TURIZMUS
Zakáže sa v Barcelone úplne Airbnb? Krátkodobé prenájmy sa začínajú v metropolách prísne regulovať
Barcelonská samospráva plánuje do roku 2028 zrušiť viac ako 10-tisíc licencií, ktoré majiteľom nehnuteľností udelila pre krátkodobé prenájmy.
Od nového roka sa prísnejšej regulácii nevyhne ani Česko.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Mladí ľudia túžia viac vidieť svet, než ich rodičia. Cestovanie však patrí nie k najlacnejším záľubám, a tak hľadajú rôzne spôsoby, ako čo najviac ušetriť. Aj preto mnohí z nich preferujú službu Airbnb, ktorá ponúka ubytovanie za relatívne nízku cenu.
Kým turisti si ju pochvaľujú, pre domácich sa stala priam nočnou morou. Ako informuje Forbes, kritiku získala už v roku 2007, kedy sa oficiálne spustila. Majitelia nehnuteľností začali ponúkať krátkodobé prenájmy, ktoré pre cestujúcich začali byť výhodnejším variantom než hotely. Pre miestnych však ostala obmedzená ponuka bývania, ktorej ceny začali stúpať.
Daný problém sa zaznamenal najmä vo svetových metropolách, ako napríklad Barcelona. V súčasnosti jej obyvatelia bojujú proti turizmu, pretože za posledné roky výrazne negatívnym spôsobom ovplyvnil ich každodenné životy. Zakázať chcú aj tieto „neregulované hotely“, ktoré musia vo svojom susedstve trpieť.
Na ich strane je aj starosta tejto katalánskej metropoly Jaume Collboni. Tvrdí, že práve bytová kríza je momentálne najväčší problém mesta. Bývanie sa v Barcelone stalo v priebehu desiatich rokov priam nedostupným. Ceny nehnuteľností tam za dané obdobie vzrástli o 38 %. V prípade nájomného ide ešte o väčší nárast, a to až o 68 %.
V dôsledku toho barcelonská samospráva začala konať a do roku 2028 plánuje zrušiť viac ako 10-tisíc licencií, ktoré majiteľom nehnuteľností udelila pre krátkodobé prenájmy. Súvisí s tým však ďalší problém. Pokiaľ sa z cestovného ruchu úplne odstráni táto možnosť ubytovania, hrozí nárast cien za hotely. Negatívne to ovplyvní nielen cestovateľov, ale aj turizmus.
Regulácie prebiehajú aj v iných metropolách
Nejde o jediný prípad, kedy nejaká krajina zavádza reguláciu či úplný zákaz krátkodobých ubytovaní. V roku 2014 ich zakázal Berlín. O štyri roky ich opäť povolil, avšak už za sprísnených podmienok.
Podobná situácia nastala aj v Mníchove. Krátkodobé prenájmy sa tam obmedzili na osem týždňov za rok. Po vyčerpaní danej lehoty musia prenajímatelia získať povolenie.
Regulácie počas tohto leta začali aj v Rakúsku. Hostitelia tam môžu svoju nehnuteľnosť prenajímať len na 90 dní v roku. Rovnaký limit sa nastavil aj v havajskom Honolulu. Naopak, v Paríži je možné prenajímať byty a domy až na 120 dní v roku.
Horšia situácia nastala pre turistov a prenajímateľov v Amsterdame. Majitelia svoje nehnuteľnosti môžu na krátkodobý prenájom ponúknuť len na 30 nocí ročne. V dôsledku toho došlo k zníženiu počtu ponúk. V súčasnosti ich je v obľúbenej holandskej metropole len okolo 5-tisíc.
Problém s vysokým počtom turistov Libanon vyriešil po svojom. V niektorých historických štvrtiach zakázal nové registrácie krátkodobých prenájmov. Podarilo sa mu tak znížiť ceny bývania o deväť percent. V hlavnom meste Malorky sa zas nie je možné ubytovať v bytových domoch. Dostupné sú len izolované rodinné domy alebo vily.
V niektorých mestách platí prísny zákaz
Sú krajiny, kde krátkodobý prenájom za výhodnú cenu nezoženiete. Príkladom je malajsky ostrov Penang, kde sa pristúpilo na úplne zrušenie danej možnosti. Minulý rok sa o to pokúsila aj toskánska metropola Florencia. Aj napriek tomu, že zákaz platil len pre oblasť historického centra, nedávno ho zrušil regionálny súd. Obmedzenie nevylučujú ani ďalšie obľúbené talianske destinácie, ako Rím, Benátky či Miláno.
Prísny zákaz od minulého septembra platí aj pre New York. V prípade, že turista nie je registrovaný v meste a nebýva v byte v prítomnosti iného obyvateľa, možnosť krátkodobého prenájmu je nezákonná.
Aj napriek tomu, že obyvateľov New Yorku trápia vysoké ceny bývania, Airbnb k celkovému rastu nájomného prispelo približne len jedným percentom. Väčším problémom je už nadmerný cestovný ruch, ktorý dopadá na životy miestnych.
Prísnejším podmienkam sa nevyhne ani Česko
Českých poskytovateľov Airbnb od roku 2025 čaká viacero nových povinností. Otázka regulácie sa tam rieši odvtedy, čo sa pre mnohých prenajímateľov stal krátkodobý prenájom hlavným príjmom. Presadiť sa ju snaží už dlhší čas Praha, zatiaľ sú však jej kroky bezvýsledné.
Mestá a samosprávy ročne prichádzajú o desiatky miliónov korún z dôvodu nenahlásených pobytov prostredníctvom platforiem ako Airbnb. Okrem toho ich znepokojujú aj turisti, ktorí svojím neprispôsobivým správaním rušia domácich.
Od nového roka tak prenajímatelia musia svojich hostí registrovať cez portál e-Turista. V prípade, že tak nespravia, hrozia im 100-tisícové pokuty v korunách. Zároveň hostitelia budú musieť pod registračným číslom v registri uviesť dátum začatia svojej činnosti v danej lokalite, najvyšší možný počet lôžok či svoje osobné a kontaktné údaje.
Situáciu chce riešiť aj ministerstvo pre miestny rozvoj. Plánuje poskytnúť obecným správam právomoc, v dôsledku ktorej by mohli krátkodobé prenájmy regulovať oveľa prísnejšie.