Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…
Vydané 18. septembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Počuli ste už o pojme etická výroba? Alebo etická produkcia? Možno vám to nič nehovorí a podľa nášho názoru by bol správnejší pojem „zodpovedná výroba“, jedná sa však v zásade o to isté: taký prístup k výrobe čohokoľvek, aby bol kladený dôraz na ekológiu a trvácnosť.

S takýmto zámerom vznikol istý Fairphone. Jedná sa o mobilný telefón, ktorý si používateľ poskladá sám a používa ho dlhšie, než je dnes zvykom. Obvykle mobilné telefóny meníme v priebehu dvoch či troch rokov, výrobca Fairphonu by ale chcel toto vlastníctvo predĺžiť až na päť rokov. Vraj sa tým zásadným spôsobom zmenšuje uhlíková stopa jednotlivých majiteľov smartfónov.

Ako je ale možné držať krok s dobou, keď sa technológie zásadným spôsobom vylepšujú každý rok? Fairphone našiel odpoveď v modulárnosti a vo vlastnoručnej výmene starých prvkov za nové. Údajne je to veľmi jednoduché, stačí si od výrobcu objednať nový modernejší komponent a vlastnými rukami si ho namontovať na mobil.

Pridanou hodnotou je, že telefón je z veľkej časti vyrobený z recyklovaných materiálov.

Takto vyzerá Fairphone tretej generácie. Ako bežný mobil, ale tento je vyrobený z recyklovaných materiálov.

Dnes sa začína predávať už tretia generácia Fairphone, pričom prvá bola na trh uvedená ešte v roku 2013. Vydať za sedem rokov tri generácie mobilných telefónov ale samo o sebe poukazuje na fakt, že avizovaných päť rokov vlastníctva nezvládajú ani samotní tvorcovia tohto nezvyčajného konceptu. Predaje na druhej strane nasvedčujú, že by sa z modulárneho telefónu mohol stať nový trend. Predaje už predstavujú 170-tisíc kusov a stále rastú.

Najnovší model má skôr priemerné technické parametre:

  • HD displej s uhlopriečkou 5,7 palca;
  • operačný systém Android;
  • dva fotoaparáty s rozlíšením 12 a 8 megapixelov;
  • vnútornú pamäť s kapacitou 64 GB;
  • cena predstavuje až 450 eur.

 

Rozoberanie a úprava telefónu je údajne tak jednoduchá, že ju zvládne doslova každý.

Na prvý pohľad môže projekt Fairphone znieť celkom dobre. Veď dbať na životné prostredie nie je nič zlé, práve naopak – každý z nás by sa mal zamýšľať nad tým, či nevedie zbytočne konzumný život. Na druhej strane je potrebné povedať, že obrovské množstvo ľudí používa jeden mobilný telefón celé roky, pretože skrátka nemajú prostriedky na nákup nového smartfónu, prípadne ich nové technologické vychytávky vôbec nezaujímajú. A tí, ktorí si aktívne kupujú nové smartfóny, pretože chcú držať krok s dobou, asi iba ťažko prejdú na produkt s priemernými vlastnosťami, otáznou budúcnosťou a potrebou vlastnoručného opravovania.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »