Cestovateľ v čase, Jules Verne, a zaujímavé fakty z jeho života
Francúzsky spisovateľ Jules Verne je od roku 1879 druhým najprekladanejším autorom na svete, hneď po Agathe Christie. No pred Shakespearom! Počas svojej kariéry napísal viac ako 50 hier, románov a esejí, ktoré mu priniesli slávu. Cesta do stredu Zeme, Cesta okolo sveta za 80 dní a Dvadsaťtisíc míľ pod morom sú tie najznámejšie príbehy, ktoré… Prečítať celé
Francúzsky spisovateľ Jules Verne je od roku 1879 druhým najprekladanejším autorom na svete, hneď po Agathe Christie. No pred Shakespearom!
Počas svojej kariéry napísal viac ako 50 hier, románov a esejí, ktoré mu priniesli slávu. Cesta do stredu Zeme, Cesta okolo sveta za 80 dní a Dvadsaťtisíc míľ pod morom sú tie najznámejšie príbehy, ktoré pozná snáď každý.
Avšak jeho rovesníci ho opakovane odmietali. Jeho diela považovali za detské až smiešne.
Jules Verne miloval more
Verne sa narodil a vyrastal v prístavnom meste Nantes. Tu bol obklopený loďami, ktoré veľmi miloval. V roku 1839 sa dokonca tajne dostal na miesto palubného chlapca na lodi. Avšak skôr, ako sa mala plavba začať, jeho otec ho z lode odvliekol. Malý Jules mal vtedy len 11 rokov!
Bol 15 krát odmietnutý
Jules Verne bol synom právnika. Jeho otec očakával, že mladý Jules po jeho odchode do dôchodku prevezme jeho právnickú prax. No Jules sníval o tom, že bude umelec. Toto rozhodnutie však jeho rodina nepodporovala. Aby Jules Verne priniesol peniaze do svojej domácnosti, pracoval ako burzový maklér. Avšak stále pokračoval v písaní.
Po pätnástich odmietnutiach sa Jules Verne stretol s vydavateľom Pierrom-Julesom Hetzelom. Ten súhlasil s vydaním jeho prvého románu za podmienok silnej revízie textu.
Mal zlomené srdce
Populárnou časťou spisovateľovho života sú jeho nešťastné lásky. Prvou sa stala jeho sesternica Caroline Tronson. Verne sa do svojej sesternice zamiloval, keď bol ešte celkom mladý. Venoval jej niekoľko básní. No ona jeho lásku neopätovala a v roku 1847, keď mala dvadsať rokov, sa vydala za štyridsaťročného muža, čo Julesovi zlomilo srdce.
Bol v Paríži počas Francúzskje revolúcie 1848
Rok 1848 bol v celej Európe búrlivým rokom, pretože v mnohých krajinách došlo k povstaniam. Prvotná iskra vzplanula vo Francúzsku, v Paríži, kam sa mladý Jules presťahoval, aby študoval právo. V liste svojej matke napísal: „Vo štvrtok boli boje intenzívne. Na konci mojej ulice boli domy zbúrané delostreleckou paľbou.“
Kúpil si loď
Jednou z prvých vecí, ktoré si Jules Verne kúpil za peniaze zo svojich diel, bola loď. S touto loďou spolu s manželkou Aimée du Fraysse de Viane precestovali Britské ostrovy a Severnú Ameriku, kde sa vydali po rieke Hudson až k Niagarským vodopádom. Tieto cesty poslúžili ako inšpirácia pre jeho zbierku románov Neobyčajné cesty.
Bol postrelený
Jules Verne bol v roku 1885 postrelený. Páchateľom trestného činu bol jeho synovec Gaston Verne. Zasiahol ho len do nohy, no táto udalosť mala silný vplyv na jeho duševné zdravie. Guľku sa nikdy nepodarilo odstrániť, a preto Jules do konca života krýval. Gastonove motívy neboli nikdy objasnené. Gastonov otec tvrdil, že chcel upútať pozornosť na Julesa Verna, aby podporil jeho prijatie do Francúzskej akadémie. Gaston zvyšok svojho života strávil v ústave pre duševne chorých.
Predpovedal budúcnosť
Milovníci vedeckej fantastiky a dobrodružného žánru často označujú Julesa Verna za „cestovateľa v čase“. Je to narážka na jeho neuveriteľnú schopnosť predvídať vedecký pokrok a bezkonkurenčne jasne ho opísať vo svojich románoch:
- počítače a internet,
- predmestia,
- vývoj v železničnej doprave,
- ponorky,
- mrakodrapy
- autá,
- elektrické osvetlenie ulíc,
- výťahy,
- a mnoho ďalších.
Zdroje: DiscoverWalks, BookAnalysis, ThePortalist, FactsKing, Factinate
Ilustračný obrázok: Patrick Chartol, Pixabay