Šport a fitness
Kreatín: fakty alebo čomu uveriť, ak ide o mýty?
Kreatín je jedným z najdôležitejších doplnkov výživy kulturistov na súčasnom trhu. Využívajú ho rekreační športovci ale aj skúsení fitnesáci. Ale veľa ľudí úplne nechápe, ako kreatín v skutočnosti funguje alebo ako ovplyvňuje naše telá. To, ako funguje kreatín sme si už predstavili, ale je taktiež dôležité odhaliť niektoré z najväčších mýtov o kreatíne a zdôrazniť… Prečítať celé
Adam Nemcik
Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko
Kreatín je jedným z najdôležitejších doplnkov výživy kulturistov na súčasnom trhu. Využívajú ho rekreační športovci ale aj skúsení fitnesáci. Ale veľa ľudí úplne nechápe, ako kreatín v skutočnosti funguje alebo ako ovplyvňuje naše telá. To, ako funguje kreatín sme si už predstavili, ale je taktiež dôležité odhaliť niektoré z najväčších mýtov o kreatíne a zdôrazniť skutočné fakty a informácie, aby ste vedeli, ako tento doplnok ovplyvňuje výkon a adaptáciu svalov.
Fakty – Kto objavil kreatín?
Kreatín, ktorý je odvodený z gréckeho slova pre mäso (Kréas), bol vlastne prvýkrát objavený ako organická zlúčenina v mäse v roku 1832 francúzskym vedcom Michel Eugene Chevreul. Zistil, že kreatín sa vytváral v svalovom tkanive zvierat, ktoré boli aktívne pred zabíjačkou. Približne v rovnakom čase bola v moči zistená látka nazývaná kreatinín (Crn).
V tej dobe sa tiež zistilo, že kreatinín je vedľajším produktom štiepenia kreatínu. Krátko po tomto výskume sa vytvorila skúšobná vzorka ľudí. Tí začali konzumovať veľké množstvo kreatínu na zhodnotenie účinku, tak ako to robíme aj dnes pri pravidelnom použití doplnkovej výživy.
To, čo zistili, pomohlo formovať ako dodnes využívame kreatín. Dvaja vedci zistili, že percento kreatínu, ktoré skonzumovali, nemožno nájsť v ich moči. To znamenalo, že sme schopní ukladať kreatín do svalového tkaniva. Neskôr zistili, že kreatín zohráva veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe energie.
Od tohto objavu bolo publikovaných nespočetné množstvo štúdií o použití kreatínu v kontexte fyzickej výkonnosti. Prevažná väčšina tohto výskumu podporuje účinnosť kreatínov ako ergogénnu látku a užitočný doplnok v strave. Aj napriek týmto štúdiám až do polovice 90. rokov kreatín nebol komerčne používaný. Spopularizoval sa až na olympiáde v Atlante, kde dvaja zlatí medailisti pripísali svoj úspech práve vďaka účinkom kreatínu.
Vo veľmi krátkom časovom rámci bol kreatín využívaný športovcami, kulturistami a návštevníkmi rekreačných telocviční na zlepšenie výkonu a telesnej hmoty. To zase so súčasným rozmachom trhu s výživovými doplnkami a rozšírením internetu spopularizovalo kreatín, ale zároveň vzniklo aj množstvo mýtov súvisiace s týmto doplnkom.
Kreatín spôsobuje nadváhu
Na začiatku nášho zoznamov mýtov o kreatíne je, že „môže spôsobiť zvýšenie nadváhy vo forme tuku“. Pravdepodobne jeden z najsmiešnejších mýtov na tomto zozname, napriek tomu táto fáma stále koluje po online fórach a vo fitnes skupinách.
Faktom je, že užívatelia si zvyčajne všimnú prírastok hmotnosti počas počiatočnej fázy bratia kreatínu. Tento prírastok hmotnosti možno pripísať miernemu zadržiavaniu vody a zníženému objemu moču. Kreatín preto spôsobuje zadržiavanie vody vo veľmi malom rozsahu, ale nespôsobuje zvýšenie percenta telesného tuku.
Zvýši sa vám telesná hmota na váhe? Áno. Ale je smiešne to prisudzovať tomu, že za všetko môže kreatín, a niekto to berie ako čistý fakt.
So zlou stravou môžete aj za 2 týždne získať trochu tuku, a ak počas toho beriete kreatín, bude sa vám zdať, že ste pribrali viac ako kedykoľvek predtým. Za to všetko môže ale zadržiavanie vody vo svaloch, a akýkoľvek tuk je čisto v dôsledku zlej stravy.
Kreatín poškodzuje obličky
Jedným z dlhoročných mýtov o kreatíne je, že „kreatín spôsobuje problémy s obličkami“ a môže byť zodpovedný za obličkové kamene.
Kreatín sa z tela vylučuje takmer výlučne obličkami. Z tohto dôvodu sa kreatinín používa ako najlepší spôsob odhadu toho, ako dobre fungujú vaše obličky. Skeptici tvrdia, že existujú náznaky a potenciál kreatínu na preťaženie funkcie obličiek, čo môže viesť k zdravotným komplikáciám.
Avšak rozsiahla analýza zameraná na vyšetrenie suplementácie kreatínu a ich možných vedľajších účinkov na funkciu obličiek zistila, že suplementácia kreatínu, krátkodobá aj dlhodobá, v rozmedzí viacerých dávok nemala žiadny vplyv na hladinu kreatinínu v moči, čo je bežným znakom zlej funkcie obličiek. Preto suplementácia kreatínu bola prísne testovaná a zdá sa, že je v odporúčaných dávkach bezpečná pre vaše obličky kedykoľvek.
Fakty alebo mýtus? Strata vlasov
Veľmi častým „faktom“ o doplnkoch kreatínu, ktorý je populárny vo fitnes centrách, je to, že môže viesť k vypadávaniu vlasov. To, že suplementácia kreatínu môže prispieť k zrýchlenému vypadávaniu vlasov, pochádza z jednej štúdie, ktorá sledovala zvýšené hladiny hormónu dihydrotestosterónu (DHT) po doplnení kreatínu.
Môžete mať genetickú predispozíciu na vypadávanie vlasov, ak dedíte gény citlivé práve na DHT. To môže viesť k mužskej plešatosti a vypadávanie vlasov aj u žien. Aj keď táto štúdia môže znieť strašne, treba poznamenať, že vedci nezaznamenali u jej účastníkov žiadne vypadávanie vlasov.
V súčasnosti nie je k dispozícii dostatok údajov na podporu tvrdenia, že by kreatín spôsoboval vypadávanie vlasov, alebo o tom, že by k tomuto problému mohol prispievať. Avšak tí, ktorí môžu mať už predtým predispozíciu na plešatosť, u mužov aj u žien, by sa mali pred použitím tohto produktu poradiť so svojim lekárom.
Toto boli najviac šírené mýty, ktoré o kreatíne poznáme. Ak máte ešte mýtus, ktorý si myslíte, že sme mali spomenúť, spomeňte ho v komentároch.