Vitamín D má značný prínos pre medicínu, možno ním znížiť riziká kardiovaskulárnych ochorení

Kardiovaskulárne ochorenia patria k jednej z najčastejších príčin úmrtí na svete. Ich výskyt každoročne stúpa, pričom Slovensko v ňom dlhodobo dominuje. Na našom území odborníci prichádzajú do styku najmä s úmrtiami na tento druh ochorenia z dôvodu nezdravého stravovania, informuje portál Mediweb. Z hľadiska štatistik sme na tom až o 140 % horšie než priemer… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Kardiovaskulárne ochorenia patria k jednej z najčastejších príčin úmrtí na svete. Ich výskyt každoročne stúpa, pričom Slovensko v ňom dlhodobo dominuje.

Na našom území odborníci prichádzajú do styku najmä s úmrtiami na tento druh ochorenia z dôvodu nezdravého stravovania, informuje portál Mediweb. Z hľadiska štatistik sme na tom až o 140 % horšie než priemer krajín Európskej únie. Výnimku však netvorí ani vysoký krvný tlak, ktorý je známy aj ako „tichý zabijak“, nakoľko sa niekoľko rokov môže prejavovať bez príznakov.

Podľa kardiologičky a prezidentky Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anny Vachulovej trápi až dva milióny Slovákov. Avšak kvôli jeho nejasným príznakom o ňom netuší pol milióna z nich, čo pripisuje mieru jeho rizika.

Ako však uvádza jedna z najnovších štúdií, riziko kardiovaskulárnych ochorení sa dá znížiť jednoduchšie, než sa zdá, uvádza The Guardian. Postačí k tomu pravidelná konzumácia výživových doplnkov vitamínu D, ktoré sú voľne dostupné.

Zníženie závažnosti kardiovaskulárnych ochorení

Vzhľadom na to, že chronické ochorenia sa stavajú bežnou súčasťou života, predpokladá sa, že počet srdcovo-cievnych príhod bude v nadchádzajúcich rokoch stúpať.

Už v minulosti prebiehali randomizované kontrolované štúdie, ktoré sa snažili preukázať efektivitu výživových doplnkov v súvislosti s kardiovaskulárnymi príhodami. Avšak až v súčasnosti sa preukázalo, že doplnky, v ktorých je obsiahnutý vitamín D, môžu znížiť ich mieru rizika.

INZERCIA

kardiovaskulárne ochorenia a vitamín D

Pravidelná konzumácia vitamínu D môže zmierniť riziká kardiovaskulárnych ochorení. Zdroj: pexels.com

Daná štúdia zahŕňala viac ako 21 000 ľudí vo veku nad 60 rokov. Prebiehala na princípe, že výskumná vzorka dostala náhodne vitamín D alebo placebo s opakovaním každý mesiac po dobu piatich rokov.

Výsledky podporili aj štatistiky o prekonaní veľkej kardiovaskulárnej príhody počas priebehu výskumu. Kým v skupine, ktorej bolo podávane placebo, išlo o 6,6 % jedincov, v skupine s vitamínom D čísla vykazovali o niečo menšiu odchýlku v podobe 6 %.

Konečné zhrnutie poukazuje na to, že výskyt tohto typu kardiovaskulárnej príhody bol o 9 % nižší u ľudí, ktorí konzumovali suplementy s vitamínom D. Zároveň aj frekvencia srdcového infarktu vykazovala nižšiu mieru u uvedenej skupiny, pričom išlo až o 19 % menšie hodnoty.

Vedci v závere ďalej vypočítali, že 172 zúčastnených by potrebovalo užívať každý mesiac doplnky s vitamínom D, aby predišli jednej veľkej kardiovaskulárnej príhode. Avšak aj cez tieto priaznivé výsledky výskumníci uviedli limitácie štúdie, nakoľko sa nemusí vzťahovať na celú populáciu.

Efektivita vitamínu D

Suplementy s obsahom vitamínu D nemusia mať pozitívne účinky len na osoby trpiace s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Ich primárny cieľ pozostáva z regulácie množstva vápniku a fosfátu v tele, čo prispieva k udržaniu zdravých kostí, zubov a svalov. Zároveň sa počas zimných mesiacov odporúča zvýšenie ich dávky, nakoľko môžu pozitívne prispieť aj imunitnému systému.

Ako píše portál Vegmart, ľudský organizmus ho môže prijať v dvoch formách. Kým vitamín D2 je vždy rastlinného pôvodu, vitamín D3 naopak možno nájsť v strave alebo doplnkoch výživy. V minulosti zvykol byť najmä živočíšneho pôvodu, avšak s vývojom potravinového reťazca sa vyvinul aj vo vegánskej forme.

kardiovaskulárne ochorenia a vitamín D

Výživové doplnky môžu zmierniť riziká určitých ochorení. Zdroj: pexels.com

Prieskumy ďalej poukazujú, že na jeho nedostatok trpí až 40 % populácie. V prípade jeho mierneho nedostatku sa príznaky prejavujú oslabením imunity, čo sa môže preukázať aj pri nedostatočnej obranyschopnosti pri boji s infekciami spôsobenými baktériami a vírusmi.

Pokiaľ je jedinec vystavený jeho dlhodobému nedostatku, príznaky sú už o niečo závažnejšie. Najmä u detí môže prehĺbiť riziko poruchy vývinu kostry, čo môže zapríčiniť celkovú deformáciu kostí. U dospelých môže viesť až k osteoporóze, počas ktorej sa kosti ľahšie lámu. V danom prípade sa odporúča kombinovať vitamín D s vápnikom, prostredníctvom čoho môže staršia populácia predísť tragickým pádom, ktoré v mnohých prípadoch vedú až k smrti.

Zmiernenie rakoviny

Ako sa zdá, pravidelná konzumácia vitamínu D má blahodarné účinky na viaceré formy zdravotných komplikácií. Štúdie uskutočnené na zvieratách preukázali jeho účinok aj na spomalenie vývoja a rastu už existujúcich nádorov.

Výrazne nižší výskyt sa zaznamenal najmä u rakoviny hrubého čreva a konečníka. Zatiaľ však nie sú oficiálne potvrdené protirakovinové účinky, čo smeruje k vykonaniu ďalších výskumov.

kardiovaskulárne ochorenia a vitamín D

Vitamín D možno nájsť aj vo vyváženej strave. Zdroj: pexels.com

Na základe doterajších zistení sa naznačuje, že vyššie hladiny vitamínu D by mohli docieliť zníženie rizika úmrtia o 13 %. Netreba ale zabúdať, že všetkého veľa škodí, nakoľko jeho príliš vysoké dávky môžu spôsobiť rakovinu pankreasu.

V medicíne sa jeho konzumácia odporúča aj pri cukrovke 2. typu či depresii.

Pokračujte na ďalší príspevok »