Zdravie
Klasické rúška sú bezpečné, ale existuje lepšia alternatíva – s filtrom PM2.5
Rúška bezpečné bez pochybností sú, ale existujú rozdiely, ktoré ovplyvňujú ich účinnosť a komfort nosenia. Deti i dospelí by mali nosiť nielen pekné, ale predovšetkým bezpečné produkty.
Aj napriek tomu, že aktuálne žijeme v obmedzených podmienkach, stále sme v kontakte s inými ľuďmi, či už pri venčení psa, pri nákupe potravín a drogérie, či pri výkone svojej práce. Aj keď aktuálne obmedzenia pominú, nevyhneme sa nutnosti nosiť rúška aj naďalej, preto sa stále oplatí zaoberať sa ich kvalitou účinnosťou.
Sú rúška bezpečné? Áno, ale treba si správne vybrať
Obavy ľudí sú prirodzené, prevažne však zbytočné, pretože nosenie klasických rúšok u väčšiny ľudí nespôsobuje zdravotné problémy. Problémy údajne môžu nastávať skôr pri už rozvinutých chorobách, ako je napríklad astma, kde však má posledné slovo až lekár. Aj na stránkach UnitedLife sme nedávno publikovali preberaný článok Je bezpečné nosiť rúško počas športovania?, v ktorom sme pripomenuli riziká nosenia špecifických a tesných tvárových masiek počas športových výkonov.
Lenže deti v školách počas vyučovania takéto športové výkony, pri ktorých by eventuálne mohlo dôjsť k nedostatočnému okysličovaniu organizmu, nepodávajú. Pravdou pritom je aj to, že niektorí ľudia upozorňujú na vyrážky na tvári, ktoré im vznikli práve nosením jednorazových chirurgických rúšok. Preto sa odporúča v bežnej praxi nosiť textílne alebo zbytočne neexperimentovať a nechať výber správnych materiálov na firmy, ktoré sa výrobou rúšok zaoberajú profesionálne.
Napriek tomu, že nosenie rúšok nie je škodlivé pre samotný organizmus, je správne zaoberať sa ich účinnosťou a pohodlnosťou.
Ideálne je meniť rúška aj počas dňa
Je potrebné uvedomiť si, že nosiť počas celého vyučovania jedno bežné rúško nemusí byť celkom bezpečné.
Je nanajvýš rozumné mať pre dieťa každé ráno pripravených hneď niekoľko rúšok a primerane veku ho inštruovať, ako často si má tieto rúška meniť za nové a ako narábať s tými použitými. Dobrým tipom je, aby malo dieťa v školskej taške obyčajné mikroténové vrecko/sášok, do ktorého po výmene odloží už použité rúško a prinesie ho domov bez toho, aby prišlo do kontaktu s predmetmi v taške.
Ak dieťa počas jedného školské dňa vystrieda aspoň dve rúška, môže tým predísť prípadným vyrážkam na tvári, ale aj zvýši svoju bezpečnosť.
Chcite viac ako len minimum
Tí, ktorí chcú pre svoje deti viac ako iba odporúčané minimum, hľadajú riešenia, ktoré sú nielen pohodlné a estetické, ale predovšetkým účinné.
Také rúška existujú a sú v predaji aj na Slovensku. Volajú sa MeWe a sú vyskladnené na Slovensku. Bezpečné rúška obsahujú tri základné filtračné vrstvy a ďalších päť vrstiev vo filtračnej vložke.
Ich vonkajšia vrstva je vyrobená z bavlny, vyrábajú sa v štyroch farebných vyhotoveniach (biela, červená, čierna a sivá), ktoré majú všetky spoločné vysokú účinnosť – výrobca uvádza, že dokážu zachytiť až 95 percent všetkých nečistôt, a to nielen pri nádychu, ale aj pri výdychu.
Tento podstatný detail je mimoriadne dôležitý, pretože účel nosenia rúšok dnes nespočíva ani tak v ochrane seba samého, ale v ochrane ostatných. Nikto z nás totiž nemôže vedieť, či nie je práve infikovaný koronavírusom.
Platí, že nosením chránim predovšetkým ostatných, no keď to robíme všetci, chránime sa tak navzájom.
Podstatný je tiež dizajn rúška MeWe – nemyslíme tým jeho estetiku, ale vnútorné funkčné vyhotovenie. Rúška obsahujú z vnútornej strany priestor pre uloženie filtračnej vložky PM 2.5, ktorá dodatočne chráni okolie i samotného používateľa rúška. Tieto filtre výrobca odporúča meniť po 24 hodinách používania, sú lacné (menej ako euro za kus) a vysoko účinne filtrujú nečistoty. Samotné rúško je možné oprať v práčke na bežnom programe a úplne ho tak dezinfikovať.
Žiadny extrém nie je správny
Pandémia koronavírusu nám opäť ukázala, aké vie byť moderná spoločnosť (ne)pripravená na kritické chvíle. Napriek tomu, že väčšina ľudí uvedomelo prijala svoj diel zodpovednosti a nepodlieha hoaxom a extrémistickým názorom, stále sa nájdu okrajové skupiny ľudí, ktorí to s bezpečnosťou preháňajú alebo ju, presne naopak, úplne ignorujú. Je evidentné, že ani jeden z týchto dvoch krajných prístupov nie je správny.
Správna cesta spočíva niekde uprostred – to znamená držať sa odporúčaní odborníkov, dbať na vlastnú bezpečnosť aj preventívne, neriskovať zbytočne prítomnosťou vo veľkých skupinách ľudí bez ochrany dýchacích ciest, zároveň však nezanedbať bežný život, prácu a záujmy. Výjsť v útrety novej celospoločenskej situácii nemusí byť tak tragické, ako sa niektorí domnievali. Súčasne je potrebné neustále myslieť na to, že pre koronavírus ľudia reálne trpia a zomierajú, preto ho nesmieme brať na ľahkú váhu.
Zadovážením kvalitných a bezpečných rúšok a ich korektným používaním si vyberáte práve túto správnu cestu.