Krtkodom: Luxusné ekologické bývanie, ktoré šetrí peniaze za vodu a energie

Čo je to krtkodom? Krtkodom (po anglicky mole house alebo earth shelter) je ekologický domček pokrytý hlinou. Jeho strecha a steny sú pokryté zeminou a trávou. Krtkodom sa zameriava na poskytnutie pohodlného obytného priestoru a zároveň na zníženie vplyvu človeka na prírodu. Hodí sa hlavne do svahových oblastí, pretože na rozdiel od bežných stavieb umožňuje efektívne… Prečítať celé
Vydané 25. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Čo je to krtkodom?

Krtkodom (po anglicky mole house alebo earth shelter) je ekologický domček pokrytý hlinou. Jeho strecha a steny sú pokryté zeminou a trávou. Krtkodom sa zameriava na poskytnutie pohodlného obytného priestoru a zároveň na zníženie vplyvu človeka na prírodu.

Hodí sa hlavne do svahových oblastí, pretože na rozdiel od bežných stavieb umožňuje efektívne využitie pozemku vo svahu. Koncept krtkodomu umožňuje aj energetickú sebestačnosť prostredníctvom prirodzených systémov vykurovania a chladenia, ktoré znižujú nehospodárnu spotrebu energie.

Jeho zelená strecha izoluje budovu, čistí okolitý vzduch, absorbuje zrážky a dokáže ušetriť až 70 000 litrov vody. Dom je chránený a obklopený prírodou, čo pomáha znižovať hluk a znečistenie.

https://www.tiktok.com/@beachybum23/video/6851150150174248197?is_from_webapp=v1&item_id=6851150150174248197

3 hlavné typy

Existujú tri hlavné typy konštrukcií domov chránených zeminou.

  1. Earth berms (Zemné násypy): pri nich sa hromady zeminy jednoducho navŕšia na steny domu a v prípade potreby aj na strechu.
  2. Stavba do svahu: exponovaná strana by mala byť orientovaná na juh, aby sa využilo slnečné teplo. Táto konštrukcia je rovno stavaná  do svahu.
  3. Výkop jamy: takýto dom sa dá postaviť do vykopanej jamy. Neskôr sa medzery vyplnia zeminou.

 

INZERCIA

Krtkodom je pasívny dom

Pasívny dom nie je značka, ale stavebný koncept, ktorý môže použiť každý.

Pasívne domy umožňujú dosiahnuť až 90 % úspory energie na vykurovanie a chladenie v porovnaní s bežnými budovami a viac ako 75 % úspory energie v porovnaní s priemernými novostavbami.

Budovy pasívnych domov využívajú zdroje energie vo vnútri budovy, ako je telesné teplo obyvateľov alebo slnečné teplo prenikajúce do budovy. Využívajú vhodné okná s dobrou izoláciou a plášť budovy pozostávajúci z dobre izolovaných vonkajších stien, strechy a podlahovej dosky, ktoré udržiavajú teplo v zime a v lete ho odvádzajú von.

Vetrací systém pasívnej stavby neustále privádza čerstvý vzduch, čím sa dosahuje vynikajúca kvalita vzduchu bez nepríjemného prievanu. To je zárukou nízkej hladiny radónu, tým pádom zlepšuje aj zdravotný stav.

 

Ponúka pozitíva aj negatíva

Pozitívom je, že krtkodom je chránený zemou, a preto je menej náchylný na vplyv extrémnych vonkajších teplôt vzduchu ako bežný dom. Domy chránené zemou tiež vyžadujú menej vonkajšej údržby. Rovnako zemina obklopujúca dom poskytuje skvelú zvukovú izoláciu. Takisto takáto stavba lepšie splýva s okolitou krajinou. Napokon, domy chránené zemou môžu byť lacnejšie poistené, pretože poskytujú dodatočnú ochranu proti silnému vetru, krupobitiu a prírodným katastrofám, ako sú tornáda a hurikány.

Hlavnými nevýhodami krtkodomov sú počiatočné náklady na výstavbu, ktoré môžu byť až o 20 % vyššie ako pri bežných domoch. Pri krtkodomoch je potrebná zvýšená úroveň starostlivosti na zabránenie problémom s vlhkosťou počas výstavby aj počas životnosti domu. Ďalším problémom môže byť nedostatok prirodzeného svetla. Avšak to len v prípade, ak je dom zle navrhnutý. Dom môže trpieť kondenzáciou a zatuchnutým vzduchom. Riešením je inštalácia kvalitného systému na úpravu vzduchu/výmenu tepla, ktorý nahradí teplý vydýchaný vzduch čerstvým vzduchom z vonku.

Čo je potrebné zvážiť pred stavbou?

Pred stavbou domu chráneného zemou alebo podzemného domu je dôležité posúdiť niekoľko faktorov. Zvážte podnebie. Najlepšie klimatické podmienky na stavbu týchto domov sú tie s extrémnymi teplotami, najmä miesta, kde dochádza k dramatickým teplotným výkyvom. Vlhké prostredie nie je vhodné.

Je zapotreby, aby architekt alebo projektant zabezpečil, aby dom vyhovoval predpisom. Stavebný proces začína, keď stavebný inžinier vyhodnotí pôdne podmienky a odtok vody. Zhodnotí hĺbku hladiny podzemnej vody a línie zamŕzania pôdy. Ak je hladina príliš blízko povrchu, možno nebude možné postaviť krtkodom. Zvážte aj typografiu a to, ktorý typ domu chráneného zemou by sa na dané miesto najlepšie hodil. Pravidlom číslo jeden je vždy odvádzať vodu preč od vášho domu. Nakoniec musíte určiť, či je pôda dostatočne stabilná na to, aby uniesla výstavbu zemou krytého domu. Najlepšie sú piesočnaté a štrkovité pôdy, zatiaľ čo pôda obsahujúca veľa ílu nie je vhodná.

Pokračujte na ďalší príspevok »