Horúčavy ohrozujú zdravie aj životy. Úpalu a úžehu sa môžeme jednoducho vyhnúť
Ešte ani nezačali letné prázdniny a na Slovensko už zavítali prvé tohtoročné horúčavy. Niektorí sa tešia, iní nadávajú. Bez ohľadu na to, či patríte k milovníkom opaľovania alebo by ste sa najradšej uložili na letný spánok a zobudili sa až v jeseni, nezabúdajte na riziko horúcich dní. Úpalu, úžehu, dehydratácii aj vyčerpaniu sa dá vyhnúť. Úpal nemá so slnkom… Prečítať celé
Ešte ani nezačali letné prázdniny a na Slovensko už zavítali prvé tohtoročné horúčavy. Niektorí sa tešia, iní nadávajú. Bez ohľadu na to, či patríte k milovníkom opaľovania alebo by ste sa najradšej uložili na letný spánok a zobudili sa až v jeseni, nezabúdajte na riziko horúcich dní. Úpalu, úžehu, dehydratácii aj vyčerpaniu sa dá vyhnúť.
Úpal nemá so slnkom nič spoločné, úžeh áno
Dlhodobý pobyt vonku pri vysokých teplotách, často spojený s namáhavou fyzickou aktivitou a s nedostatočným pitným režimom, zapríčiňuje úpal. Ten, podľa webového portálu lekar.sk, nemá nič spoločné so slnkom. Naopak, úžeh so slnkom priamo súvisí.
Množstvo ľudí v týchto pojmoch nemá jasno. Ako to teda je? Zatiaľ čo úpal vzniká pri prehriatí organizmu a súvisí s termoreguláciou, úžeh vzniká pri dlhodobom pobyte na slnku, keď zabudneme na pokrývku hlavy. Hovoríme teda o prehriatí mozgu, ktoré sprevádza únava.
Pri úpale teplota tela rýchlo stúpa a prirodzený chladiaci mechanizmus, teda potenie, zlyháva. Podľa webového portálu CNN môže za desať až pätnásť minút vzrásť teplota tela na nebezpečných 106 stupňov. V takomto prípade hrozí opuch mozgu, až smrť. Osoba s úpalom sa nemusí potiť vôbec.
Takisto sa prejavuje horúčkou, ktorá sa môže vyšplhať až na 40 stupňov Celzia. Zvýšenú teplotu často sprevádza zimnica, triaška, nevoľnosť, zvracanie, bolesť hlavy, zrýchlený tep a dýchavičnosť. Úpal dokonca ovplyvňuje vaše správanie.
Ak reagujete podráždene alebo agresívne, máte sa na čo vyhovoriť. Horúčavy. Koľko trvá úpal? Zvyčajne a pri správnej liečbe by príznaky mali byť do dvoch dní preč. Ale nie vždy. V ojedinelých prípadoch sa lieči päť až šesť dní.
Ako sa vyhnúť úpalu?
Úspešná ochrana proti úpalu je zložená z malých každodenných rozhodnutí. Čo si oblečiete, aký drink si objednáte, či sa nezabudnete natrieť opaľovacím krémom a ako sa rozhodnete tráviť voľný čas.
Ak ráno premýšľate pred otvorenou skriňou, čo si obliecť a viete, že hlásia horúčavy, vyberte si svetlé farby a prírodné materiály, napríklad ľan. Pokrývka hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém v kabelke by mali byť samozrejmosťou.
Nezabudnite klásť dôraz na pitný režim. Počas leta treba piť viac vody než zvyčajne. Ale pozor, alkoholu by ste sa mali vyhýbať alebo ho aspoň obmedziť. A to z toho dôvodu, že alkohol ovplyvňuje schopnosť organizmu regulovať telesnú teplotu.
Ak sa môžete počas horúcich dní vyhnúť namáhavej práci vonku, odložte si ju na neskôr, napríklad na večer. Ak nie, často odpočívajte v tieni a pite. Viaceré štúdie ukázali, že vystavenie extrémnemu teplu spôsobuje zhoršenie duševného zdravia a môže skomplikovať pôrod.
Do zraniteľnej skupiny patria aj deti
Nielen chronicky chorí a starší ľudia, ale aj deti sú podľa CDC vystavení najvyššiemu riziku chorôb súvisiacich s teplom. Dieťa, ktoré sa v USA narodí dnes, podľa jednej štúdie zažije 35-krát viac život ohrozujúcich horúčav ako dieťa narodené v roku 1961. A v prípade, že by sa priemerná teplota na svete zvýšila o viac ako 1, 5 stupňa, by bol tento rozdiel ešte výraznejší.
Dieťa vyčerpané z tepla môže mať podobne ako dospelý zvýšenú teplotu, zvracať alebo pociťovať nevoľnosť. Myslite na to, že polovica detí sa pri úpale vôbec nepotí. Odborníci odporúčajú znížiť teplotu studenými obkladmi, vlažnou sprchou alebo voľne dostupnými liekmi.
Nezabúdajte na to, že úpalu a úžehu sa aj u detí dá predísť. Ak je dieťa v lete vonku, dozrite na to, aby malo na sebe pokrývku hlavy, často pilo a nebolo dlho na priamom slnku, najmä nie počas poludnia. Webový portál lekar.sk pripomína, aby ste nikdy nenechávali deti v zaparkovanom aute. Keď zaparkujete na slnku, teplota môže len za desať minút stúpnuť až o desať stupňov. Nebezpečenstvo neznížia ani otvorené okná, či parkovanie v tieni.