Technológie
Google čelí 5 miliardovej žalobe! Používateľov mal sledovať aj cez režim Inkognito
Mysleli ste si, že režim Inkognito je skutočne súkromný? Americká advokátska kancelária ma na to iný názor.
Spojené štáty americké a ich súdnictvo sa už v minulosti potýkalo s kurióznymi prípadmi žalôb, napríklad istý pán z Oklahomy vysúdil od spoločnosti predávajúcej obytné autá Winnebago 1,75 milióna dolárov za to, že si na diaľnici zapol tempomat na rýchlosť 130 km/h a počas jazdy si išiel do zadnej časti vozidla robiť kávu. Po chvíli havaroval. Smolu mala firma predávajúca obytné vozidlá, ktorá do používateľskej príručky neuviedla, že sa to nesmie. Okrem vysokej sumy, ktorú museli pánovi uhradiť boli nútení darovať mu aj nové vozidlo.
Najnovšie je kritizovaná spoločnosť Google za to, že údajne nelegálne zhromažďuje informácie od ich klientov, ktorí používajú režim Inkognito pri používaní internetového prehliadača Google Chrome.
Avšak, priamo pri otvorení „anonymného“ režimu vás prehliadač upozorní na to, čo sa ukladá a čo nie. Je jasne napísané, že Chrome neukladá vašu históriu prehliadania, súbory cookies a dáta webov a taktiež údaje zadané vo formulároch.
Naopak, vašu aktivitu môžu stále vidieť váš poskytovateľ internetu, navštívené weby, prípadne váš zamestnávateľ alebo škola, kde je software nainštalovaný.
Súkromné okno je k dispozícii už od roku 2016 a za ten čas slúžilo používateľom nielen pri prezeraní citlivých informácií. Firma Google zhromažďuje informácie pre potreby presnejšieho zacielenia reklamy vo svojich nástrojoch Google AdSense a Google Analytics.
Žalobu na spoločnosť Google podala advokátska kancelária Boies Schiller Flexner v San José v Kalifornii.
V nej sa uvádza, že internetový prehliadač Google Chrome dáva používateľom falošný pocit súkromia a kritizujú ju aj za to, že zhromažďuje častokrát najintímnejšie až citlivé údaje o používateľoch.
Proti týmto tvrdeniam sa spoločnosť Google ohradila. Obhajujú sa tým, že v podmienkach majú jasne uvedené, na čo režim Inkognito slúži – a to je práve neukladanie histórie do vášho počítača.
Tak ako, koľkí z vás už použili súkromné okno? A prečítali ste si poriadne podmienky používania?