Myslíte si, že svoj opaľovací krém nanášate správne? Alebo si možno myslíte, že ho vôbec nepotrebujete? Prejdite si nasledujúci zoznam dezinformačných tvrdení ešte predtým, ako sa vašej pokožky dotknú hrejivé lúče slnka. Organizácia Cancer Council odhalila niekoľko neprávd: 1. MÝTUS: Pokožka sa počas veterných, zamračených alebo chladných dní slnkom nepoškodí Slnečné žiarenie môže pokožku… Prečítať celé
Myslíte si, že svoj opaľovací krém nanášate správne? Alebo si možno myslíte, že ho vôbec nepotrebujete? Prejdite si nasledujúci zoznam dezinformačných tvrdení ešte predtým, ako sa vašej pokožky dotknú hrejivé lúče slnka. Organizácia Cancer Council odhalila niekoľko neprávd:
1. MÝTUS: Pokožka sa počas veterných, zamračených alebo chladných dní slnkom nepoškodí
Slnečné žiarenie môže pokožku poškodiť aj počas veterných, zamračených a chladných dní. Poškodenie spôsobuje ultrafialové (UV) žiarenie, nie teplota. Chladný alebo zamračený deň v lete môže mať podobnú úroveň UV žiarenia ako teplý slnečný. Ak je veterno a máte začervenanú červenú tvár, pravdepodobne ide o úpal. Nič také ako pálenie z vetra neexistuje. Poškodenie slnkom je možné aj počas zamračených dní. UV žiarenie môže preniknúť aj cez oblaky. Dokonca môže byť intenzívnejšie v dôsledku odrazu od oblakov.
2. MÝTUS: Samoopaľovacie prípravky pokožku stmavujú, čím ju chránia pred slnkom
Samoopaľovacie mlieko nezlepšuje schopnosť vášho tela chrániť sa pred slnkom, takže SPF budete potrebovať stále. Niektoré prípravky na zhnednutie pokožky v sebe ochranu majú, no musí byť uvedená na obale. Nejde však o trvalú ochranu, počas dňa je vždy potrebná reaplikácia. Prípravok na vytvorenie opáleného vzhľadu pravdepodobne nebudete nanášať viackrát do dňa.
Muži používajú slnečnú ochranu menej často ako ženy, sčasti aj pre nepríjemný lepivý pocit. Voľte preto ľahké penové konzistencie. Zdroj: Pexels.com
3. MÝTUS: Pri používaní krému či make-upu s SPF nie je potrebný opaľovací krém
Opäť chyba! Pokiaľ kozmetické prípravky nemajú minimálne SPF 30 mali by ste použiť dodatočný opaľovací krém pod make-up. Pri dlhšom pobyte na slnku použite samostatný opaľovací krém a naneste ho opakovane každé dve hodiny – nielen raz ráno. Uvedomte si, že väčšina kozmetických produktov neponúka žiadnu ochranu alebo takú, ktorá je oveľa nižšia.
4. MÝTUS: U ľudí s olivovou pokožkou rakovina kože nevznikne
Áno, aj jedinci s olivovou pokožkou môžu dostať rakovinu kože. Je u nich však menej pravdepodobné, že sa spália.
Bez ohľadu na typ pokožky môže vystavenie UV žiareniu zo slnka a iných umelých zdrojov, ako sú soláriá, spôsobiť trvalé poškodenie.
5. MÝTUS: Keď máte na sebe SPF50+ môžete zostať na slnku dlhšie
Žiadny opaľovací krém nie je brnenie a nikdy by sa nemal používať na predĺženie času stráveného na slnku. Aj keď to môže znieť ako veľký rozdiel, SPF50+ v porovnaní s SPF 30 ponúka len okrajovo lepšiu ochranu pred UVB žiarením, ktoré spôsobuje spálenie a zvyšuje riziko rakoviny kože. Opaľovacie krémy SPF 30 filtrujú asi 96,7 percent UV žiarenia, SPF50+ filtrujú 98 percent. Cancer Council odporúča použiť ochranu SPF 30 a vyššie tesne pred odchodom a reaplikovať každé dve hodiny, no aj po plávaní, potení alebo osušení uterákom.
