Najlepší čas na vstávanie neexistuje. Spánok má zásadný vplyv na náš život a nedá sa „nadrobiť“
Ak chodíte spať po polnoci a vstávate skoro ráno, nedostatočný spánok ovplyvní celý váš deň.
Ak chodíte spať po polnoci a vstávate skoro ráno, nedostatočný spánok ovplyvní celý váš deň.
Český spisovateľ Karel Čapek v jednej zo svojich poviedok napísal, že spánok je niečo ako očista tela a mysle. Potrebujeme ho, aby sme zabúdali na nedokonalosti nášho života a všetky drobné zlyhania, ktoré by nás inak ťažili. Život bez spánku by bol nielen únavný, ale najmä ťažký – nepochybne s tým súhlasí každý, kto strávil aspoň jednu noc prehadzovaním sa v posteli bez schopnosti zaspať.
Spánok je teda pre náš život nesmierne dôležitý a preto by sme sa mali snažiť, aby bol čo najkvalitnejší. Veď prespíme tretinu života. Dôležité je vytvoriť si zo spánku návyk, ktorý je najlepší pre osobné pohodlie. Pre každého človeka je čas, kedy by mal ísť do postele, odlišný.
Väčšina z nás je niekde uprostred medzi ranným vtáčaťom a nočnou sovou, avšak nájdu sa aj extrémy. Preto by mal každý sám zistiť, kedy je preňho najlepší čas na spánok a vytvoriť si z toho rutinu.
Priemerná potreba spánku sa vekom mení, pre dospelého človeka v produktívnom veku je to niekde v rozmedzí 7,5 až 9 hodín.
Pre mnohých ľudí je však aj napriek únave ťažké zaspať a spať kvalitne. V takomto prípade treba dbať najmä na pohodlie, osvetlenie, ticho, prečítať si knihu, vyskúšať techniky správneho dýchania, meditačné cvičenia, dať si pred spaním bylinkový čaj na ukľudnenie, urobiť si horúci kúpeľ a, samozrejme, jesť večer iba ľahké jedlá.
Iným prípadom je, keď sa vám spí až príliš dobre a je pre vás obtiažne túto príjemnú aktivitu ukončiť. Vtedy pomáha najmä skoršie líhanie si do postele, aspoň z časti odhrnuté závesy, umiestnenie budíka ďalej od postele, studená sprcha, ranné cvičenie a ľahké stravovanie pred spánkom.
Spánok nie je ako pracovný čas, nedá sa nadrobiť
Už v polovici 20. storočia prebiehali aktívne výskumy spánku a toho, či je možné spánok segmentovať. Vedeckých pracovníkov zaujímalo, aký je ideálny režim pre vojakov, ktorí zvyčajne nemajú príležitosť spať plných osem či deväť hodín bez prerušenia.
Metóde rozkúskovania spánku sa hovorí aj segmentovaný spánok a dobre ho poznajú najmä noví rodičia, pracovníci na zmeny alebo príliš zaneprázdnení ľudia. Ide o spánok rozdelený na dve (prípadne i viac) časti, medzi ktorými človek bdie. V minulosti to bol normálny zvyk, keďže neexistovalo umelé osvetlenie a ľudia využívali čas bdelosti najmä na modlitby a meditáciu. Dnes už pre nás nie je segmentovaný spánok prirodzený, pretože je časovo náročný, nepraktický a deštruktívny. Je pri ňom tiež veľká pravdepodobnosť, že človeka po prvej fáze spánku natoľko zahltia povinnosti, že sa k druhej fáze ani nedostane, čo môže spôsobiť viaceré zdravotné problémy.
Segmentovaný spánok bol testovaný na vojakoch, ktorí nemôžu spať neprerušovaných 8 hodín. Výsledky sú obyčajne interpretované ako nepriaznivé.
Vedci sa snažili o rôzne dĺžky trvania spánkových fáz a hoci niektoré výsledky boli pôsobivé, nikdy neboli celkom uspokojivé. Vyzerá to tak, že pre dnešného človeka je plný neprerušovaný spánok stále najlepším riešením. Zaujímavé je tiež zistenie, že so spánkom sa nedá nakladať ako s pracovnými hodinami. Nadspávanie a dobiehanie nedospatých hodín skrátka nemá efekt, aký by sme očakávali. Naše telo nefunguje ako pomyslené hlinené prasiatko, do ktorého si vložíme nadbytok spánku a potom z tejto energie čerpáme počas náročného dňa.
Skoro vstávať vyzerá byť najlepšie
V rozhovoroch s riaditeľmi významných spoločností výskumníci dospeli k zaujímavým záverom.
Kľúčom k ich úspechu je okrem iných faktorov aj skoré vstávanie, zväčša okolo piatej až šiestej ráno. Ako prvé čítajú a odpovedajú na e-maily, čo robia opäť aj pred spaním. V podobnom čase vstávajú aj cez víkendy, venujú sa vtedy najmä cvičeniu a športom.
Zistili ste už, kedy je ten najlepší čas na spánok pre vás? Ak nie, určite sa tejto téme venujte, pretože správne nastavenie spánku má na váš život oveľa zásadnejší vplyv, ako si možno myslíte.
Zdroje a užitočné odkazy:
Spánková kalkulačka, Independent.co.uk, Kedy vstávajú CEO, Segmentovaný spánok