Sviatok v Južnej Kórei
Kórejský sviatok Chuseok
História a zvyky Známy aj ako Kórejské vďakyvzdanie, sviatok Chuseok [ču-sok] oslavuje dobré jedlo, víno a stretnutie s rodinnými príslušníkmi. V čase jeho osláv je preto veľmi ťažké cestovať, keďže je veľa letov vypredaných. Zvyčajne sa koná v septembri alebo októbri podľa lunárneho kalendára. Ľudia sa zhromažďujú počas obdobia splnu, čo v lunárnom kalendári predstavuje pätnásty deň ôsmeho mesiaca…. Prečítať celé
História a zvyky
Známy aj ako Kórejské vďakyvzdanie, sviatok Chuseok [ču-sok] oslavuje dobré jedlo, víno a stretnutie s rodinnými príslušníkmi. V čase jeho osláv je preto veľmi ťažké cestovať, keďže je veľa letov vypredaných. Zvyčajne sa koná v septembri alebo októbri podľa lunárneho kalendára. Ľudia sa zhromažďujú počas obdobia splnu, čo v lunárnom kalendári predstavuje pätnásty deň ôsmeho mesiaca. Tento rok prebiehal trojdňový festival jedla a zberu od 20. septembra do 22. septembra.
Podľa legendy začal staroveký panovník v kráľovstve Silla mesačnú súťaž v tkaní medzi dvoma tímami. Cieľom bolo utkať čo najviac plátna a porazená skupina víťazov pohostila jedlom, nápojmi a inými darčekmi. Sviatok sa bežne spája aj s kórejskou históriou, v ktorej bolo poľnohospodárstvo veľkou súčasťou každodenného života. Kórejčania organizovali rituály pre svojich predkov, aby im poďakovali a oslávili žatvu.
Krátko pred začatím sviatku rodina navštívi hroby svojich predkov a očistí ich od buriny. V Kórei sa tomuto zvyku hovorí beolcho [beol-čo] a považuje sa za rodinnú povinnosť a znak oddanosti. Úcta k rodine je kľúčová aj v ďalšej tradícií – charye [ša-ri]. Po postavení jedla – zvyčajne čaju, zeleniny, polievok, ryže a mäsa – na vyvýšenú plošinu sa členovia rodiny stretnú, aby sa niekoľkokrát poklonili. Klaňajú sa v konkrétnom poradí v závislosti od pohlavia a veku, ďakujú za minulý rok a želajú si šťastie v tom nasledujúcom.
Tradičné jedlá počas Chuseoku
Južná Kórea sa pýši zaujímavou kuchyňou, ktorej jedlá naberajú na popularite po celom svete. Kórejský sviatok Chuseok ponúka výber tých najtradičnejších. Automaticky sa so sviatkom spája songpyeon [son-pjan]. Ide o ryžové koláčiky s plnkami, ako sú sezamové semienka, med, gaštanová pasta a pasta z červenej fazule. Napriek tomu, že Chuseok obyvatelia slávia počas splnu, songpyeon má tvar polmesiaca a symbolizuje sladkú budúcnosť aj po skončení festivalu.
Rezance a ryža sú dôležitým prvkom v jedálničku Kórejčanov. Rezance sa restujú na sezamovom oleji s hubami, cibuľou, mrkvou, a špenátom. Do jedla nazývaného japchae [čep-ke] sa niekedy pridáva aj hovädzie mäso a na dochutenie sa zvyčajne používa sójová omáčka. Môže to znieť ako jednoduchá príprava, no vyžaduje si veľa práce. Každá zo zeleninových prísad musí byť nakrájaná na malé kúsky a buď varená alebo pražená oddelene, predtým, než sa pridá k rezancom. Je to dlhý proces, ale harmónia chutí stojí za to. Ryža sa podáva k jedlu galbijjim [galbidžim], ktoré pozostáva z duseného hovädzieho mäsa a zeleniny.
Jeon [čon] je v podstate kórejská verzia palacinky. Vyrába sa tak, že zvolenú ingredienciu obalíme v cestíčku z vajíčka a múky. Palacinku krátko opečieme na panvici na troche oleja. Chuť sa odvíja od použitej prísady. Medzi najčastejšie používané patrí treska, tekvica, cuketa, sladký zemiak. Typické je aj množstvo príloh k jedlu, známa je predovšetkým nakladaná zelenina kimchi [kimči].
Ďalšie sviatočné aktivity
Počas Kórejského vďakyvzdania sa rodina nemusí zdržiavať len doma, ale má možnosť vyjsť do mesta a pozrieť si predstavenia venované tomuto sviatku. Tradičný ľudový tanec Ganggangsullae [gengen-sule] vykonávajú ženy ako modlitbu za plodnú úrodu. Zhromažďujú sa počas splnu, v kruhu sa držia za ruky a zároveň spievajú. Rýchlosť tanca sa postupne zvyšuje a väčšinou trvá až do svitania.
Kanál Imagine your Korea zverejnil hudobný videoklip k tancu Ganggangsullae s hiphopovou verziou tradičnej piesne.
Ssireum [sireum] je v Kórei obľúbeným športom a napriek tomu, že turnaje sa konajú celoročne, prevládajú najmä počas Chuseoku. Šport je známy niekoľko storočí, známejším sa stal už počas vlády dynastie Čoson. Tradičný kórejský wrestling v sebe zahŕňa použitie celého tela v technickom a silovom boji. Dvaja súťažiaci si navzájom chytia opasok (v kórejčine „satba“) alebo nohavice a snažia sa súpera zraziť čo najskôr na zem.
Južná vs. Severná Kórea
Kórejská ľudovodemokratická republika sviatok Chuseok do roku 1988 dlhý čas neoslavovala. Zásadný rozdiel v spôsobe oslavy festivalu spočíva v tom, že v Južnej Kórei sú to trojdňové sviatky, zatiaľ čo na severe je to iba jednodňová záležitosť. Kým na juhu ľudia ďakujú svojim predkom poklonami pri pokľaknutí na podlahu, na severe sa hovoria jednoduché modlitby.
V oboch krajinách sa pripravujú rovnaké jedlá, ale ingrediencie sú odlišné. Juhokórejčania pripravujú reďkovkovú polievku s hovädzím mäsom, zatiaľ čo na severe je hovädzie vzácnosťou. Miesto toho používajú bravčové mäso. Na severe je songpyeon oveľa väčší a plní sa fazuľovou alebo reďkovkovou pastou, Juh využíva rozmanitejšie náplne.
Juhokórejčania si spravidla oddýchnu od práce a strávia tento sviatok veľkým rodinným zhromaždením. Rodinných príslušníkov je v Severnej Kórei podstatne menej, aj keď vzhľadom na obmedzenie pohybu bývajú pri sebe bližšie. Napriek istým rozdielom sa obe krajiny držia princípu rodinnej súdržnosti.
Zdroje: www.90daykorean.com, www.antiquealive.com, www.chuseok.org, www.scmp.com