ZDRAVIE
Je bezpečné nosiť rúško počas športovania?
Aj keď sa opatrenia uvoľňujú, ľudia sa naďalej obávajú o svoje zdravie. Je bezpečné nosiť rúško alebo inú ochranu tváre počas behu alebo jazdy na bicykli?
Nosenie rúšok na Slovensku ustupuje po tom, čo sa zdanlivo úspešne podarilo prekonať prvú vlnu šírenia koronavírusu SARS-CoV-2. Druhá vlna už možno ani nepríde, no stále sa nájdu ľudia, ktorí sa prirodzene obávajú o svoje zdravie a ponechávajú si rúška na tvárach aj napriek tomu, že sa v ich blízkosti nikto nevyskytuje. Ďalší ochranu tváre nosia počas výkonu športov, čo môže byť za určitých okolností nebezpečné.
Momentálne sa na internete začala šíriť správa od 7News v Austrálii, ktorá opisuje prípad dvoch dospievajúcich chlapcov v Číne, ktorí zomreli po športovaní s tvárou maskou. Aj keď zatiaľ nie je dosť dôkazov na to, či zomreli práve v dôsledku ich nosenia, vznikla diskusia o bezpečnosti tvárových masiek.
Keď cvičíme, dýchame ťažšie a rýchlejšie, čo nám umožňuje viac uvoľňovať kvapky vody z nosa a úst, ktoré by mohli prenášať nákazlivé patogény, ako napríklad SARS-CoV-2. Toto je veľký problém pri veľkých športových udalostiach, ktoré boli počas pandémie zrušené. Napríklad britská futbalová Premier League zvažovala zavedenie krásnych tvárových masiek, ale tie môžu počas týchto športov s vysokou intenzitou sťažiť dýchanie. Napokon od tohto zámeru ustúpila.
Je nepravdepodobné, že maska spôsobí pri miernom cvičení výrazné dýchacie ťažkosti, ale taký futbalista počas svojho výkonu spotrebuje 40 až 100 litrov vzduchu za minútu. Pri výdychu emitujeme oxid uhličitý a ten ak sa to zachytí v maskách, je možné, že hráči ho budú recyklovať a pripravovať svoje telá o dôležitý kyslík. A okysličenie krvi je nesmierne dôležité nielen počas športových výkonov, no nároky tela sú v tomto čase vyššie.
V extrémnom prípade môže dôjsť k závratom, nevoľnosti alebo odpadnutiu v dôsledku nedostatočného okysličenia a ak osoba aj po omdletí bude mať na tvári naďalej masku, deficit kyslíka prevážený recyklovaným oxidom uhličitým môže byť pre danú osobu smrteľný.
Otázka teda znie: Je nosenie tvárovej masky alebo rúška počas športových výkonov nebezpečné? Odpoveď nie je jednoznačná, líši sa od mnohých okolností. V zásade však platí, že pri vysokej intenzite záťaže by ste mali dbať na dostatok kyslíka a nepremáhať sa v prípade, že pociťujete nepriaznivé príznaky.