Vesmírny výskum

História Mesiaca je prepísaná. Vedci zistili, že je starší než sme si mysleli

Vzorky z povrchu Mesiaca, ktoré NASA pozbierala ešte v roku 1972, získali nové využitie. Nová štúdia zistila, že mesiac môže byť starší z kryštálov zirkónu.
V nasledujúcich rokoch sa na Mesiac dostanú ďalšie misie, čo môže viesť k ďalším objavom.
Vydané 25. októbra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Mesiac je neoddeliteľnou súčasťou nočnej oblohy. Už staroveké národy, kultúry a náboženstvá mu pripisovali mystickú silu. V niektorých z nich bol dokonca považovaný za božskú postavu. Prehĺbením nášho poznania sme však od týchto mýtov upustili, no pochopili sme, prečo v to verili.

Toto vesmírne teleso totiž zohráva viacero dôležitých funkcií. Tým, že stabilizuje Zem na jej osi, zabezpečuje stabilnosť zmien ročných období. Jeho gravitačná sila vytvára príliv a odliv, ktorý je dôležitý pre pobrežné ekosystémy. Rovnako dôležitý je pre energetický priemysel, o čom sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.

„Bez Mesiaca by život na Zemi vyzeral inak. Je to súčasť nášho prírodného systému, ktorú chceme lepšie pochopiť, a naša štúdia poskytuje malý kúsok skladačky v celom tomto obraze,“ povedal o ňom vedúci autor novej štúdie Phillip Heck.

Z výsledkov jeho štúdie totiž vyplýva, že naše poznanie o veku jediného prírodného satelitu Zeme je chybné. Nové zistenia naznačujú, že je až o 40 miliónov rokov starší než sme si doposiaľ mysleli. Celkový vek teda odhadujú na 4,46 miliardy rokov, informuje portál televízie CNN.

Nová metóda

Výsledok novej štúdie by nebol možný bez vzoriek z povrchu Mesiaca, ktoré pozbierali astronauti NASA Eugene Cernan a Harrison Schmitt ešte v decembri 1972. Misia Apollo 17 vtedy priniesla naspäť na Zem viac než 110 kilogramov mesačnej horniny, uvádza NASA.

história mesiaca

Prvý človek, ktorý vystúpil na mesačný povrch bol Neil Armstron v roku 1969. Zdroj: unsplash.com/@nasa

„Tieto vzorky boli na Zem dopravené pred polstoročím, ale až dnes máme potrebné nástroje na vykonanie mikroanalýzy na požadovanej úrovni vrátane tomografie atómovou sondou,“ povedal spoluautor štúdie Dieter Isheim.

Ako píše portál Science Daily, pomocou tejto analýzy dokázali spočítať, koľko atómov kryštálov zirkónu prešlo rádioaktívnym rozpadom. Ide o fyzikálny jav, pri ktorom sa uvoľňujú protóny a neutróny, pričom pôvodný atóm sa mení na atóm inej látky. Napríklad urán sa po rozklade zmení na olovo.

„V presýpacích hodinách sa piesok presýpa z jednej sklenenej banky do druhej, pričom plynutie času sa prejavuje hromadením piesku v dolnej banke,“ povedal vedúci štúdie Heck. Ďalej vysvetlil: „Rádiometrické datovanie funguje podobne – počíta sa počet materských atómov a počet dcérskych atómov, na ktoré sa premenili. Potom sa dá vypočítať plynutie času, pretože je známa rýchlosť premeny,“ skonštatoval.

Ako vznikol Mesiac

Na prvý pohľad sa môže zdať, že skúmanie histórie Mesiaca, nemá pre ľudstvo zmysel. Opak je však pravdou, pretože sa takto môžeme dozvedieť viac nielen o našej planéte, ale aj o slnečnej sústave.

Ako uvádza National Geographic, určenie veku Mesiaca môže vedcom pomôcť správne zoradiť sled udalosti počas kritických začiatkov. „Naša slnečná sústava existuje už nejaký čas, ale počas prvých miliónov rokov sa v nej odohralo veľa naozaj dynamických procesov,“ povedala jedna z autoriek štúdie Jennika Greer.

So vznikom Mesiaca sa spája viacero teórií, no tá najakceptovanejšia hovorí o kolízií medzi mladou Zemou a planétou Theia, ktorej veľkosť môžeme porovnať s Marsom. Na základe nárazu obe planéty skvapalneli a časť roztavenej horniny vychladla na orbite Zeme, čím vznikol Mesiac.

Skúmané kryštály by mali pochádzať práve z tohto obdobia, informuje Forbes. Potvrdil to aj vedúci štúdie Heck: „Tieto kryštály sú najstaršími známymi pevnými telesami, ktoré vznikli po obrovskom náraze, a vzhľadom na to, že vieme, aké staré sú tieto kryštály, slúžia ako oporný bod pre mesačnú chronológiu.“

Možno je starší

Nová štúdia prehĺbila naše poznanie o našej jedinej prírodnej družici, no je možné, že v budúcnosti sa tento vek opäť prepíše. V polovici budúceho roku sa Čína pokúsi získať nové vzorky z vesmíru. Rok na to sa NASA opäť pokúsi dostať ľudskú posádku na Mesiac.

The Guardian uvádza vyjadrenia doktora Romaina Tartèseeho z University of Manchester, ktorý sa nepodieľal na výskume. Ten si myslí, že skúmaná vzorka nemusí reprezentovať celý povrch Mesiaca. „Zdôrazňuje to význam návratu ďalších vzoriek z rôznych oblastí Mesiaca prostredníctvom budúcich misií,“ povedal.

Rovnako dôležité sú aj vzorky z iných vesmírnych telies. Len nedávno vedci z NASA získali vzorky z asteroidu Bennu. Pozbierané vzorky mali obsahovať veľké množstvo vody v podobe hydratovaných ílových minerálov, o čom sme vás informovali v predchádzajúcom článku.

Pokračujte na ďalší príspevok »