Koronavírus: Cestujete do Ázie? Nepodliehajte panike!
V posledných týždňoch zachvátila nielen Slovensko ale celý svet správa o víruse zvanom koronavírus. Keďže ide o niečo, čo ľudstvo nie veľmi pozná, tak je zrejmé, že sa obávame. Otázka znie, či sú tieto obavy oprávnené.
Radka Malincakova
Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia
[insert page=’koronavirus-spravodajstvo‘ display=’content‘]
Skutočný strach alebo iba média?
O tomto víruse sme sa dozvedeli najviac z médií, ktoré šíria všetko, čo vedia i nevedia. Obyčajným smrteľníkom neostáva nič iné než tieto informácie čítať a šíriť ďalej. A to aj napriek tomu, že nie vždy sú overené a správne.
Veľa Slovákov teraz cestuje do južnejších ázijských krajín, pretože na Slovensku máme zimu. Presne Ázia je vírusom najviac ochromená, avšak, to ešte neznamená, že aj vaša destinácia, do ktorej idete.
Vyhýbajte sa Číne
Najviac ohrozená je Čína, kde sa všetko zrodilo. Veľa aeroliniek lieta do Európy, a preto, ak máte let cez čínsku spoločnosť, tak sa vopred informujte, či sa to dá ešte zmeniť alebo prebookovať. A to aj napriek tomu, že Čína nie je vaša finálna destinácia.
Hoci ide iba o jeden krátky prestup, je jednoduchšie ho vynechať ako riskovať vaše zdravie. Veta typu „mne sa nič nestane“ je síce fajn, ale toto je už vážna situácia pokiaľ sa nachádzate na území Číny.
Nepodliehajte panike
Ak idete napríklad do Thajska, z ktorého sa už objavili nejaké informácie o nákaze, tak neváhajte a zavolajte na ambasádu. Tam vám poskytnú informácie z prvej ruky a viete tak s istotou, že sú pravdivé a nie ako nejaký bulvár.
To isté platí pri ceste do Vietnamu či Kambodže. Skontrolujte si, či na letisko, ktoré idete, prichádzajú aj lety z Číny a podľa toho sa zariaďte.
Čínske letecké spoločnosti Air China, China Eastern, China Southern
Ak letíte s týmito spoločnosťami do vašej finálnej destinácie, neváhajte ich kontaktovať aká je situácia. Ak vám let zrušia, tak sa pýtajte ako je to s refundáciou. Ak ste letenky nekupovali priamo cez tieto letecké spoločnosti, tak kontaktujte predajcu leteniek.
Média všetko zveličujú
Moja posledná cesta bola do Singapuru, z ktorého niektoré slovenské online média hlásili približne 5 prípadov nákazy neznámym vírusom. Samozrejme, že som sa zľakla, veď kto by nie. Ale v takej situácii treba zachovať chladnú hlavu a myslieť pozitívne.
Je rozdiel, keď je nákaza potvrdená a keď je iba podozrenie. Sú to veľmi rozdielne tvrdenia, tak nerobte paniku.
Zavolala som na ambasádu a spýtala sa na situáciu. Pracovníčka, ktorá mi dvihla, všetko vyvrátila s tým, že situácia sa môže zmeniť v každom okamihu.
Presne toto bol príklad toho, že média zveličujú len preto, aby mali väčšiu čitateľnosť.
Všetko si overujte
Na tejto stránke sledujte BBC, ktoré je dôveryhodné a uverejňuje vždy aktuálne informácie. Sledujte stránky Ministerstva zahraničných vecí a priame weby zahraničných ambasád na Slovensku. Taktiež sa pred cestou zaregistrujte na tejto stránke, čím dáte vedieť MZV, kde sa nachádzate.
V prípade, že sa niečo v destinácii, ktorú tam uvediete, deje, informujú vás emailom.
Kontakty na ambasády:
Čínska ambasáda na Slovensku: +421 2/628 042 91
Vietnamská ambasáda na Slovensku: +421 2/524 512 63 (Vietnam zrušil všetky lety z/do Číny)
Na tejto stránke nájdete potvrdené prípady vírusu.
Čo robiť
Určite nerobte paniku. Ide do tuhého, ale treba pracovať s informáciami, ktoré máme a ktoré sú pravdivé. Nie všetko, čo vidíte na internete je pravda.
Čítajte faktami podložené články, vyjadrenia odborníkov a nie „jedna teta povedala“. Riaďte sa aj svojim pocitom, či vám vystavovanie sa veľkému riziku stojí zato. Veď predsa destinácia, ktorú chcete navštíviť vám neutečie.
Ak cestujete po Európe, nie je sa čoho báť. No aj napriek tomu treba byť opatrný a mať oči na stopkách, pretože náhoda je blbec.
Dá sa proti vírusu zaočkovať?
Žiaľ, neexistuje žiadne očkovanie, ktoré by ochoreniu zabránilo.
Ako sa chrániť
Rúškový ošiaľ zasiahol asi každého, ale nie je to ten správny postup ako sa efektívne chrániť. Rúško je efektívne vtedy, ak ste už nakazení a nákazu nechcete šíriť, no v opačnom prípade to tak nie je.
Najlepšie je dodržiavať prísnejšiu hygienu. Častejšie a dôkladnejšie si umývajte ruky, noste so sebou antibakteriálne gély, dávajte si pozor aj na vaše oči, ústa a nos, aby ste si do nich nevniesli nejakú nečistotu. Vyhýbajte sa väčším skupinám ľudí.
Vírus nedostanete v okamihu sekundy, ale trvá to trochu dlhšie. Ak používate verejnú dopravu, tak si dávajte vyšší pozor na hygienu.
Viac odpovedí na vaše otázky si pozrite tu.