Zaujímavosti z psychológie

Flirtovanie je nielen príjemné, ale aj zdravé. Zvyšuje sebavedomie a znižuje stres

Podľa psychológov je flirtovanie evolučnou záležitosťou a nemali by sme sa mu brániť.
Zatiaľ čo niektoré štýly flirtovania sú kultúrne špecifické, iné sú univerzálne. Je potrebné však ustriehnuť mieru.
Vydané 26. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Flirtovanie je správanie alebo forma komunikácie, pri ktorej prejavujeme záujem o niekoho iného. Podľa psychológov ide o verbálne alebo neverbálne spoločenské správanie spojené s romantickým záujmom a príťažlivosťou.  Zatiaľ čo niektoré štýly flirtovania sú kultúrne špecifické, iné sú univerzálne.

Psychológovia, ktorí študujú flirtovanie z evolučnej perspektívy, považujú flirt za vrodený proces, ktorý sa vyvinul v dôsledku prirodzeného výberu. Podľa nich je to ľudský ekvivalent dvorných rituálov, ktoré praktizujú zvieratá iné ako človek.

Všimli ste si niekedy, že počas flirtovania sa cítite inak, lepšie? A to bez ohľadu na to, či ide len o zábavu alebo sľubný vzťah. Pozitívny dopad flirtovania na psychiku potvrdzujú aj vedci. Informoval o tom webový portál verywellmind.com.

Psychológovia zistili, že jedným z najbežnejších spôsobov flirtovania je záblesk obočia. Záblesk obočia je sociálny signál, ktorý označuje uznanie a túžbu nadviazať sociálny kontakt. Záblesky obočia sú bežné pri flirtovacích interakciách, ale používajú sa aj v platonických kontextoch. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Flirtovanie zvyšuje sebavedomie a sebadôveru

Hoci by sme sa mali naučiť byť spokojní sami so sebou a vybudovať si zdravé sebavedomie, nie vždy je to ľahké. Žijeme v dobe, ktorá sa príliš sústredí na dosiahnutý výkon a úspech. Denne sa porovnávame na sociálnych sieťach. Častokrát sme voči sebe príliš sebakritickí.

Niekedy nás v práci a v rodine obklopujú toxickí ľudia, ktorí nás urážajú a zhadzujú. Všetko toto negatívne ovplyvňuje naše sebavedomie. Flirtovanie je jeden zo spôsobov, ako si ho zvýšiť. Keď flirtujeme s ostatnými a oni reagujú alebo flirtujú priamo s nami, cítime sa žiadaní a hodní pozornosti.

INZERCIA

Znižuje stres

Štúdia publikovaná v Organizational Behavior and Human Decision Processes zistila, že ľahké flirtovanie s kolegami v práci a žartovanie s rovesníkmi uvoľňuje stres a pracovné napätie. Výskumníci zreteľne odlíšili flirt od sexuálneho obťažovania. Podľa tohto výskumu si zamestnanci neužili flirtovanie zo strany manažérov a nadriadených, len od kolegov.

Flirt zlepšuje komunikačné schopnosti

Základom každého vzťahu je komunikácia. Práve pri flirtovaní, kedy sa snažíme rozosmiať priateľa alebo cudzinca, si zlepšujeme komunikačné a sociálne zručnosti. Keď flirtujeme, pretože si chceme nájsť novú známosť alebo si len užiť večer, v stávke nie je tak veľa, ako keď už vo vzťahu sme. Počas nezáväzného flirtovania sa zdokonaľujeme v aktívnom počúvaní inej osoby, pretože nerozmýšľame dopredu nad ďalšou vecou, ktorú chceme povedať .

Cítime sa žiadaní

Flirtovanie vytvára pozitívnu energiu, najmä ak je príťažlivosť na oboch stranách. Obaja ľudia majú zo situácie radosť. Pridáva to iskru do statusu quo každodennej konverzácie. Keď sa dvaja ľudia pohybujú tam a späť so šikovným partnerom, nielenže je novosť situácie vzrušujúca, ale okorení to spoločne strávený čas.

Dokážeme rozlíšiť flirtovanie?

Flirtovanie je nenápadné a často nepochopené. Výskum na Univerzite v Kansase, do ktorého sa zapojilo 52 párov slobodných vysokoškolákov ukázal, že až 84 percent presne vedelo, kedy s nimi partner neflirtuje. Avšak iba v dvadsiatich ôsmich percentách správne odhadli, keď s nimi partneri flirtovali.

Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Výrazný bol aj rozdiel medzi mužmi a ženami. Muži správne vnímali, že ženy s nimi flirtujú v tridsiatich šiestich percentách prípadov, no ženy správne rozpoznali flirtovanie od mužov iba v osemnástich percentách prípadov. Ženy napríklad pripisovali úsmev muža iba tomu, že je priateľský.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »