Búranie mýtov: Kto je zodpovedný za tajomné kruhy v obilí?
Existuje niekoľko teórií o tom, čo vytvára tieto rozsiahle geometrické diela. Najčastejšie sa skloňujú mimozemšťania, no spomínajú sa aj podivné víry a cestovatelia v čase. Týmto domnienkam však chýba jeden dôležitý prvok: priamy dôkaz. Neostanú bez povšimnutia Na rozdiel od iných záhadných javov, akými sú prízraky a duchovia, sa nedá pochybovať, že kruhy v obilí sú skutočné…. Prečítať celé
Existuje niekoľko teórií o tom, čo vytvára tieto rozsiahle geometrické diela. Najčastejšie sa skloňujú mimozemšťania, no spomínajú sa aj podivné víry a cestovatelia v čase. Týmto domnienkam však chýba jeden dôležitý prvok: priamy dôkaz.
Neostanú bez povšimnutia
Na rozdiel od iných záhadných javov, akými sú prízraky a duchovia, sa nedá pochybovať, že kruhy v obilí sú skutočné. Dôkazy o ich existencii kolujú po internete v podobe fotografií či videí. Zvyčajne sa objavujú na poliach, v blízkosti ciest a diaľnic. Vďaka tomu netrvá dlho, kým si ich ľudia všimnú a senzácia sa rýchlo rozšíri medzi ostatných.
Podľa mnohých siaha prítomnosť týchto nezvyčajných úkazov do druhej polovice 17. storočia. Ich primárnym dôkazom je obrázok z roku 1678. Zobrazuje pole, na ktorom sú stonky obilnín ohýbané do okrúhleho tvaru. Stačí sa trošku prekopať internetovými odkazmi a celý príbeh sa dá ľahko odhaliť. Knižka, v ktorej sa ilustrácia objavila hovorí o legende „The Moving Devil“ (Kosiaci diabol). Podľa príbehu viedli spory farmárov k poznámke jedného z nich: „Radšej zaplatím samotnému diablovi, aby pokosil moje pole, než by som vyplatil teba.“ Na fotke sa okrem útvaru z obilia nachádza samotný Satan s kosou.
Dvojica umelcov vyšla s pravdou von
Mediálny „boom“ prišiel až v 70. rokoch minulého storočia. Terčom bol rozsiahly anglický vidiek, kde obyvatelia postupne nachádzali ďalšie a ďalšie kruhy v obilí. Nasledujúce roky sa obrazce stali prepracovanejšími, čo zaujalo hľadačov nadprirodzena. Najčastejším cieľom ich návštev sa stalo grófstvo Wiltshire.
V roku 1996 vzniklo na jednom z wiltshirských polí jedno z najznámejších kruhových zobrazení na svete. Ľudia ho pripisovali opačnému prúdeniu vetra, ale panovali aj iné názory. Vraj dielo podľa výpovedí svedkov muselo vzniknúť za menej ako hodinu. Človek by niečo tak premyslené nedokázal za krátky čas vytvoriť. Nikto ale nevedel s istotou potvrdiť, či šlo o pozemskú alebo mimozemskú aktivitu.
Veľká časť kruhov sa pripisuje ľudskému zásahu, čo rovno potvrdili ich tvorcovia. V roku 1991 sa Doug Bower a Dave Chorley z anglického mesta Southampton priznali, že od konca 70. rokov vyrobili viac ako 200 kruhov v obilí. Nepotrebovali na to žiadnu komplikovanú techniku, stačili im laná a drevené dosky. Povrazmi si vyznačili čiary, doskami lámali stonky a vytvárali tak pozoruhodné vzory. Inšpirovala ich udalosť z roku 1966, keď svedkovia hovorili o prítomnosti UFO neďaleko mesta Tulla (Austrália). Ako sa správy o zvláštnych obrazoch šírili ďalej, muži vymýšľali čoraz zložitejšie vzory.
Aké to je byť priamo v strede kruhu?
Milovníci senzácii pravidelne navštevujú veľkolepé obilné umenie, za ktoré podľa nich môžu vyššie sily. Majiteľom fariem však tento novodobý turizmus nevyhovuje. Keďže polia sú rozsiahle, ľudia sa kedykoľvek dostanú na ich územie, aby si obzreli kruhy v obilí. Farmárom narúšajú nielen súkromie, zároveň im šliapaním po poli znehodnocujú úrodu.
Dokumentaristu Chrisa Cartera tento fenomén vždy fascinoval. Ubehlo 40 rokov a Carter sa rozhodol Wiltshire konečne navštíviť. Hneď po príchode do kruhu cítil, že sa nachádza na výnimočnom mieste. Pôsobenie zvláštnej energie sa mu prejavilo aj na tele. „Videli sme, ako naše ruky zbeleli a naskočili nám červené škvrny. Konce prstov nám brneli. Keď sme sa vzdialili, naše ruky sa vrátili do normálu.“ Carter pripúšťa existenciu iného života a kruhy pripisuje snahe o komunikáciu. Vylučuje, že by sa k nám „tí druhí“ chceli dostať násilím a vyhubiť všetok život na Zemi.
Na samotnom tvare konštrukcií dokáže byť niečo skutočne stimulujúce. Reakcia na geometrické tvary sa odlišuje podľa toho, či ide o okrúhly alebo hranatý vzhľad. Ľuďom sú skôr sympatické zaoblené obrysy než ostré rohy. Podľa všetkého je príčinou fakt, že nám pripomínajú blížiace sa nebezpečenstvo. Vezmite do úvahy napríklad také oštepy alebo meče. Ak by mali oblý koniec, určite by ste sa nebáli, že by vás mohli zraniť.
Možno nemusíme rozumieť všetkému
Veľká časť populácie verí v existenciu duchov, anjelov, UFO, telekinézu a ďalšie nevysvetliteľné úkazy. Formovanie kruhov v obilí je hoaxom spôsobenom ľuďmi, napriek tomu je veľa nadšencov presvedčených o mimozemskom zdroji. Možno sa jedného dňa dozvieme o ich nadprirodzenom pôvode, no dovtedy je to hlavne kolektívne verejné umenie.
Výskumníci zaoberajúci sa svetovým folklórom tomu hovoria ostentation. V preklade okázalosť – potreba niečím prehnane zaujať. Patria sem napríklad falošné fotografie príšery z jazera Loch Ness. Aj keď sa dôkazy ukážu ako nepravdivé, ovplyvní to perspektívu vnímania týchto legiend. Čo si človek nevie racionálne odôvodniť nemusí byť hneď javom medzi nebom a zemou. Inštinkt nám ale niekedy nahovára, aby sme sa nesústredili na fakty a rozum. Tieto pocity pramenia z hlbokej túžby po senzácii, ktorá zrejme nikdy neutíchne.
Zdroje: www.bbc.com, www.livescience.com, www.nationalgeographic.co.uk
Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com