Gaslighting: Psychické zneužívanie, o ktorom sa nehovorí. Zažili ste to tiež?
V našich životoch sme sa stretli s mnohými formami psychologických manipulácií. Medzi najnovší fenomén patrí Gaslighting – je to skrytá forma emocionálneho zneužívania, pri ktorej páchateľ zavádza obete, vytvára novú (fiktívnu) realitu a núti ich spochybňovať svoj úsudok. Považuje sa tiež za jednu z najzávažnejších a najzákernejších foriem psychického týrania. Táto manipulatívna taktika podlieha dlhodobému… Prečítať celé
V našich životoch sme sa stretli s mnohými formami psychologických manipulácií. Medzi najnovší fenomén patrí Gaslighting – je to skrytá forma emocionálneho zneužívania, pri ktorej páchateľ zavádza obete, vytvára novú (fiktívnu) realitu a núti ich spochybňovať svoj úsudok. Považuje sa tiež za jednu z najzávažnejších a najzákernejších foriem psychického týrania.
Táto manipulatívna taktika podlieha dlhodobému procesu. Obeť postupne začína spochybňovať pravdivosť vlastných myšlienok, vnímania reality či spomienok. To vedie k pocitom zmätenia, strate sebavedomia, sebaúcty a dokonca aj k neistote o vlastnej duševnej stabilite.
Gaslighting sa šíri medzi partnermi v romantických vzťahoch, ale nie je nezvyčajný ani medzi priateľmi či rodinnými kruhmi. Osoby, ktoré sa uchyľujú k tejto forme emocionálneho zneužívania, môžu trpieť duševnými poruchami. So zlým úmyslom si podmaňujú svoje okolie, výnimkou nie je ani pracovné prostredie.

Výsledkom je zväčša závislosť na páchateľovi. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA
Prečo sa to nazýva Gaslighting?
Tento výraz je odvodený z názvu britskej divadelnej hry z roku 1938 (Gas Light), ktorú neskôr sfilmovali v Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch. V hovorovej angličtine sa začal používať v polovici 20. storočia. Príbeh hovorí o hlavnej postave, manželovi, ten privádza svoju polovičku do šialenstva tým, že ju presviedča že je kleptomanka. Prakticky sa jej snaží vnútiť duševnú chorobu. To isté sa deje aj pri Gaslightingu – manipulátor znehodnocuje a zamieňa skutočné udalosti.
Ste obeťou gaslightingu? Bežné príznaky:
Gaslighting sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi a jeho dôsledky môžu byť dlhodobé. Po konverzácii s takýmto človekom pravdepodobne začnete spochybňovať všetko. Kladiete si otázky, či nie je niečo s vami nesprávne. Dokonca sa môžete presviedčať o tom, že vy sami ste zodpovední za niečo, čo sa stalo, alebo že ste jednoducho príliš citliví.
Medzi znaky, ktoré treba sledovať patria:
- Obete gaslightingu často uvádzajú, že majú pocit že situácia nie je skutočná – ako keby sa situácia odohrávala na inej rovine než zvyšok ich života.
- Hovoria vám, že sa správate bláznivo/šialene/choro, iracionálne alebo prehnane. Narážajú tak na prejavovanie emócií.
- Často počúvate, že preháňate/zveličujete.
-
Po konverzácii sa cítite zmätene a bezmocne.
-
Ste izolovaní od okolia. Väčšina manipulátorov sa snaží svoje obete držať ďaleko od priateľov, rodiny a dokonca aj sociálnych sietí. Každý kontakt je na škodu.
-
Osoba, s ktorou vediete dialóg si neodpustí poznámku na váš tón hlasu. Týmto sa snaží prevrátiť scenár tak, aby ste mali pocit, že vy ste ten, kto je vinný.
-
Neustále sa ospravedlňujete za svoje správanie.
- Cyklus teplého a studeného správania. Aby obete zostali v rozpakoch, gaslighter môže striedať medzi verbálnym zneužívaním a chválou, často dokonca v rámci jedného rozhovoru.
Typické frázy manipulátorov:

Obvinenie, že obeť je paranoidná, je ďalším bežným príkladom gaslightingu. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA
- Si blázon, ostatní si to myslia tiež.
- Urobil som to len preto, že ťa milujem
- Naozaj si myslíš, že by som si to vymyslel?
- V skutočnosti to tak necítiš.
- To sa ti iba zdá.
- Vieš, že by som ti nikdy neublížil.
- Takto to nebolo.
- To sa nikdy nestalo.
- Donútila si ma to urobiť.
Kto je gaslighter?
Gaslighting sa môže objaviť v hociktorej oblasti vášho života. Ako v osobných, tak aj v profesionálnych vzťahoch. V kruhu blízkych to môže byť rodič, súrodenec, priateľ, „spriaznená duša“. V profesionálnych vzťahoch kolega a v horšom prípade šéf.
Takýto ľudia často vykazujú narcistické sklony a vyznačujú sa patologickým klamaním. Vymýšľajú si jednu lož za druhou, no ani po predložení dôkazov nepriznajú „farbu“. Budú sa ohrádzať vetami ako: „Vymýšľaš si“, „To sa nikdy nestalo“, „Si blázon“.
Ako reagovať na gaslighting?
V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že ste sa stali obeťou gaslightingu. Nie je hanba priznať si, že neustále zažívate zmätok, vinu, neistotu, smútok. Ani to, že o sebe pochybujete. Sú to typické príznaky psychického zneužívania. Vymaniť sa spod nadvlády manipulátora nie je jednoduché. Vo všeobecnosti sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc. Začať krok po kroku. Stanovte si hranice, obklopujte sa ľuďmi, ktorým dôverujete. Porozprávajte sa s niekým o tom, čím si prechádzate. Pohľad inej osoby vám môže pomôcť objasniť situáciu.
Ak sa rozhodnete neprerušiť vzťahy s človekom, ktorý vás psychicky manipuluje, tak počas konverzácie môžete využiť tieto vety:
- Nehovor mi, ako sa mám cítiť
- Viem, čo som videl
- Na túto tému sa už ďalej baviť nebudem, ak ma budeš podceňovať
Ak pokusy o presadzovanie zdravých hraníc zlyhajú, potom je len na vás, aby ste sa rozhodli, či sa vám oplatí vo vzťahu pokračovať, a to bez ohľadu na to, či ide o romantický, kamarátsky alebo príbuzenský vzťah.