Contemporary Art

Kto je úspešný a kontroverzný Damien Hirst?

Damien Hirst je britský maliar a konceptuálny umelec. Vo svojom umení sa zaoberá márnosťou, smrťou a znovuzrodením, medicínou a technológiou. Hirst sa preslávil najmä v 90. rokoch, keď prezentoval zakonzervované mŕtve zvieratá vo formaldehyde ako umenie. Jeho práca spochybňuje systémy viery a sleduje neistotu, ktorá je podľa neho základom ľudskej skúsenosti. V roku 1995 získal… Prečítať celé
Vydané 20. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
Damien Hirst

Damien Hirst pózuje so svojimi diela z NFT kolekcie (Zdroj: Damien Hirst Twitter)

Damien Hirst je britský maliar a konceptuálny umelec. Vo svojom umení sa zaoberá márnosťou, smrťou a znovuzrodením, medicínou a technológiou. Hirst sa preslávil najmä v 90. rokoch, keď prezentoval zakonzervované mŕtve zvieratá vo formaldehyde ako umenie. Jeho práca spochybňuje systémy viery a sleduje neistotu, ktorá je podľa neho základom ľudskej skúsenosti. V roku 1995 získal za svoje diela hlavné britské ocenenie za súčasné umenie: Turnerovu cenu. Dnes je známy aj vďaka svojim spoluprácam so známymi značkami.

„Ľudia sa boja zmien, preto v nich opakovaním vytvárate istý druh viery. Je to ako dýchanie. Vždy ma priťahovali série a dvojice. Jedinečná vec je dosť desivý objekt.“  Damien Hirst

INZERCIA

Aký bohatý je Damien Hirst?

Podľa zoznamu, ktorý v roku 2009 zostavil britský denník Sunday Times, je Hirst najbohatším žijúcim umelcom na svete. 56 ročný umelec disponuje s majetkom približne 388 miliónov dolárov. Podľa odhadov jeho majetok dnes môže dosahovať až jednu miliardu dolárov.

Najdrahšie diela

Platinová lebka vykladaná diamantmi bola predaná investičnej skupine za cenu 100 miliónov dolárov. Najviac za jeden jeho obraz zaplatil kupujúci 19 213 270 dolárov. Hirst takisto predal aj niekoľko ďalších obrazov v podobnej cenovej škále. Medzi ne patril napríklad Zlaté teľa (2008) za 18 556 270 USD a Kráľovstvo (2008) za 17 150 010 USD. Ani po nadobudnutí obrovského majetku neprestáva Hirst vo svojej kariére. Minulý rok v júli spustil projekt The Currency. V rámci tohoto projektu vytvoril 10 000 fyzických obrázkov s farebnými bodkami a každý z nich potom konvertoval na NFT. Pri cene 2 000 dolárov za kus si ktokoľvek môže vybrať, či si verziu NFT ponechá, alebo ju spáli (zničí) výmenou za fyzickú verziu.

 

Život

Hirst vyrastal v katolíckej rodine v Anglicku. Už v ranom veku prejavoval záujem o hrôzostrašné a desivé veci. Jeho matka ho neskôr označila za morbídne dieťa. Ako tínedžer si rád prezeral ilustrované patologické knihy. Fascinovali ho obrazy chorôb a zranení. Aj napriek svojmu divokému správaniu a niekoľkým poblémom vyštudoval Hirst umenie na Goldsmith’s College na Londýnskej univerzite.

„Naučil som sa tam toho veľmi veľa. Jednou z najcennejších lekcií bolo, že neexistujú žiadne pravidlá. Raz som vytvoril niečo, čo bolo veľmi konfrontačné a chaotické, len som náhodne skrutkoval veci dohromady. Bola to napoly socha, napoly maľba, bláznivá vec. Všetci učitelia na Goldsmiths boli pracujúci, známi, uznávaní umelci. Na mnohých umeleckých školách vyučujú neúspešní umelci, ktorí majú tendenciu učiť, čo umenie znamená, prostredníctvom veľmi negatívneho pohľadu. Preto bolo štúdium na Goldsmiths také neuveriteľné, tam sa k vám správali rovnako ako ku každému inému umelcovi. Od prvého dňa vás pripravovali na to, aby ste mohli vyraziť do sveta. Učili vás aj iné aspekty sveta umenia, nielen jeho funkciu. Nútili nás všetko zdôvodňovať a všetko spochybňovať. To bolo naozaj dôležité,“ takto obšírne sa vyjadril Hinst o svojich rokoch na Goldsmit’s College pre portál Alejandra de Argos

Hirst a jeho spolužiaci sa stali súčasťou vznikajúceho hnutia známeho ako Young British Artists. Hoci nie každý bol jeho morbídnou prácou nadšený, podporil ho známy reklamný titán a zberateľ umenia Charles Saatchi. Saatchi poskytol Hirstovi finančnú pomoc a začal zbierať Hirstove diela, čo výrazným spôsobom posunulo jeho karíeru umelca vpred.

Žralok

V roku 1991 mal Hirst prvú samostatnú výstavu v londýnskej Woodstock Street Gallery. Tu vystavil azda jedno zo svojich najpopulárnejších diel Fyzická nemožnosť smrti v mysli niekoho živého. Tento pomerne zložitý názov v skutočnosti označuje 14 metrov dlhú sklenenú nádrž s obrovským žralokom zakonzervovaným vo formaldehyde, ktorého Hirst kúpil od austrálskeho rybára.

Jediní hodní umelci sú tí, ktorí pre svoje presvedčenie všetko zahodia.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »