Internet zmenil všetko, aj investovanie. Dá sa crowdinvestingu dôverovať?

Vďaka crowdinvestingu môžete získavať peniaze hoci aj na tom, že sa vo svete darí nejakej sieti hotelov. Platforma pre takéto obchodovanie funguje aj na Slovensku. Hromadné nakupovanie so zľavami doslova zmenilo spôsob, akým ľudia nakupujú tovar a služby. Z pôvodného amerického konceptu sa nechal inšpirovať celý svet a ani Slovensko neostalo bokom – zľavových portálov… Prečítať celé
Vydané 16. marca 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vďaka crowdinvestingu môžete získavať peniaze hoci aj na tom, že sa vo svete darí nejakej sieti hotelov. Platforma pre takéto obchodovanie funguje aj na Slovensku.

Hromadné nakupovanie so zľavami doslova zmenilo spôsob, akým ľudia nakupujú tovar a služby. Z pôvodného amerického konceptu sa nechal inšpirovať celý svet a ani Slovensko neostalo bokom – zľavových portálov dnes máme desiatky, tých menších možno až stovky a ľudia ich majú radi. Hromadná akvizícia zákazníkov sa však nemusí nutne týkať iba nakupovania tovarov a služieb, ale aj celkom iných hodnôt.

 

pexels-photo-908292

V zahraničí funguje bežne, u nás je stále skôr v plienkach. Takzvaný crowdfunding sa stal medzinárodne rešpektovaným spôsobom, akým sa bežní ľudia mohli zúčastniť na vzniku nejakého startupu alebo svojimi mikroinvestíciami prispieť k výrobe nejakého produktu, launchovaniu služby alebo dokonca k inej dobrej veci. Na Slovensku sa podobným spôsobom realizujú zbierky pre ľudí v hmotnej alebo zdravotnej núdzi, ide o internetové verejné zbierky. Podstatou crowdfundingu je však zbieranie peňazí od mikroinvestorov s tým, že oni očakávajú protihodnotu v podobe tovaru alebo služby. Takýmito platformami pre crowdfunding sú Indiegogo, Kickstarter, Fundly, Patreon či GoFundMe alebo RocketHub.

 

pexels-photo-534216

INZERCIA

Vyššou úrovňou crowdfundingu je crowdinvesting. To je taká forma hromadného investovania, ktorá pracuje s princípmi mikroinvestovania známeho z crowdfundingu, avšak s cieľom zarábať mikroinvestorom peniaze. Tento stále pomerne nový spôsob internetového investovania sa dostal aj na Slovensku, v zahraničí je už etablovaný. Platformou pre takýto spôsob nákupu akcií a investovania do firiem je napríklad Finnest. Jeden z jej väčších úspechov je ten s hotelovou sieťou Falkensteiner Hotels & Residences, najnovšie umožňuje investovať aj do spoločnosti Regenbogen, ktorá je najväčším podnikom cestovného ruchu na nemeckom pobreží Baltského mora.

Internetový crowdinvesting sa ukazuje ako mimoriadne výhodný, čím z pochopiteľných príčin vyvoláva aj skepticizmus. Napríklad za investovanie do spomenutého Regenbogenu sa ponúka úrok na úrovni do 7,5 percenta ročne. Cez túto platformu prešlo za posledných 24 mesiacov viac ako 15 miliónov eur, pričom priemerná investícia na jedného investora dosahuje momentálne okolo 7-tisíc eur. Pôsobivé čísla však majú ešte v pláne rásť.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »