí pracovali na vývoji zoznamovacej aplikácie pre LGBT+ komunitu. Na budúci mesiac sa tak do firmy vráti už len polovica ľudí.    

Nespokojní zamestnanci Grindru svojho zamestnávateľa vinia z nátlaku a myslia si, že návrat do kancelárií je odvetou za ich rozhodnutie vstúpiť do odborov.   

Pravdou však je, že návrat z home officu späť do kancelárií nariadili aj ďalšie známe spoločnosti. Okrem iných sa takto rozhodlo napríklad aj vedenie tvorcov videokonferenčného programu Zoom, ktorý sa počas pandémie covidu-19 stal neoddeliteľnou súčasťou pre prácu z domu. 

Je hybridný pracovný model ideálny? 

Väčšina veľkých firiem teraz vyžaduje dochádzať do kancelárie aspoň dvakrát týždenne. Práve hybridný pracovný model, ktorý kombinuje čiastočnú prácu z domu s pravidelnými návštevami kancelárie, je momentálne veľmi rozšírený aj u nás na Slovensku, aj keď treba podotknúť, že stále sú to oproti iným krajinám podstatne nižšie čísla.  

Podľa výskumu Stanfordovej univerzity je pracovať z domu bežnejšie v anglicky hovoriacich krajinách ako v Európe a Ázii. Aj napriek tomu v júli pracovalo z domu v USA iba 12 percent zamestnancov. Kombinovaný hybridný pracovný model, kedy musia ľudia aspoň na pár dní v týždni dochádzať do kancelárie, využívalo v tomto období zhruba 29 percent pracovníkov. 

Pracovať z domu je bežnejšie v anglicky hovoriacich krajinách. Zdroj: unsplash.com

Prečo sa tak ťažko vzdávame práce z domu? 

Zamestnanci mnohých firiem sa často odmietajú vrátiť naspäť za svoje kancelárske stoly. Ako hlavný dôvod uvádzajú predovšetkým flexibilitu. 

Zastávajú názor, že home office je rovnako, ak nie viac, efektívny ako práca z kancelárie. Navyše, v domácom prostredí sa vraj cítia komfortnejšie a napomáha to ich pracovnému výkonu, píše portál Bloomberg.  Home office ďalej zamestnancov “zachraňuje” od skorého vstávania do práce, od stresov, ktoré zažívajú počas cestovania kvôli preplnenej premávke, a nehovoriac o tom, že takto sa ľudia zbavia aj mnohých ďalších výdavkov vrátane stále vyšších výdajov na dopravu, obedy, oblečenie a podobne.  

 „Ak budú organizácie nútiť ľudí chodiť do kancelárii bez jasného odôvodnenia, bude sa to odrážať na ich motivácii, čo nakoniec povedie k odchodu pracovníkov,“ povedala pre Bloomberg hlavná politická poradkyňa v Zriadenom Inštitúte Personálu a Rozvoja v Británii, Claire McCartney. 

Home office na Slovensku oceňujú najmä mladí  

Aj po skončení pandémie Slováci naďalej vnímajú ponuku práce z domu pozitívne, nie však všetci. V prieskume, ktorý zverejnil portál Profesia, sa ukázalo, že úplný home office podporuje len 8 percent Slovákov a je atraktívny najmä pre mladšiu populáciu. Vysvitlo tiež, že viac ako polovica zamestnancov nad 50 rokov uprednostňuje možnosť pracovať výlučne z pracoviska.   

Ak ste už niekedy pracovali výlučne z domu a nebodaj ste aj rodičmi malých detí, veľmi dobre viete, že takáto práca má rovnako veľa výhod, ako aj úskalí. Dobrou správou je, že prácu vôbec máte, a že existuje niekoľko spôsobov, ako si svoje pracovné prostredie a tým aj celkovú výkonnosť vylepšiť.  

 

Pokračujte na ďalší príspevok »