Holanďan prešiel z Amsterdamu do Sydney za 300 eur, cesta mu však trvala šialene dlho

Na elektromobile prešiel vzdialenosť 95-tisíc kilometrov a spoliehal sa iba na pohostinnosť ľudí, ktorých cestou stretol. Jedinečný projekt dokázal, že elektromobil je pripravený na dlhé trasy, ale s obrovským háčikom.   Keď si niekto myslí, že elektromobily nemajú dostatočnú výdrž, ich nadobúdacia cena je privysoká a nabíjanie trvá neprakticky dlho… má pravdu. Všetky tieto nedostatky… Prečítať celé
Vydané 11. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Na elektromobile prešiel vzdialenosť 95-tisíc kilometrov a spoliehal sa iba na pohostinnosť ľudí, ktorých cestou stretol. Jedinečný projekt dokázal, že elektromobil je pripravený na dlhé trasy, ale s obrovským háčikom.

 

Keď si niekto myslí, že elektromobily nemajú dostatočnú výdrž, ich nadobúdacia cena je privysoká a nabíjanie trvá neprakticky dlho… má pravdu. Všetky tieto nedostatky elektromobilom patria a preto je ich popularizácia oveľa ťažšia, ako si predstavuje Európska únia so zámerom spraviť zo starého kontinentu kontinent elektrických áut.

Fotografie sú z Facebook stránky Plug Me In

V cieli cesty v Sydney, 7. apríla 2019

Wiebe Wakker sa dnes teší z titulu človeka, ktorý zrealizoval najdlhšiu cestu elektromobilom na svete. Vzdialenosť 95-tisíc kilometrov, ktorá viedla cez 33 krajín, dokázal, že náklady na prepravu môžu byť až komicky nízke. Absolvovanie tejto trasy ho stálo iba okolo 300 eur, ktoré musel zaplatiť na nabíjacích staniciach pre elektromobily.

Na jedno plné nabitie akumulátorov pritom prestavaný elektromobil Volkswagen Golf Variant dokázal prejsť iba 200 kilometrov.  To znamená, že Wakker musel absolvovať minimálne 475 nabíjacích cyklov, z ktorých každý trvá niekoľko hodín. Auto nabíjal nielen na štandardných nabíjacích staniciach, ale aj u bežných ľudí, ktorých stretol cestou a chtiac-nechtiac musel využiť ich elektrinu.

Holanďan údajne cestoval úplne bez peňazí a spoliehal sa iba na dobrosrdečnosť a pohostinnosť ľudí, ktorých stretol cestou alebo ktorí mu vyjadrili podporu najprv cez internet. Ich fotografie priebežne zverejňoval na svojej Facebook stránke, ktorú by ste si určite mali prezrieť.

 

Ak by bol uvedený Volkswagen, ktorého tvorca nazval Modrý bandita, na benzínový pohon, spotreboval by na tejto ceste približne 6 785 litrov paliva, čo by pri cene benzínu 1,360 € znamenalo náklady 9 227,60 eur. To je 30-násobok hodnoty, ktorú Holanďan prejazdil na elektromobile.

Wakker svoju cestu dokumentoval prostredníctvom instagramového účtu Plugmeintravel a blogu Plug Me In.

Jediným sporným bodom celého výkonu je čas, za ktorý sa Wakkerovi podarilo dostať z Amsterdamu do Sydney. Trvalo mu, pozor, neskutočné tri roky. Nie je to chyba, ktorú editor neustriehol, skutočne sa bavíme o troch rokoch. Z Amsterdamu vyrazil 15. marca 2016. Do Sydney dorazil 7. apríla 2019 a tento okamih streamoval nielen Facebook, ale aj miestne televízie.

 

 

Zdroj: Holanďan dojel elektromobilem z Amsterdamu do Sydney. Za sedm tisíc korun

Pokračujte na ďalší príspevok »



ZDRAVIE

5 vecí, ktoré by ste mali používať, ak máte alergiu na prach

  • Alergia na prach dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Neustále kýchanie, svrbenie očí, upchatý nos alebo dokonca dýchavičnosť sú len niektoré z nepríjemných príznakov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu pohodu. Ak sa u vás doma hromadí prach rýchlejšie, než ho stíhate upratať, môže byť ťažké udržať si čisté a zdravé prostredie. Našťastie, existuje niekoľko riešení, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť prejavy alergie a zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašom domove.
  • Zdroj: freepik.com