Všetko, čo by ste mali vedieť o krasokorčuľovaní
Krasokorčuľovanie: Šport, bolesť a umenie Čarovná atmosféra, gymnastika a vysoké umenie. Dokonalo ohybný krasokorčuliar vo vyšperkovanom overale predvádza svojim športovým tancovaním choreografiu. Tá vás razom vtiahne do rozprávkového príbehu, za ktorým je v skutku množstvo bolesti a hodiny tréningov. Šport, v ktorom jednotlivci alebo páry predstavujú ladným spôsobom voľný štýl skokov, otočiek, zdvihov a práce… Prečítať celé
Krasokorčuľovanie: Šport, bolesť a umenie
Čarovná atmosféra, gymnastika a vysoké umenie. Dokonalo ohybný krasokorčuliar vo vyšperkovanom overale predvádza svojim športovým tancovaním choreografiu. Tá vás razom vtiahne do rozprávkového príbehu, za ktorým je v skutku množstvo bolesti a hodiny tréningov. Šport, v ktorom jednotlivci alebo páry predstavujú ladným spôsobom voľný štýl skokov, otočiek, zdvihov a práce nôh. Aj takto sa dá popísať krasokorčuľovanie. Existujú rôzne druhy, vrátane voľného štýlu, párov, tanca na ľade a synchronizovaného tímového korčuľovania. Štýl súťaže, ako aj pohyby a techniky korčuliarov sa líšia pre každú kategóriu. Krasokorčuľovanie sa stalo jedným z najpopulárnejších športov zimných olympijských hier.
Ako vznikol názov „figure skating“?
Pred rokom 1990, okrem krátkych programov a voľného korčuľovania, korčuliari na ľade súťažili aj s povinnými figúrkami, ktoré nazývame aj „školské figúrky“. Porota mala udeliť skóre korčuliarom v závislosti od toho, ako dobre vedia robiť špeciálne figúry na ľade ako sú kruhy, oblúky, zmena nohy, zmena hrany a obraty. Skóre, ktoré dostal korčuliar, bolo dôležitou súčasťou konečného skóre, no postupom času sa význam tejto časti programu klesol. Dokonca sa neskôr zrušil úplne, aj napriek tomu, že bol donedávna hlavnou súčasťou tohto športu. Jeho názov je teda odvodený od vzorov (alebo figúrok), ktoré korčuliari robia na ľade.
Zakázané prvky
Všetky prvky sú regulované a korčuliari samozrejme zvyčajne nevykonávajú žiadne skutočne nebezpečné pohyby, ale existujú výnimky. V roku 1998 na olympijských hrách v Nagane francúzska krasokorčuliarka Surya Bonaly urobila premet dozadu, ktorý pravidlá zakazovali. Vyzeral fascinujúco a zároveň strašidelne. Pravdou bolo, že ním chcela skôr protestovať, pretože na začiatku svojho programu spadla a uvedomila si, že nemá šancu vyhrať. Preto chcela urobiť svoju show veľkolepejšou. A ona tak aj urobila!
Okrem obratov sú zakázané aj tieto prvky:
- skákanie na partnera
- séria 4 alebo viacerých skokov
- otočenie sa počas toho, ako partner otáča svojho partnera vo vzduchu okolo seba, pričom drží nohu alebo ruku.
- ľahnúť si na ľad
- dotknúť sa ľadu oboma kolenami súčasne v ktoromkoľvek bode programu
- dodatočné prvky
Prečo nosia krasokorčuliari pančušky navlečené cez korčule?
Zamysleli ste sa nad tým, prečo krasokorčuliari nosia pančušky? Zima im pri toľkom pohybe snáď nie je aj napriek tomu, že sú na ľade. Ak ste doteraz žili v tom, že sú to tenké pančuchy budete mierne prekvapení. Tento odev je skôr legínami vyrobenými z elastického spandexu. Na korčuliach ich zvyčajne nosia len ženy. Má to viacero dôvodov: Tým hlavným je, že korčule treba chrániť pred všetkými druhmi poškodenia. Ide o to, že krasokorčuliari sa snažia počas sezóny používať iba jeden pár korčúľ, pretože nosenie nových nie je príjemné. Spandexové legíny udržujú ich najdôležitejší nástroj v bezchybnom stave a zakrývajú nedostatky starých korčúľ.
Ďalším dôležitým dôvodom je zabránenie rozviazania šnúrok. Ak sú na vrchu korčúľ pančuchové nohavice, pravdepodobnosť rozviazania a následného spadnutia je extrémne nízka. V posledných rokoch si krasokorčuliari lepia na šnúrky dokonca i lepiacu pásku, ale pri toľkej vzdialenosti a rýchlosti si ju divák nevšimne. Niektorí navyše nosia na korčuliach telové či biele legíny preto, aby ich nohy vyzerali dlhšie, než v skutočnosti sú. Tento malý trik im pomáha vyhladzovať línie.
Najpozoruhodnejšie víťazstvá
Poznáme súťaže pre ženy, mužov a pre páry. No v krasokorčuľovaní je dokopy až 5 disciplín: dvojhra mužov, dvojhra žien, párové korčuľovanie, tanec na ľade a synchronizované korčuľovanie – tie však nie sú zahrnuté v zozname oficiálnych súťaží, ale existuje pre ne samostatný šampionát. Od roku 2014 sú súčasťou aj tímové akcie. Existuje dokonca aj druh súťaže, v ktorej sú na ľade 2 páry korčuliarov. Je populárny v Kanade a USA, medzinárodne známy však nie je.
Na záver uvádzame prehľad zlatých medailí v olympijských hrách:
- Krasokorčuliarka z Nórska menom Sonja Henie je absolútnou líderkou vo dvojhre: v rokoch 1928, 1932 a 1936 bola trikrát po sebe olympijskou víťazkou.
- Medzi mužmi má najvyšší počet zlatých medailí Gillis Grafström: 3 zlaté a 1 strieborná.
- Za zmienku stojí aj Jevgenij Pľuščenko, pretože má 4 olympijské medaily: jedno a tímové zlaté medaily a 2 strieborné medaily.
- Tessa Virtue a Scott Moir sú šampiónmi v tancoch na ľade — 3-násobní olympijskí víťazi (v rokoch 2010 a 2018 vo dvojhre a v roku 2018 v tíme).
- Irina Rodnina bola spolu s Alexejom Ulanovom a Alexandrom Zaitsevom 3-násobným olympijským víťazom v párovom korčuľovaní.
Zdroj: britannica.com, brightside.me