Skúsili by ste? Geodetické domy sľubujú viac miesta a menší účet za energie
Kupolovité konštrukcie majú množstvo výhod, ktoré z nich robia vynikajúcu alternatívu k stavbe bežného domu z tehál alebo dreva. Zaradia sa geodetické domy k dlhodobým trendom pri vyberaní bývania snov? Kto môže za typický vzhľad hvezdární Produkty od miestnych výrobcov nájdete v súčasnosti takmer v každom obchode. Nie je preto prekvapením, že niektorí ľudia chcú,… Prečítať celé
Kupolovité konštrukcie majú množstvo výhod, ktoré z nich robia vynikajúcu alternatívu k stavbe bežného domu z tehál alebo dreva. Zaradia sa geodetické domy k dlhodobým trendom pri vyberaní bývania snov?
Kto môže za typický vzhľad hvezdární
Produkty od miestnych výrobcov nájdete v súčasnosti takmer v každom obchode. Nie je preto prekvapením, že niektorí ľudia chcú, aby sa udržateľnosť stala bežnou súčasťou života. V tomto prípade ide o architektúru budúcnosti. Ak by ste si teda vedeli predstaviť bývať vo vnútri futbalovej lopty, geodetické domy sú pre vás to pravé.
Aj keď si zlepšenie kvality nášho života a planéty spájame s pokrokom, myšlienka kupolovitých budov pochádza už zo staroveku. Rimania použili svoje murárske zručnosti, aby vytvorili masívne dómy. Na udržanie však potrebovali veľké a najmä ťažké nosné steny, čo výrazne skrátilo ich životnosť.
Moderná architektúra predstavila verejnosti geodetickú konštrukciu takmer pred sto rokmi. V nemeckom meste Jena vzniklo v roku 1926 projekčné planetárium s vonkajším priemerom 25 metrov. Konštrukcia planetária bola projektom inžiniera Waltera Bauersfelda. Pracoval s vedomím, že budova musí byť extrémne ľahká a zároveň dostatočne priestranná pre veľké publikum. Planetárium malo totižto vzniknúť na streche továrne.
Kvôli tomu sa Bauersfeld rozhodol pre geodetický návrh. Z hľadiska ich vnútorného priestoru, geodetické kupoly využívajú najväčší objem s použitím najmenšieho množstva stavebného materiálu.
Prečo by ste mali skúsiť bývanie v kupolovitých domoch
Geodetické domy sa používajú na rôzne účely, vrátane obchodných pavilónov, výstavných centier, skleníkov a altánkov. Po novom sa o nich začína hovoriť aj v rámci klasického bývania. Na prvý pohľad sa takýto dom môže zdať nezvyčajný, ukrýva ale množstvo výhod. Prvou z nich je oblúkový vzhľad vytvárajúci početné trojuholníky. Z hľadiska geometrie sú najsilnejším tvarom, pretože majú pevné uhly a nekrivia sa. Ak si vyberiete kupolový dom, ktorý je vyrobený z biokeramického materiálu, stane sa aj ohňovzdorným.
Toto kaskádové rozloženie tlaku je spôsob, akým geodetické kupoly efektívne rozdeľujú napätie pozdĺž celej konštrukcie – podobne ako škrupina vajca. Mnohí oceňujú aj moderný a estetický vzhľad domčekov. Vysoké stropy a pocit otvorenosti ich robia atraktívnymi pre ľudské oko. Kreativite sa medze nekladú a vnútri je ľahké rozdeliť priestor na prízemie s podkrovím.
Čo sa týka šetrenia priestoru, guľový dizajn je veľkou výsadou kupolových domov. Vysoký pomer objemu a povrchu im umožňuje zaberať o 30 % menšiu plochu ako tradičné domy. Vďaka tomu poskytujú vysoko účinnú a efektívnu cirkuláciu vzduchu v lete aj v zime. Tieto budovy sú menej náchylné na zmeny teploty, a preto sú lacné na vykurovanie a chladenie v porovnaní s obdĺžnikovými domami. Aerodynamický exteriér znamená, že chladný a teplý vzduch prúdi okolo konštrukcie namiesto toho, aby si tlačil cestu do interiéru.
Na čo si dávať pozor
Geodetické domy sú skrátka jedinečné. Určite dáte najavo svoj osobitý vkus, ak sa rozhodnete ísť do tohto obytného priestoru. Všetko má ale svoje plusy a mínusy. V tomto prípade sú vnútorné steny výzvou, pokiaľ ide o stavebných dodávateľov. Od izolácie po inštalatérske a elektrické rozvody, všetko sa musí v okrúhlom dome starostlivo prehodnotiť. Dôvodom je, že štandardné stavebné materiály sa vyrábajú pre obdĺžnikové domy, kupolové komponenty sú vo všeobecnosti drahšie.
Pred serióznym zvažovaním by ste teda mali vedieť niekoľko vecí:
- Problematické umiestnenie komína
- Zložitejšie vytváranie oddelených miestností
- Pokiaľ ide o akustiku, možno sa budete musieť vysporiadať s ozvenou v celom priestore
Ideálne miesto pre aktívnych dovolenkárov
Geodetické domy sa ukázali ako skvelá príležitosť pre oživenie turizmu. Na území Patagónie v roku 2001 vyrástlo stanové mestečko EcoCamp. Pred dvadsiatimi rokmi išlo o prvý hotel s týmto druhom prístreškov, dnes sú roztrúsené po celom svete. Turisti si ich obľúbili pre spätosť s prírodou a dostatočné zabezpečenie pred vrtochmi počasia. Necítite sa minúť celoživotné úspory na kruhový dom? Poobzerajte sa po nevšednom zážitku prostredníctvom glampingu.
Zdroje: www.howstuffworks.com, www.zomes.com
Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com