ZDRAVIE
Káva ako liek na všetko? Podporiť môže aj zdravie pečene
Už len jedna šálka kávy môže predísť viacerým zdravotným rizikám.
Patria k ním vysoký krvný tlak, rakovina či dokonca cirhóza pečene.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Patríte k ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť ráno bez šálky kávy? Aj napriek tomu, že daný nápoj je v súčasnosti čoraz viac démonizovaný, nemusíte ho hneď vymeniť za jeho alternatívy. Jeho pravidelná konzumácia môže mať dokonca pozitívny vplyv na zdravie.
Ako uvádza portál aktuality.sk, mnoho ľudí si myslí, že pitie kávy ohrozuje obehový systém a zvyšuje krvný tlak. Vedci však poukazujú na opak. V roku 2018 sa vo viacerých publikáciách potvrdilo, že u jedincov, ktorí denne vypijú viac ako tri šálky kávy, sa môže znížiť výskyt kardiovaskulárnych ochorení až o 15 %. Rovnako pozitívne účinky sa preukázali aj u ľudí, ktorí vypili len jednu šálku.
Ďalší mýtus poukazuje na to, že káva zvyšuje stratu vody z tela. V skutočnosti to platí len pre espresso. Pokiaľ skonzumujeme jeden miligram kofeínu, stratíme len 1,17 mililitra vody. Naopak, espresso obsahuje približne 70 miligramov kofeínu, čo prispieva k strate tekutín okolo 82 mililitrov vody. Dobrou správou však je, že priemerné dva deci kávy dodajú telu ďalších 118 mililitrov vody.
Spotreba kávy u Slovákov neustále rastie
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky v roku 2021 Slováci skonzumovali priemerne 2,8 kilogramu kávy na osobu. V porovnaní s predošlým rokom ide takmer o 8 % väčšiu hodnotu, informuje SITA.
„Dlhodobo sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni tri kilogramy na obyvateľa. Ide o priemernú spotrebu za posledných desať rokov, pričom najvyššiu spotrebu kávy za toto obdobie dosiahlo Slovensko v roku 2014, a to 3,6 kilogramu na obyvateľa. Najmenej kávy, teda 1,4 kilogramu, skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990,“ približuje riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Róbert Valčuha.
Nejde však len o slovenskú záležitosť. Daný nápoj má priaznivcov po celom svete. V rokoch 2020 a 2021 sa celosvetovo spotrebovalo viac ako 166,6 milióna vriec kávy. Medzi najväčších konzumentov patria obyvatelia Európy. Najväčšiu spotrebu na obyvateľa v roku 2020 dosiahli Holanďania, pričom išlo o 8,3 kilogramu.
Pitie kávy s mierou
Kedy môžeme hovoriť, že to s kávou už preháňame? Ako píše The Guardian, bezpečná dávka pre dospelého človeka sa pohybuje do 400 miligramov kofeínu denne. Ide o ekvivalent približne štyroch šálok kávy. V prípade, že prekročíme danú úroveň, môžeme pociťovať príznaky podobné úzkosti. Vyznačujú sa nervozitou či zvýšenou srdcovou frekvenciou.
Podľa odborníkov však ide o veľmi individuálnu vec, pretože pre každého platí niečo iné. Kým niekto bežne vypije počas dňa dve až tri šálky kávy, niekomu môže robiť problém jedna. Aj preto sa dôraz kladie na to, aby sme počúvali svoje telo.
Nadpriemerný príjem kofeínu môže byť pre náš organizmus priam toxický. Pri rýchlej konzumácii 1 200 miligramov kofeínu sa spozorovali negatívne účinky, napríklad v podobe záchvatov. O to väčšiu hrozbu pre verejné zdravie tvoria kofeínové tablety alebo energetické nápoje. Ich obsah často prekračuje odporúčanú dávku kofeínu.
Ako dodáva portál aktuality.sk, menšie množstvo kofeínu nezaškodí ani starším deťom. Doposiaľ žiaden vedecký výskum nepreukázal, že detský organizmus ho nedokáže odbúrať tak dobre ako organizmus dospelých.
Spôsob udržania zdravej pečene
Ako sme spomínali vyššie, káva obsahuje viacero zložiek, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska zlepšiť zdravie. Niektoré z nich majú protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Iné, naopak, znižujú inzulínovú rezistenciu, ktorá je rizikovým faktorom cukrovky.
Osobitnú kategóriu tvorí zlepšenie pečeňových testov. Aj jedna šálka denne môže znížiť riziko cirhózy o 20 %. V prípade piatich šálok ide až 80 % zníženie. To platí aj pre jej bezkofeínovú formu.
Podľa portálu aktuality.sk sa chronické ochorenia pečene v našich končinách považujú za piatu najčastejšiu príčinu smrti. V prípade produktívneho veku dosahujú tretiu priečku hneď po kardiovaskulárnych a onkologických ochoreniach.
Mýty spojené so zdravou výživou
Káva môže byť rovnako zdravá ako minerálna voda. Vyplýva to aj z reprezentatívneho maďarského prieskumu, ktorý uskutočnila platforma BSE, dodáva portál aktuality.sk.
Viac ako tisíc respondentov uviedlo, že káva bez cukru je zdravá v podobnej miere ako sýtená minerálna voda. V dôsledku toho sa umiestnila na štvrtom mieste medzi 100 % ovocnými šťavami, nesýtenou minerálnou vodou a čajom.
„Káva je dobrým príkladom toho, že čím viac o potravine vieme, tým viac môžeme vyvrátiť mylné predstavy o nej. Pravidelná, ale striedma konzumácia kávy, môže byť súčasťou vyváženej stravy, pretože samotná káva je takmer bez energie, pričom jedna šálka má len dve až tri kalórie. Ak sa konzumuje bez cukru, prípadne so sladidlom a trochou mlieka alebo smotany, neprispieva výrazne k nášmu dennému energetickému príjmu,“ tvrdí dietologička a sociologička Emese Antalová.