Hell’s Angels: Anarchia, adrenalín a bratstvo na dvoch kolesách
Hell’s Angels pred niekoľkými dňami zavítali aj do bratislavských ulíc, čím vzbudili značnú pozornosť a otázky u mnohých Slovákov. Hell’s Angels je bezpochyby jedným z najznámejších a najkontroverznejších motorkárskych klubov na svete. Bol založený v roku 1948 v Kalifornii v Spojených štátoch, jeho členovia sú známi svojimi charakteristickými motorkami značky Harley-Davidson. Oficiálny názov znie Hells Angels… Prečítať celé
Hell’s Angels pred niekoľkými dňami zavítali aj do bratislavských ulíc, čím vzbudili značnú pozornosť a otázky u mnohých Slovákov. Hell’s Angels je bezpochyby jedným z najznámejších a najkontroverznejších motorkárskych klubov na svete. Bol založený v roku 1948 v Kalifornii v Spojených štátoch, jeho členovia sú známi svojimi charakteristickými motorkami značky Harley-Davidson. Oficiálny názov znie Hells Angels MC – MC v názve označuje Motorcycle Club.
Hell’s Angels majú za sebou bohatú históriu, pre mnohých predstavujú symbol motorkárskej kultúry. Členovia sa prezentujú nezávislosťou, žijú podľa vlastných pravidiel. Kladú veľký dôraz na bratstvo a vzájomnú lojalitu.
Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Táto organizácia sa však spája s mnohými kontroverziami a nelegálnymi aktivitami, čo zahŕňa aj násilie, obchodovanie so zbraňami a drogami. Niektorí boli dokonca obvinení a odsúdení za tieto zločiny. Spojené štáty preto zakázali vstup do krajiny každému cudzincovi, ktorý je aktívnym členom spomínaného motorkárskeho klubu.
Hell’s Angels každoročne organizuje veľké podujatie s názvom World Run, kde sa stretávajú všetky skupiny z celého sveta. Koncom mája sa Hell’s Angels dostali aj do Bratislavy a Šamorína, v dôsledku čoho vydala americká ambasáda na Slovensku bezpečnostné opatrenia pre miestnych obyvateľov:
- Mali by sme sa vyhnúť oblastiam, kde sa zdržiavajú
- Mali by sme pozorovať svoje okolie a byť opatrní, ak sa ocitneme v blízkosti veľkých zhromaždení
- Ak stretneme člena Hell’s Angels nemáme sa zapájať do diskusie, nefotografovať ho a vyhýbať sa akejkoľvek činnosti, ktorá by mohla vyústiť do hádky
Obchodovanie s drogami
Napríklad na začiatku tohto roka obvinili Mariusa Lazăra, vodcu rumunského motorkárskeho gangu Hell’s Angels, z obchodovania s drogami a z plánovania vraždy. Bol na neho vydaný medzinárodný zatykač a v decembri ho zadržali v Bukurešti.
V polovici januára tohto roku sa začal súdny proces, v ktorom prokurátori požadovali 13-ročný trest odňatia slobody pre bývalého vodcu Hell’s Angels v Európe. Frank Hanebuth bol obvinený z členstva v zločineckej organizácii, prania špinavých peňazí a nezákonnej držby strelných zbraní. Okrem toho, ďalší obžalovaní čelili obvineniam z prevádzkovania prostitúcie a obchodovania s drogami, za čo im hrozí až 38 rokov väzenia. Hell’s Angels sa podieľali na nelegálnych aktivitách na Malorke v rokoch 2009 až 2013.
Prísny dress code
Organizácia Hell’s Angels má prísne stanovené, čo môžu členovia nosiť. Musia prezentovať svoje výnimočné erby a odznaky, ktoré sú chránené autorským právom (ochranná známka).
Oficiálnymi farbami Hells Angels sú červená a biela – červené písmo zobrazené na bielom pozadí. Symboly nosia na kožených alebo džínsových bundách a vestách. Väčšina členov má obdĺžnikovú nášivku (opäť biele pozadie s červenými písmenami a červeným okrajom), ktorá identifikuje ich miesto pôsobenia.
Okrem iného červená a biela sa tiež používajú na zobrazenie čísla „81“ na mnohých záplatách, ako napríklad „Support 81“, „Route 81“. Číslice 8 a 1 predstavujú príslušné pozície v abecede H a A. Takýmto spôsobom motorkári prejavujú oddanosť klubu.
Zaujímavosťou je, že Hell’s Angels často označujú sami seba ako „One Percenter“ (jedno percento). Toto pomenovanie vzniklo v roku 1947 po udalosti známej ako „Hollister Riot“. Vtedy médiá sa zamerali na niektoré motorkárske skupiny a označili ich za problematické. Poukázali na to, že 99 percent motorkárov sú v poriadku a len jedno percento predstavuje nezákonné a násilné gangy. Hell’s Angels prijali toto označenie a nosia ho s hrdosťou. Týmto si symbolicky pripomínajú svoju odlišnosť od zvyšku spoločnosti.