Spoznajte nové chute
Hašlerková pálenka či nadýchané tacos: Kreatívne mestá gastronómie podľa UNESCO
Každá krajina má čo ponúknuť Kreatívne mestá gastronómie môžeme chápať všelijako. Paríž, Londýn či New York sú známe každému cestovateľovi a ich pamiatky vidíme na rôznych darčekových predmetoch. Tiež si ich dokážete spojiť s typickými pochúťkami – syry a víno, fish’n’chips, hot-dogy. Existuje však mnoho ďalších menej komerčných miest, ktoré nie sú preplnené turistickými pascami,… Prečítať celé
Každá krajina má čo ponúknuť
Kreatívne mestá gastronómie môžeme chápať všelijako. Paríž, Londýn či New York sú známe každému cestovateľovi a ich pamiatky vidíme na rôznych darčekových predmetoch. Tiež si ich dokážete spojiť s typickými pochúťkami – syry a víno, fish’n’chips, hot-dogy. Existuje však mnoho ďalších menej komerčných miest, ktoré nie sú preplnené turistickými pascami, ale kladú dôraz na poctivú prípravu domácich jedál.
Organizácia UNESCO poskytla takýmto mestám priestor pre zachovávanie tradícií. V roku 2004 začala s projektom kreatívnych miest, aby podporila ich trvalo udržateľný rozvoj. Celkovo sa delí na sedem kreatívnych oblastí: ručné práce/ľudové umenie, dizajn, kino, gastronómia, literatúra, médiá a hudba.
Výber nie je náhodný, umiestnenie si musia jednotlivé mestá zaslúžiť. Aby boli označené za Kreatívne mestá gastronómie, zúčastňujú sa každoročného výberu. Organizácií predložia návrh zodpovedajúci stanoveným kritériám (napr.: vzťah gastronómie k mestu, využívanie tradičných vedomostí a miestnych surovín, udržateľné výrobné postupy). V súčasnosti sa titulom pýši 36 miest z rôznych kútov sveta. Malý prehľad vám možno pomôže rozhodnúť sa vo výbere najbližšej dovolenkovej destinácie.
Parma (Taliansko)
Milovníkom syrov môže samotný názov napovedať, čím sa mesto preslávilo. Parmigiano reggiano, u nás známejší ako parmezán, je jedným z najchutnejších mliečnych výrobkov. Už pár hobliniek tohto tvrdého syra obohatí jedlo o výraznú slanú chuť, ktorá doznieva ešte dlho po jeho skonzumovaní. Návšteva syrárne odhalí niečo zo svojich tajomstiev a pohľad na stovky kolies zrejúceho syra vás namieri do najbližšej reštaurácie.
Miestni obyvatelia sa pýšia aj parmskou šunkou, určite si ju však nemýľte s klasickým prosciuttom (talianske slovo pre šunku). Je sladšia a krémovejšia, podáva sa ako predjedlo, no pokojne ju pridajte na pizzu alebo do sendviča. Prosciutto di Parma sa vyrába určitým spôsobom, aby získala oficiálnu pečiatku schválenia od konzorcia. Navyše, čím dlhšie zreje, tým je chuť komplexnejšia.
Zahlé (Libanon)
Kreatívne mestá gastronómie sú často volené aj podľa historických aspektov. Zahlé je rodiskom mnohých básnikov a spisovateľov, ktorí vyzdvihovali lokálne hrozno, víno a najmä arak. Vzácny nápoj je vítaný pred, počas a po jedle, pretože jeho jedinečná chuť podobná hašlerkám je kompatibilná s najobľúbenejšími jedlami Blízkeho východu. Vyrába sa destiláciou vína a extrakciou semien anízu – mnohí ho považujú za jeden z prvých ochutených alkoholických drinkov.
Pozdĺž rieky Berdawni sa tiahnu reštaurácie, v ktorých jedálnom lístku určite nevynechajte jedlá zo pstruha. Sayadieh je skvelá kombinácia ryže s karamelizovanou cibuľou a pstruhom ochuteným typickými libanonskými koreninami.
San Antonio (Texas)
Na juhu Spojených štátov amerických sa okolo roku 1700 usadili španielski osadníci. O storočie neskôr región obývali európski, ázijskí a africkí prisťahovalci, ktorí prispeli ku kultúrnej a kulinárskej rozmanitosti mesta.
San Antonio spája mexickú a americkú kuchyňu, v ktorej sa nešetrí olejom a ostrými prísadami. Na rôznych festivaloch si tak môžete dopriať syrové enchiladas, tacos v tvare oblakov a dusené mäso. Nezameniteľným texaským jedlom je menudo, tradičná mexická polievka s hovädzím žalúdkom vo vývare z červenej čili papričky.
Bendigo (Viktória)
V roku 2019 sa Bendigo zaradilo medzi Kreatívne mestá gastronómie a tento titul patrične využíva. Oficiálna stránka mesta vás pozýva vyskúšať tie najlepšie reštaurácie a predstaví vám aj lokálnych podnikateľov. Pivárne sú plné najrôznejších remeselných pív, napríklad „ejlov“ a pestovatelia jabĺk návštevníkom pripravia osviežujúci cider.
Austrálske mesto má v úmysle zachrániť a posilniť spôsoby domorodého stravovania. Nachádza sa na pôde patriacej kmeňu Dja Dja Wurrung, ktorí mal už pred 40 000 rokmi udržateľný potravinový systém.
Hermanus (Južná Afrika)
Nachádza sa na pobreží neďaleko Kapského mesta, preto ho navštevujú turisti, ktorí si chcú dopriať pokojnejšiu dovolenku. Hermanus však rozhodne nie je synonymom nudy. V reštauráciách ochutnáte mäso rôznych druhov, ako je pštrosie filé v paprikovej omáčke, jelení steak a jahňacie stehno marinované v červenom víne.
Malajzijský vplyv priniesol do jedálnička pokrm Bobotie, čo je vlastne koláč z mletého mäsa, ktorý sa pečie v rúre zaliaty zmesou rozšľahaných vajec a mlieka.
Zdroje: www.foodandroad.com, www.lifeofdoing.com
Zdroj titulnej fotografie: pexels.com