Flash Fiction: Žáner, v ktorom môže príbeh pozostávať len zo 6 slov

Žáner flash fiction je v beletrii definovaný ako veľmi krátky príbeh (mikro-poviedka). Avšak nemá stanovený počet slov, ktorý by ho oddeľoval od tradičných poviedok. Flash fiction príbehy môžu mať len niekoľko slov, zatiaľ čo poviedky majú zvyčajne niekoľko strán. História Flash Fiction Počiatky flash fiction siahajú až do čias bájok. No túto formu spopularizovali v… Prečítať celé
Vydané 3. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Žáner flash fiction je v beletrii definovaný ako veľmi krátky príbeh (mikro-poviedka). Avšak nemá stanovený počet slov, ktorý by ho oddeľoval od tradičných poviedok. Flash fiction príbehy môžu mať len niekoľko slov, zatiaľ čo poviedky majú zvyčajne niekoľko strán.

História Flash Fiction

Počiatky flash fiction siahajú až do čias bájok. No túto formu spopularizovali v 19. storočí spisovatelia ako Walt Whitman, Kate Chopinová a Ambrose Bierce. Z tohto obdobia pochádza aj azda najznámejšia mikro-poviedka:

„Na predaj: detské topánočky, nikdy nenosené.“

Množstvo emócií vtesnaných do týchto slov inšpirovalo mnohých spisovateľov, aby si aj oni vyskúšali tento žáner. Medzi známych súčasných autorov flash fiction patria Lydia Davis, George Saunders, Jamaica Kincaid, Joy Williams a Stuart Dybek. Hlavne v anglicky hovoriacich krajinách je tento žáner veľmi populárny a čitatelia si môžu vyberať hneď z niekoľkých internetových magazínov, ktoré ponúkajú práve takýto obsah.

Podľa Fictionsoutheast.com je najlepší spôsob, ako začať písať mikro-príbehy, vytvorenie hlavnej postavy a konfliktu okolo nej. Potom je dobré začať písať príbeh uprostred deja. V priebehu príbehu môžete odhaliť zákulisie alebo informácie z minulosti, ktoré sa viažu k aktuálnej situácii. Na konci budete musieť ešte vyriešiť problém alebo konflikt, ktorý ste stanovili na začiatku. (Ilustračná foto: Cup of Couple, Pexels)

Podžánre

Flash fiction má celý rad podžánrov. Tu je prehľad od najdlhších po najkratšie:

  1. Román vo flashi a novela vo flashi má približne do 18 000 slov.
  2. Náhla fikcia sa vzťahuje na príbehy do 1000 slov alebo niekedy do 1500 slov.
  3. Nanofikcia alebo mikrofikcia sa vzťahuje na príbehy do 300 slov.
  4. Pohľadnicová fikcia predstavuje príbehy, ktoré možno napísať na zadnú stranu pohľadnice.
  5. Twitterature je odvodená od pôvodného limitu Tweetu 140 znakov.
  6. Drabble je príbeh s dĺžkou presne 100 slov.
  7. Dribble má len do 50 slov.

Ako rozpoznať Flash fiction

  • Dĺžka príbehu: Jednou z hlavných charakteristík flash fiction je dĺžka. Tieto mikropríbehy sa pohybujú od 6 slov až po približne 1 000 slov.
  • Štruktúra príbehu: Flash fiction príbeh má inú štruktúru ako bežné fiction príbehy. Nie je skrátenou verziou dlhšieho príbehu. Dodržiava prvky zápletky, konfliktu aj rozuzlenia.
  • Opisy: Beletristické mikro-poviedky nie sú krátke na opisy. Dobré dielo vie vyvážiť živé opisy s rýchlo plynúcim dejom.
  • Rýchly dej.
  • Zvrat: Skvelá flash fiction, často obsahuje prekvapenie, ktoré má zvyčajne podobu zvratového konca alebo nečakanej poslednej repliky.

Flash má niekoľko názvov: mikro-poviedka, náhla fikcia alebo rýchla fikcia. Je to krátka forma rozprávania, v ktorej spisovateľ musí vytvoriť ucelený príbeh v menej ako 1000 – 2000 slovách. Toto kritérium sa však môže u jednotlivých spisovateľov alebo redaktorov líšiť. Existujú dokonca vydavatelia poviedok na twitteri, ktorí prijímajú a publikujú len 145-znakové krátke poviedky. (Ilustračná foto: Redheart Li, Pexels)

Mikro-poviedky sú stvorené pre modernú dobu

Krátka doba pozornosti človeka 21. storočia je jedným z dôvodov, prečo flash fiction získava čoraz väčšiu popularitu. No existujú aj iné praktické dôvody pre jej nárast.

  1. Pohodlne sa zmestí na obrazovky moderných alternatív k tlačeným knihám. Či už ide o tablety, smartfóny, netbooky a notebooky, príbeh sa často zmestí na jednu obrazovku, čo je vizuálne príjemný okamžitý zážitok z beletrie.
  2. Ponúka tiež dokonalú odpoveď každému, kto hovorí, že nemá čas na čítanie.
  3. Pre spisovateľa ponúka písanie bleskových príbehov okamžité uspokojenie, zábavu a úspech s krátkymi dielami.

Flash je zábavná a náročná. Každým dňom získava na popularite. Časopisy aj internetové magazíny sú veľmi priaznivo naklonené, pokiaľ ide o vydávanie mikropoviedok. (Ilusračná foto: Ketut Subiyanto, Pexels)

Zdroje: Masterclass, Twinkl, WritersandArtists, JerichoWriters, Fictionsoutheast

Ilustračná foto: Lukas Pezeta, Pexels

Pokračujte na ďalší príspevok »