Heenang Heesookim a jeho moderné kubistické portréty
Heenang Heesookim je samouk pochádzajúci z Južnej Kórei. Predtým ako sa naplno vrhol do kariéry umelca, získal titul bakalára v odbore reklama a dizajn na univerzite Konkuk v Soule. Neskôr sa začal venovať fotografii. Už vo svojej fotografickej praxi Kima priťahoval portrét, pretože chcel vizualizovať každodenné príbehy. V roku 2014, vo veku 30 rokov, začal… Prečítať celé
Heenang Heesookim je samouk pochádzajúci z Južnej Kórei. Predtým ako sa naplno vrhol do kariéry umelca, získal titul bakalára v odbore reklama a dizajn na univerzite Konkuk v Soule. Neskôr sa začal venovať fotografii. Už vo svojej fotografickej praxi Kima priťahoval portrét, pretože chcel vizualizovať každodenné príbehy. V roku 2014, vo veku 30 rokov, začal Kim maľovať obrazy. Odvtedy sa už stihol zúčastniť na mnohých samostatných výstavách v Soule, kde sa aj narodil a kde v súčasnosti žije. Po získaní zastúpenia v roku 2021 v galérii Unit London sa rýchlo presadil aj na londýnskej umeleckej scéne. Jeho prvá samostatná výstava v tejto londýnskej galérii mala názov Normal Life (Normálny život).
@unitlondon Heesoo Kim’s “Normal Life” is now open. Will U be visiting? #koreanart #heesookim #mentalhealthawareness #portraitart #portriature #contemporaryart #londonartexhibition
Neomodernistický kubista
Heenangov štýl by sme mohli označiť za neokubistický. Tento modernistický štýl si získal v poslednej dobe popularitu ako na primárnom, tak aj na sekundárnom umeleckom trhu. Do módy ho znova vniesli umelci ako Vojtěch Kovařík, Ben Sledsens a Lenz Geerk.
Neokubizmus označuje obnovenú formu kubizmu, veľmi vplyvného umeleckého hnutia, ktoré vzniklo okolo roku 1907 a spopularizovali ho Pablo Picasso a Georges Braque. Neokubizmus si zachováva mnohostrannú perspektívu kubizmu a zároveň doň vnáša modernizmus, abstrakciu, abstraktný expresionizmus a postmodernizmus, ktoré z kubizmu vzišli.
Kim a jeho portréty
Heenang Heesookim sa vo svojej tvorbe zameriava na každodenný život. Pozoruje ho, zaznamenáva si ho a skúma. Neskôr zo svojich pozorovaní vytvára svoje vlastné interpretácie a príbehy. Niekedy pracuje s predmetmi, ale najčastejšie sú jeho hlavnými objektmi ľudia. Na jeho portrétoch nájdete tváre bez výrazu s výraznými líniami a farbami.
Jeho umelecký ateliér, v ktorom pracuje sám, je plný kresieb a malieb. Tie plne pokrývajú všetky steny a podlahy. Ako sám povedal, najradšej pracuje v tichu.
The Other Side of My Mind
Diela pod spoločným názvom Odvrátená strana mojej mysle, ktoré Heenang Heesookim vystavoval na výstave Everyday Mooonday v Soule, prezentujú temné impulzy každodenného života počas vrcholiacej pandémie COVID-19. Na obrazoch sú na čiernom pozadí zobrazené predmety a portréty s výrazmi agónie. Diela úprimne vyjadrujú šialenstvo a existenciálny strach, ktorý mnohí prežívali počas karantény.
Agónia je prechod organizmu zo života do smrti.
Normal Life
Po skončení pandémie sa Heesoo Kim chcel trochu odvrátiť od morbídnej strany a vniesť do svojich diel viac normálnosti. Aj preto svoju novú výstavu, ktorú je možné vidieť v Londýne, pomenoval Normálny život. Vo svojich dielach z tejto kolekcie skúma každodenný obyčajný život. Kimova tvorba sa zameriava na jednotlivca, ktorý je obklopený spoločnosťou, ktorá neustále bojuje o uznanie a úspech. Pri dielach sa snaží, aby divák pociťoval jemný pocit neistoty, ktorý vyvoláva aj skutočný svet zameraný na úspechy.
Ľudia na Kimových portrétoch bojujú s vlastnými démonmi. Jeho portréty sú unifikované. Nemajú žiadne špecifické osobnosti. Týmto spôsobom Kim nabáda divákov, aby sa premietli do jeho portrétov, aby sa do nich vžili a predstavili si obyčajnosť, ktorá je neobyčajná. Tá je pre nás všetkých tak známa a spája nás.
https://twitter.com/choi_bts2/status/1230521452119511041