Technologické spoločnosti
Google, Apple a Meta môžu čeliť vysokým pokutám kvôli nedodržaniu nariadení Európskej komisie
Nariadenie o digitálnych trhoch nadobudlo platnosť len nedávno, no Európska komisia ho už aplikuje v praxi.
V prípade preukázania nedodržania platných nariadení môžu jednotlivé spoločnosti prísť o desiatky miliárd amerických dolárov.
Nariadenie o digitálnych trhoch (DMA) vytvorené Európskou komisiou umožňuje kontrolovať a usmerňovať pôsobenie technologických gigantov na území Európskej únie. Hoci je v platnosti len krátko, od 7. marca, už teraz komisia na jeho základe koná.
V pondelok 25. marca totiž zverejnila tlačovú správu, v ktorej informuje o prvotnom vyšetrovaní amerických technologických spoločností Apple, Google a Meta. Tieto spoločnosti zaradila v septembri minulého roku do zoznamu takzvaných „strážcov brány“.
„Komisia má podozrenie, že opatrenia zavedené týmito strážcami prístupu nie sú dostatočné na to, aby účinne plnili svoje záväzky vyplývajúce z DMA,“ napísali v tlačovej správe. Dokopy ide o päť vyšetrovaní, pričom každá spoločnosť mala porušiť nariadenia v inej veci.
Ďalšie spoločnosti, ktoré sa nachádzajú na tomto zozname sú americké spoločnosti Microsoft a Amazon, ako aj čínska spoločnosť vlastniaca TikTok, ByteDance. Zároveň napísala, že v súčasnosti zhromažďuje fakty a informácie, aby zistili, či nariadenia neporušuje aj Amazon.
Prečo ich vyšetrujú?
V prvých dvoch prípadoch vyšetruje Európska komisia spoločnosť Apple a materskú spoločnosť Google, Alphabet. Dvojica technologických firiem údajne neumožňuje vývojárom aplikácií bezplatne nasmerovať spotrebiteľov na ponuky mimo obchodov týchto spoločností.
Spoločnostiam vyčítajú zavádzanie rôznych limitácií. „Tie okrem iného obmedzujú schopnosť vývojárov slobodne komunikovať a propagovať ponuky a priamo uzatvárať zmluvy, a to aj ukladaním rôznych poplatkov,“ vysvetlila komisia v tlačovej správe.
Ďalšie konanie zahájili voči Alphabet, pričom sa snažia preskúmať, či výsledky vyhľadávania poskytované spoločnosťou Google neuprednostňujú ich služby. Za príklad uviedli, že ich vyhľadávač môže častejšie ukázať službu Google Shopping namiesto konkurenčnej.
Operačný systém zariadení Apple bol dlhú dobu úplne uzatvorený a používatelia nemali možnosť alternatívy. Spoločnosť to síce s príchodom nariadenia zmenila. Komisia si však myslí, že spôsobom, ktorý „môže používateľom brániť v skutočnom uplatnení ich výberu služieb“.
Posledný prípad sa zaoberá modelom financovania služieb spoločnosti Meta „zaplať alebo súhlas“. O tejto zmene na sociálnych sieťach Facebook a Instagram sme vás informovali v minulosti. Komisia sa však obáva, že binárna voľba nemusí poskytovať skutočnú alternatívu.
Hrozia im vysoké sankcie
Spoločnosti zaradené do zoznamu strážcov prístupu pred zavedením nariadenia rokovali s Európskou komisiou. „Už niekoľko mesiacov diskutujeme so strážcami, aby sme im pomohli prispôsobiť sa, a už teraz vidíme zmeny na trhu,“ uviedol eurokomisár Thierry Breton.
Podľa jeho slov riešenia týchto spoločností ich nepresvedčili o plnení záväzkov voči spravodlivejšiemu digitálnemu priestoru pre európskych občanov a podniky. „Ak by naše vyšetrovanie dospelo k záveru, že nedochádza k úplnému dodržiavaniu DMA, strážcovia by mohli čeliť vysokým pokutám,“ dodal Breton.
Slová eurokomisára Bretona netreba brať na ľahkú váhu. Nedodržanie platných nariadení môže mať za následok pokutu až do výšky 10 percent z ročného obratu spoločnosti. Pri opakovanom porušení sa jej výška môže vyšplhať až na 20 % ročného obratu.
Portál The Guardian uviedol, že ročný obrat spoločnosti Apple v minulom roku predstavoval 383 miliárd amerických dolárov. Spoločnosti Alphabet sa podarilo vytvoriť zisk v hodnote 307 miliárd amerických dolárov a spoločnosti Meta 134 miliárd amerických dolárov.
Ďalšie kroky Európskej komisie
Európska komisia plánuje ukončiť tieto vyšetrovanie v priebehu 12 mesiacov. V prípade, že skutočne prídu na porušenie nariadení, začnú voči spoločnostiam konať. Zároveň ich budú informovať o predbežných zisteniach a opatreniach, ktoré hodlajú zaviesť.
Televízii CNN sa podarilo získať vyjadrenie spoločností Alphabet a Apple. „Sme presvedčení, že náš plán je v súlade s DMA, a budeme naďalej konštruktívne spolupracovať s Európskou komisiou pri jej vyšetrovaní,“ uviedol Apple v stanovisku pre televíziu.
Oliver Bethell, výkonný riaditeľ Google pre hospodársku súťaž, povedal: „Aby sme dosiahli súlad so zákonom o digitálnych trhoch, uskutočnili sme významné zmeny v spôsobe fungovania našich služieb v Európe.“ Dodal, že budú pokračovať v obhajobe svojho prístupu.
Riaditeľ Inštitútu pre právo hospodárskej súťaže na Univerzite Heinricha Heineho v Düsseldorfe Rupprecht Podszun pre BBC povedal, že ide o „silný signál“ zo strany Európskej únie. Zároveň upozornil na to, že v týchto prípadoch má posledné slovo Súdny dvor EÚ.