ZISTITE AKO NA TOM STE
Fyzické prejavy úzkostných porúch – otestujte sa!
Fyzické prejavy úzkostných porúch Fyzické prejavy úzkostných porúch môžu byť škodlivé pre celkové zdravie. Môžu však byť aj indikátorom duševného zdravia jednotlivca a v niektorých prípadoch pomáhajú diagnostikovať inak nerozoznateľné úzkostné poruchy. V tomto článku nájdete niekoľko fyzických prejavov úzkostných porúch, ktoré vám pomôžu zistiť či sa týkajú aj vás. Ako sme si… Prečítať celé
Fyzické prejavy úzkostných porúch
Fyzické prejavy úzkostných porúch môžu byť škodlivé pre celkové zdravie. Môžu však byť aj indikátorom duševného zdravia jednotlivca a v niektorých prípadoch pomáhajú diagnostikovať inak nerozoznateľné úzkostné poruchy. V tomto článku nájdete niekoľko fyzických prejavov úzkostných porúch, ktoré vám pomôžu zistiť či sa týkajú aj vás.
Ako sme si spomenuli v predošlom článku, úzkostné poruchy sú najrozšírenejšími duševnými chorobami a zahŕňajú množstvo špecifických porúch vrátane:
Generalizovaná úzkostná porucha (GAD)
Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)
Panická porucha
Posttraumatická stresová porucha (PTSD)
Sociálna úzkostná porucha
Zaujímavá info:
Nie je nezvyčajné, že ľudia s úzkostnými poruchami trpia aj depresiou – a naopak. Takmer polovica ľudí s depresiou má tiež diagnostikovanú úzkostnú poruchu.
Fyzické prejavy
Problémy so spánkom
Od starostí o budúcnosť až po premýšľanie nad minulosťou môže byť pre ľudí s úzkosťou ťažké si oddýchnuť. Strach z nedostatku spánku môže spôsobiť ešte väčšiu úzkosť. Nedostatok spánku môže spôsobiť priberanie, narúšať imunitný systém a dokonca prispievať k srdcovým ochoreniam.
Vysoký krvný tlak
Stavy úzkosti môžu spôsobiť dramatické, dočasné skoky v krvnom tlaku. Zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz, že úzkosť spôsobuje dlhodobú hypertenziu, ale vieme, že tieto krátkodobé skoky môžu spôsobiť poškodenie krvných ciev, obličiek a srdca. Navyše tí, ktorí majú úzkosť, sa častejšie uchyľujú k nezdravým návykom, ktoré môžu viesť k hypertenzii, ako je fajčenie, pitie a prejedanie sa.
Priberanie alebo strata hmotnosti
Psychosociálny stres, vrátane depresie a úzkostnej poruchy, je spojený s priberaním aj stratou hmotnosti. Štúdie zistili, že niektorí jedinci sú náchylní jesť v strese viac, iní menej. Prírastok hmotnosti môže viesť k vysokému krvnému tlaku, kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke 2. typu. Výkyvy hmotnosti, či už smerom nadol alebo opačne, zaťažujú aj náš tráviaci trakt a môžu spôsobiť množstvo ochorení.
Nevysvetliteľné bolesti
Bolesť býva pomerne častým príznakom úzkostnej poruchy. Osoby s GAD sú obzvlášť náchylné na nevysvetliteľné bolesti. Chronická bolesť môže sťažiť prácu a každodenné činnosti.
Bolesti hlavy
Bolesti hlavy sú bežným príznakom a niekedy aj dobrým indikátorom úzkostnej poruchy – najčastejšie GAD. Rovnako ako chronická bolesť môžu opakujúce sa bolesti hlavy ešte viac sťažiť fungovanie alebo prácu tým, ktorí majú úzkosť.
Oslabená imunita
Predpokladá sa, že depresia a úzkosť majú negatívny vplyv na imunitný systém, takže ľudia trpiaci týmito stavmi sú náchylnejší na ochorenia.
Žalúdočné problémy
Úzkostné poruchy môžu spôsobiť bolesti žalúdka a kŕče. Úzkosť a depresia sú spojené so syndrómom dráždivého čreva a príznaky tohto syndrómu dokáže úzkosť výrazne zhoršiť.
Časté močenie
Častým príznakom úzkosti je nutkanie ísť močiť. Niektorí lekári si myslia, že je to spôsobené prirodzenou reakciou tela „bojuj alebo uteč“. Keď jednotlivec pociťuje úzkosť, svaly močového mechúra sa stiahnu a vyvíjajú tlak na močový mechúr. Nadmerné močenie potom môže jednotlivcov odviesť od toho, čo robia, čo môže viesť k ešte väčšiemu stresu.
Záchvat paniky
Je to náhly nástup strachu alebo úzkosti, ktorý vrcholí v priebehu niekoľkých minút a zahŕňa najmenej štyri z nasledujúcich príznakov:
- búšenie srdca
- potenie
- trasenie alebo chvenie
- pocit dýchavičnosti
- pocit dusenia
- bolesti alebo napätie na hrudníku
- nevoľnosť alebo gastrointestinálne problémy
- závraty, točenie hlavy alebo pocit na omdletie
- pocit tepla alebo chladu
- pocit necitlivosti alebo mravčenia
- pocit odlúčenia od seba alebo reality, známy ako depersonalizácia a derealizácia
- strach – „zblázniť sa“ alebo stratiť kontrolu
- strach zo smrti
Príznaky záchvatov paniky sú podobné príznakom srdcových chorôb, problémov so štítnou žľazou, porúch dýchania a iných ochorení. V dôsledku toho môžu ľudia s panickou poruchou často chodiť na pohotovosť alebo k doktorom. Môžu sa domnievať, že zažívajú život ohrozujúce zdravotné stavy iné ako úzkosť.