Dôležité je množstvo. V tomto prípade staré zaužívané pravidlo „menej je viac“ neplatí. Zdroj: Pexels.com
6. MÝTUS: Aby ste sa vyhli nedostatku vitamínu D, musíte sa nadpriemerne vystavovať slnku
Táto nepravda koluje svetom už niekoľko desaťročí. Napríklad takí Austrálčania by sa potenciálne škodlivému UV žiareniu nemali vystavovať vôbec, aby získali viac vitamínu D. Výskum naznačuje, že dlhodobé vystavenie slnku nespôsobuje ďalšie zvyšovanie hladiny vitamínu D. Zvyšuje len riziko rakoviny kože. Keď sú hladiny UV žiarenia 3 alebo vyššie, väčšina Austrálčanov získa dostatok vitamínu D len pár minútovým pobytom na slnku pri plnení každodenných úloh – ako je chôdza do auta alebo do obchodu. Vtedy je aj ochrana pokožky kľúčová. Keď je úroveň UV žiarenia nižšia ako 3, vo všeobecnosti sa však vysoká obozretnosť nevyžaduje. Hlavne v zime je hodnota UV žiarenia v nížinách nízka. Optimálnu hladinu si udržíte aktivitou vonku uprostred dňa. Dnes však vitamín D vieme aj jednoducho suplementovať. Vyššie riziko nedostatku môžu mať:
- ľudia s prirodzene veľmi tmavou pokožkou
- ľudia s ochoreniami alebo liekmi, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie vitamínu D
- tí, ktorí si zakrývajú kožu z náboženských alebo kultúrnych dôvodov
- osoby, ktoré nie sú vystavené žiadnym slnečným lúčom
7. MÝTUS: Rakoviny kože sa nemusíte obávať, je jednoduché ju spozorovať a vyliečiť
Netreba podceniť akýkoľvek typ karcinómov. Liečba rakoviny kože môže byť oveľa závažnejšia ako len odstránenie znamienka či podozrivo vyzerajúceho útvaru. Môže zahŕňať operáciu, chemoterapiu a môže mať za následok trvalé zjazvenie. V niektorých prípadoch sa rozširuje aj do iných častí tela. Každý rok zomiera na rakovinu kože viac ako 2000 Austrálčanov. Priamo nad Austráliou sa nachádza ozónová diera, preto je riziko v týchto oblastiach najvyššie. No aj u nás na Slovenku teploty stúpajú do abnormálnych výšin a slnko sa stáva agresívnejším. Prevencia je vždy tou najlepšou liečbou, no ak spozorujete akékoľvek nové škvrny alebo zmeny tých existujúcich škvŕn okamžite sa poraďte so svojím praktickým lekárom.
Rodičia často zabúdajú na tú najnáchylnejšiu pokožku – pokožku svojich detí. Zdroj: Pexels.com
INZERCIA
8. MÝTUS: Rakovinu kože dostanú len ľudia, ktorí sa zámerne opaľujú
K nadmernému vystavovaniu sa slnku nedochádza len pri zámernom opálení. V prostredí s vysokým UV žiarením, akým je spomínaná Austrália, môžeme byť vystavení nebezpečným úrovniam UV žiarenia počas najrôznejších každodenných činností – už len pri takej prechádzke so psom či pikniku.
9. MÝTUS: Ak sa opaľujete, ale nespálite, s ochranou pred slnkom sa trápiť nemusíte
Neexistuje nič také ako bezpečné opálenie. Ak koža stmavne, je to znak kožných buniek v traume, aj keď nedochádza k začervenaniu alebo olupovaniu. Stmavnutím sa koža chráni, pretože UV lúče poškodzujú živé bunky. Ak sa ľahko opálite, stále vám môže hroziť rakovina kože. Ochranu nezanedbávajte.
10. MÝTUS: Cez okno sa v aute nespálite
Omyl, cez okno auta sa spáliť môžete. Ako? Celkom jednoducho. Netónované sklá bežne používané na bočných oknách automobilov znižujú UV žiarenie, ale neblokujú ho úplne. Ak strávite dlhý čas v aute pri nezatmavenom bočnom okne a UV žiarenie je vysoké, stále sa môžete spáliť. Sklo navyše slnko ešte viac priťahuje – predstavte si napríklad skleník.
Chystáte sa k moru či na kúpalisko? Voda priťahuje slnečné lúče a spáliť sa je o čosi jednoduchšie. Zdroj: Pexels.com