Hotel Sonop očarí každého dobrodruha
Glamping pre náročných cestovateľov: Unikátny hotel v Namíbii
Kempovanie na vysokej úrovni Keď sa doma povie „ideme táborovať,“ človeku sa zväčša vybaví šušťanie stanov a robenie gulášu, ktorý sa potom dojedá do konca pobytu. Takýto oddych v prírode je nenáročný na financie a bohatý na štípance od komárov. Ak si však rozvedieme anglický výraz „glamping,“ veľmi rýchlo zistíme podstatu tohto druhu cestovania. Očarujúce (glamorous) kempovanie… Prečítať celé
Kempovanie na vysokej úrovni
Keď sa doma povie „ideme táborovať,“ človeku sa zväčša vybaví šušťanie stanov a robenie gulášu, ktorý sa potom dojedá do konca pobytu. Takýto oddych v prírode je nenáročný na financie a bohatý na štípance od komárov.
Ak si však rozvedieme anglický výraz „glamping,“ veľmi rýchlo zistíme podstatu tohto druhu cestovania. Očarujúce (glamorous) kempovanie už dlhšiu dobu patrí medzí populárne formy ubytovania. Nápad sa rozvinul v Afrike a postupne prenikol do ďalších svetadielov. Nielen dobrodruhovia, ale aj bežní zákazníci sú stále náročnejší a hľadajú nezvyčajný zážitok, ktorý by naplnil ich cestovateľskú dušu.
Výstavba hotelov zvyčajne so sebou prináša mechanickú úpravu pôdy, výrub lesov a podobne. Čaro glampingu spočíva v čo najväčšom prispôsobení svojho vzhľadu prírode, avšak s tečúcou vodou a internetovým pripojením. Stany alebo drevené domčeky sú výhodou aj v tom, že človek má prístup k miestnej gastronómií a rôznym mimohotelovým aktivitám. Ďalším plusom je zabezpečené súkromie a návštevník nemusí s inými hotelovými hosťami bojovať o výťah, ktorý ich zvezie k najbližšej reštaurácií. Preto sa glampingové bývanie stalo trendom, na ktorý v roku 2020 upozornil aj magazín Forbes.
Drsná krása Namíbie
Namíbia sa nachádza v juhozápadnej časti Afriky s takmer dva a pol milióna obyvateľmi. Patrí k najsuchším krajinám sveta a ročné obdobia tu prebiehajú opačne. Leto je tu možné zažiť v mesiacoch september až apríl. Zima prichádza s májom a končí v auguste. Zimné počasie v Namíbii znamená, že teplota sa pohybuje v rozpätí 18 až 22 stupňov.
Namíbijská púšť existuje minimálne 55 miliónov rokov a považuje za najstaršiu na svete. Okrem meniacich sa piesočných dún pozostáva zo štrkových plání a drsných hôr. Ťažko zdolateľný terén však nebol prekážkou pre uskutočnenie vízie francúzskeho hoteliera Arnauda Zanniera. Desať tematických stanových chát je skonštruovaných priamo na balvanoch v púšti. Pre dokonalé splynutie s prostredím boli využívané prírodné materiály – drevo, kameň či slama. Plátna stanov sa farebne navrhli tak, aby korešpondovali so skalami, ktoré ich obklopujú. Zachoval sa rešpekt k okolitým živočíchom a vegetácií, čo predstavuje jadro hodnôt miestneho kmeňa Owambo.
Spomínané problematické územie bolo určite výzvou pre stavbárov, ktorí všetok nábytok prenášali s využitím vlastných síl. Vyše 30-kilové ručne robené postele, kreslá a doplnky nájdené v antikvariátoch podtrhujú jedinečnú atmosféru hotela. Pre podporu lokálneho trhu bol novší nábytok a príslušenstvo vyrobené výlučne namíbijskými architektmi alebo stolármi.
Relax s nezabudnuteľným výhľadom
Unikátny projekt Zannier Hotels Sonop svoju finálnu podobu predstavil v roku 2019. Stanové chatky sú zásobované energiou prostredníctvom solárnych panelov. Dôraz na detail sa netýka iba interiéru, ale aj zvyšných zariadení v hoteli. Výhľad na rozľahlú púšť je možné pozorovať z nekonečného „infinity“ bazéna, fitnescentra, koktailového a cigarového salónika či pri relaxe v kúpeľoch. S hosťami sa zaobchádza doslova v (bielych) rukavičkách, takže si užijú gurmánsky zážitok s vyškolenou obsluhou. Hotel Sonop kvôli náročnejšej dostupnosti disponuje vlastnou pristávacou dráhou, ktorá je k dispozícií z akéhokoľvek afrického letiska.
V rámci hotela bola vytvorená aj súkromná rezervácia kde sa organizujú pútavé prehliadky. Na vyše 5600 hektároch územia sa voľne pohybujú králiky, líšky, antilopy a šakaly typické pre namíbijskú púšť. Samotnú púšť je možné preskúmať aj vlastnými nohami, s využitím elektrického bicykla alebo na koni.
Momentálny trend alebo nové smerovanie turizmu?
Koľko takýto luxus stojí? Čo sa týka ubytovania v Sonope, cena za noc sa pre jednu osobu pohybuje vo výške 520 eur. Glamping má vo svete celkom široké cenové zastúpenie a skutočne ho využívajú ľudia z rôznych sociálnych kategórií. Všetko sa samozrejme odvíja od lokality a toho, ako veľmi je človek ochotný nahradiť klasické kempovanie tým pohodlnejším.
Podľa štúdie z marca 2021 sa očakáva, že svetový trh bude každoročne rásť o 14,1% a do roka 2028 dosiahne 5,41 miliardy amerických dolárov. Určite za to môže zvyšujúca potreba ekologického cestovania a dobrodružnejšieho trávenia času. Predsa je iné byť zavretý medzi štyrmi stenami hotelovej izby než spať s hviezdami nad hlavou. Glampingový turizmus ťaží z ľudskej potreby cítiť sa voľný aj naďalej a každoročne ponúka nové miesta, ktoré sú vytvorené tak, aby nenarúšali ekosystém.
Zdroje: zannierhotels.com, worldofglamping.com, dovolenka.sme.sk, www.worldwildlife.com