Cestovanie

Kostarika a Srí Lanka: aké dobrodružstvá tieto krajiny ponúkajú?

Cestovanie za prírodou, zážitkami a adrenalínom.

Kostarika

Kostarika, nádherná krajina v Strednej Amerike, je známa svojou rozmanitou prírodou a bohatou biodiverzitou.

Je to miesto, kde sa stretávajú dažďové pralesy, sopky, rieky a pláže, vytvárajúc ideálne prostredie pre množstvo dobrodružných aktivít.

Pre tých, ktorí radi spájajú cestovanie s aktívnym programom a chcú zažiť nezabudnuteľné zážitky, ponúka krajina širokú škálu možností.

Kto sa nebojí výšok ocení množstvo mostov zasadených v pralesoch a horách. Zdroj: https://www.instagram.com/barskam_/

Tu je niekoľko z nich:

1. Zipline a Canopy Tours

Jednou z najpopulárnejších aktivít na Kostarike je ziplining.

Toto dobrodružstvo vás zavedie do korún stromov dažďového pralesa, kde sa môžete spustiť po oceľových lanách a vychutnať si úchvatné výhľady na prírodu pod sebou.

Monteverde a Arenal sú dve oblasti známe svojimi vynikajúcimi zipline trasami, ktoré ponúkajú rôzne dĺžky a rýchlosti pre všetky úrovne odvážlivcov.

2. Rafting na divokej vode

Pre milovníkov vodných športov je rafting na divokej vode skvelým spôsobom, ako spoznať krajinu z iného uhlu a zároveň sa dobiť adrenalínom.

Kostarika má množstvo riek vhodných na rafting, vrátane riek Pacuare a Sarapiquí. Tieto rieky ponúkajú rôzne stupne obtiažnosti, od miernych prúdov pre začiatočníkov až po náročné trasy pre skúsených rafterov.

3. Surfovanie

Kostarika je tiež známa svojimi skvelými podmienkami na surfovanie.

Pláže ako Tamarindo, Jaco a Dominical sú obľúbené medzi surfermi z celého sveta. Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo skúsený surfer, vlny na Kostarike sú ideálne pre všetky úrovne.

Surférske školy a požičovne sú bežne dostupné, takže si môžete ľahko zabezpečiť vybavenie a lekcie.

4. Treking a turistika

Pre tých, ktorí radi objavujú prírodu pešo, ponúka Kostarika množstvo turistických trás a trekov.

Národné parky ako Corcovado, Arenal a Manuel Antonio sú len niekoľkými z mnohých miest, kde môžete vidieť divokú zver, vodopády a úžasné výhľady.

Treking na sopku Arenal alebo cez hory v Monteverde je nezabudnuteľným zážitkom pre každého dobrodruha.

Turistike na Kostarika len ťažko nájdeme konkurenciu, objavovať môžete sopky, vodopády a množstvo ďalších prírodnych krás. Zdroj: https://www.instagram.com/barskam_/

5. Potápanie a Šnorchlovanie

Podmorský svet Kostariky je rovnako fascinujúci ako ten nad vodou.

Potápanie a šnorchlovanie v oblastiach ako Isla del Coco a Golfo de Papagayo vám umožní objaviť koralové útesy, pestrofarebné ryby a dokonca aj veľké morské tvory ako žraloky a raje.

Pre milovníkov podvodných dobrodružstiev je Kostarika skutočným rajom.

Srí Lanka

Srí Lanka, ostrovná krajina v Indickom oceáne, je známa svojou bohatou kultúrou, historickými pamiatkami a nádhernou prírodou.

Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a radi autenticky objavujú históriu, ostrov ponúka množstvo aktivít, ktoré vám umožnia zažiť tento tropický raj naplno.

Tu je prehľad niektorých z najlepších dobrodružných aktivít, ktoré na Srí Lanke môžete vyskúšať.

Safari na Srí Lanke je veľmi vďačná aktivita, pretože vaše šance, že uvidíte požadované tvory, sú veľmi vysoké. Zdroj: getyourguide.com

1. Safari v národných parkoch

Srí Lanka je domovom mnohých národných parkov, kde môžete zažiť safari a vidieť divokú zver vo voľnej prírode.

Národný park Yala je preslávený svojimi leopardmi, ale môžete tu vidieť aj slony, krokodíly a množstvo vtákov.

Udawalawe je ďalší park známy svojou populáciou slonov, kde máte takmer istotu, že ich uvidíte v ich prirodzenom prostredí.

2. Jazda na kajaku a rafting

Rieky a vodné trasy Srí Lanky ponúkajú skvelé možnosti pre jazdu na kajaku a rafting.

Kelani River v Kitulgale je obľúbeným miestom pre rafting na divokej vode, s rôznymi stupňami obtiažnosti, ktoré vyhovujú ako začiatočníkom, tak skúseným rafterom.

Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejší zážitok, sú tu rieky a lagúny, kde si môžete vychutnať jazdu na kajaku a objavovať krásy okolitej prírody vo svojom tempe.

3. Paragliding

Pre tých, ktorí hľadajú adrenalínový zážitok vo vzduchu, je paragliding skvelou voľbou.

V oblasti Koggala na južnom pobreží Srí Lanky si môžete užiť paragliding s úchvatnými výhľadmi na oceán a pobrežie.

Skúsení inštruktori vás prevedú základmi a zabezpečia, aby ste mali bezpečný a nezabudnuteľný zážitok.

Pobrežia Srí Lanka sú rajom pre surférov, plavcov aj milovníkov oddychu. Zdroj: ninefootstudio.com

4. Surfovanie

Srí Lanka je rajom pre surférov, s plážami, ktoré ponúkajú ideálne podmienky na surfovanie po celý rok.

Arugam Bay na východnom pobreží je svetoznáme surférske miesto, kde nájdete vlny vhodné pre všetky úrovne skúseností.

Na južnom pobreží sú populárne miesta ako Hikkaduwa a Mirissa, kde si môžete užiť skvelé surfovanie a relax na nádherných plážach.

5. Treking a turistika

Pre milovníkov prírody a turistiky je Srí Lanka ideálnou destináciou.

Nádherné horské oblasti, ako je Horton Plains a Adam’s Peak, ponúkajú úchvatné trekingové trasy.

Výstup na Adam’s Peak, ktorý je posvätný pre mnohé náboženstvá, je nezabudnuteľným zážitkom, najmä ak dosiahnete vrchol v čase východu slnka.

Horton Plains ponúka úchvatné scenérie, vrátane známeho World’s End, kde sa krajina dramaticky zvažuje do hĺbky.