Hravosť nie je výsadou tých najmenších. Naučte sa využiť ju v osobnom aj pracovnom živote

Aj keď to počujete z každej strany, dospelosť neznamená, že sa musíte celý život hnať iba za prácou. Zistite, ako môže hravosť zlepšiť vaše vzťahy, prácu a duševnú pohodu. Nikdy nie je neskoro začať nazerať na svet inak Hektický spôsob života je pre nás častokrát jedinou možnosťou, ako si zabezpečiť finančnú istotu. Dni určené na… Prečítať celé
Vydané 18. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Aj keď to počujete z každej strany, dospelosť neznamená, že sa musíte celý život hnať iba za prácou. Zistite, ako môže hravosť zlepšiť vaše vzťahy, prácu a duševnú pohodu.

Nikdy nie je neskoro začať nazerať na svet inak

Hektický spôsob života je pre nás častokrát jedinou možnosťou, ako si zabezpečiť finančnú istotu. Dni určené na oddych a zábavu pokryje pár dní dovolenky, potom nastupujeme do rovnakého zabehnutého vlaku. Keď si vyhradíme nejaký voľný čas, je pravdepodobnejšie, že sme pohltení prezeraním sociálnych sietí alebo pozeraním televízie. Kedy nastal prechod od detskej zábavy k serióznym činnostiam, to nemusíme tušiť ani my sami. Hravosť však nie je výlučne detskou záležitosťou. Môže byť dôležitým zdrojom relaxu a stimulácie aj pre dospelých.

Ak niekoho nazveme večným dieťaťom, zvyčajne to nie je lichôtka. Zabudnutá spontánnosť, ktorú vekom potláčame však nemusí byť na škodu. Deti sú vo všeobecnejšie hravejšie a úprimnejšie, nestarajú sa o reakcie iných ľudí. Svoje „vnútorné dieťa“ môžete získať späť tak, že si dovolíte vybočiť zo stereotypu.

Výhody pre zdravie

Zmena samozrejme neprichádza zo dňa na deň. Keď už nie ste vo veku škôlkara, pestovanie hravosti si vyžaduje svoje pravidlá. „Dospelácky“ prístup je nepochybne definovaný potrebou naplánovať si celý priebeh dňa. Postupne si vytvárajte čas na aktivitu, ktorá sa vymyká tomu, na čo ste zvyknutí. Budovanie spontánnosti má svoj čas. Zmyslom nie je len zábava, ale aj jej sprievodné výhody. Keď sa bavíte, telo to berie ako signál na uvoľňovanie endorfínov. Prirodzené chemické látky v tele podporujú celkový pocit pohody a môžu dokonca dočasne zmierniť bolesť.

Či už ide o aktívnu alebo pasívnu činnosť, nebojte sa spontánnosti. zdroj: pexels.com

Za zvýšený prídel novej činnosti sa vám takisto poďakuje váš mozog. Hranie šachu, plnenie hádaniek alebo vykonávanie iných voľnočasových aktivít, to všetko je pre mozog výzvou. Mentálny tréning pomáha predchádzať problémom s pamäťou a zlepšuje ďalšie kognitívne funkcie.

INZERCIA

Deti sa najefektívnejšie učia interaktívnou formou. dôležité pravidlo platí aj pre dospelých. Novú úlohu si osvojíte lepšie, keď vás bude baviť. Hra stimuluje predstavivosť, pomáha prispôsobiť sa rôznym situáciám a riešiť problémy. Prevládajúci pocit vnútornej mladosti dodáva energiu, o ktorú prichádzame pri monotónnych činnostiach.

Posilnite svoje vzťahy

Detské hry čerpajú z princípov verbálnej a neverbálnej komunikácie, nastavovania hraníc a tímovej spolupráce. Rozvíjanie hravej povahy vám môže pomôcť uvoľniť sa, nájsť si nových priateľov a nadviazať nové obchodné partnerstvá. Môžete teda túto vlastnosť rozvíjať sami, no ovplyvní vaše sociálne interakcie. Hravosť vám v dospelosti pomáha prelomiť bariéry a zlepšiť vzťahy s ostatnými.

Humor je pri budovaní nových vzťahov účinným nástrojom na zaujatie toho druhého. Počiatočná povznesenosť slúži na prekonanie akéhokoľvek nedorozumenia, ktoré vznikne počas procesu zoznamovania sa. Flirtovanie je ukážkovým príkladom toho, ako sa hravosť využíva v dospelosti. V dlhodobých vzťahoch musíte nájsť rovnováhu, aby sa z nej nestala ľahkomyseľnosť. Ak sa vám to podarí, dokážete prekonať rokmi nahromadené drobné nedorozumenia.

Zabráňte vyhoreniu

Úspech v práci sa nemeria len časom stráveným vo firme. Záleží aj na kvalite práce. Výkon, ktorý podáte, sa odvíja od nastavenia vašej mysle. Mnoho spoločností využíva spojenie medzi produktivitou a príjemným pracovným prostredím. Kreativitu podniky podporujú rôznymi výhodami pre zamestnancov. Hodiny umenia alebo jogy, firemné večierky, stolný futbal či ping pong. Pri týchto aktivitách sa opakujú vzory, ktoré sa učíme už ako deti. Vyššia spokojnosť s prácou vedie k lepšej morálke a celkovým pozitívnym vzťahom na pracovisku.

hravosť

Väčšinou hľadáme odpoveď na otázku „Čo by sme poradili svojmu mladšiemu ja.“ Na druhú stranu, akú radu by vám dala vaša detská verzia? zdroj: unsplash.com

Pri pocite bezstarostnosti zapojíte kreatívnu stránku svojho mozgu a umlčíte psychologickú bariéru, ktorá cenzuruje vaše myšlienky a nápady. To vám často môže pomôcť vidieť problém v novom svetle a vymyslieť nové, kreatívne riešenia. Nebojte sa preto ukázať svoju detskú stránku. Bude to pre vás únik z reality a zároveň spôsob, ako nepodľahnúť tlaku každodenných povinností.

Zdroje: www.bigthink.com, www.helpguide.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »