Kto je vlastne Tim Cook, šéf Apple? Prečítajte si ho o jeho začiatkoch a kariére v Apple
Tim Cook (58) je generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, Inc., poznáme ho ako človeka, ktorý nahradil Steva Jobsa a doviedol americký technologický gigant k trhovej hodnote vyššej ako jeden bilión amerických dolárov. V prvom rade je to však človek s jedinečným životným príbehom. Rodák z Alabamy Timothy Donald Cook na narodil v Alabame, teda v… Prečítať celé
Tim Cook (58) je generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, Inc., poznáme ho ako človeka, ktorý nahradil Steva Jobsa a doviedol americký technologický gigant k trhovej hodnote vyššej ako jeden bilión amerických dolárov. V prvom rade je to však človek s jedinečným životným príbehom.
Rodák z Alabamy
Timothy Donald Cook na narodil v Alabame, teda v juhovýchodnej krajine Spojených štátov, ktorá je vo všeobecnosti známa pre svoj tradicionalizmus. Cookov otec Donald bol podľa zdrojov už počas narodenia syna penzionovaný pracovník v prístave a matka Geraldine pracovala ako lekárnik.
Vzdelanie Tim Cook získal na Auburn University (bakalársky titul z priemyslového inžinierstva) a na Dukeovej univerzite v Severnej Karolíne (magister), pričom už počas magisterského štúdia pracoval v IBM. Celkovo pre IBM odpracoval dvanásť rokov, po ktorých sa zamestnal v Intelligent Electronics a potom vo firme Compaq. Cookova kariéra je teda úzko spojená s počítačmi, elektronikou a veľkými technologickými spoločnosťami, dá sa však tvrdiť, že napokon ostal verný práve Apple.
Celý život strávil v technologických firmách
Do Apple sa Cook dostal už v roku 1998, teda desať rokov po získaní titulu magister na zmienenej súkromnej univerzite. Údajne ho každý od tejto spolupráce odhováral, ale po iba päťminútovom rozhovore s Jobsom dospel k presvedčeniu, že práve Apple je jeho budúcnosťou. Do technologickej spoločnosti prišiel krátko po tom, čo Jobs oslávil svoj comeback a práve v čase, keď mala firma problémy.
Kariéra v Apple bola pomerne rýchla, už v roku 2002 sa Cook stal viceprezidentom pre celosvetový predaj a prevádzku a v roku 2007 bol povýšený na COO, teda prevádzkového riaditeľa spoločnosti. O štyri roky neskôr (2011) sa Steve Jobs pre zdravotné problémy z vedenia spoločnosti stiahol a vtedy ho definitívne nahradil Tim Cook. Nebola to pre neho úplne nová skúsenosť, pretože vedením spoločnosti bol poverený už predtým v rokoch 2004 a 2009. Dôvodom boli taktiež Jobsove zdravotné problémy.
Zaujímavosťou je, že Tim Cook je už siedmy CEO spoločnosti Apple a iba rok po jeho zvolení ho magazín TIME zaradil do zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta.
Správy o skleróze nie sú hoax
O Cookovi sa v minulosti zvykla šíriť informácia, že trpí na sklerózu multiplex. Je pravdou, že mu ju v roku 1996 naozaj diagnostikovali, avšak chybne. Sám neskôr vyhlásil, že mu táto udalosť zmenila pohľad na svet. Začal napríklad prispievať na organizácie zaoberajúce sa skúmaním tejto dnes ešte stále nevyliečiteľnej choroby.
Snáď aj tento nový pohľad bol dôvodom, prečo údajne Tim Cook ponúkal Stevovi Jobsovi časť svojej pečene na transplantáciu, čo však Jobs odmietol. Dôvod, pre ktorý by Cook mohol Jobsovi časť pečene darovať, spočíval v rovnakej raritnej krvnej skupine oboch lídrov Applu (typ 0).
Prelomový rok 2014
Cook sa dnes teší z veľkej priazne médií a verejnosti, ku ktorej mu nepochybne prispel aj „coming out“ z októbra 2014. Verejne sa priznal k tomu, že je gay a v editoráli napísanom pre Blooomsberg Newsweek uviedol, že svoju sexuálnu orientáciu považuje za najväčší dar od Boha. Cook sa týmto krokom zapísal do histórie, pretože ešte aj dnes je jediným „verejne priznaným“ homosexuálnym generálnym riaditeľom spoločností Fortune 500.
Fortune Magazine ho v roku 2015 označil za Najväčšieho svetového lídra a Financial Times za Osobnosť roka 2014. Zaujímavosťou pritom je, že už v roku 2011 sa Cook zaradil do rebríčka Power 50, teda 50 najvplyvnejších LGBT osobností v USA, umiestnil sa prvom mieste aj napriek tomu, že sa vtedy k orientácii verejne nepriznával.
Postavil sa za svojich zákazníkov
Ani Fortune Magazine, ani Financial Times a ani žiadne ďalšie médium vtedy nemohlo tušiť, že Cook sa o rok neskôr zaslúži o ešte významnejší krok, ktorý zatrasie americkým svetom. Cook totiž v roku 2016 verejne odmietol „ponuku, ktorá sa neodmieta“ od USA, ktorá mala spraviť z telefónov iPhone 5c akési zadné vrátka pre prípadné sledovanie používateľa. Na jednej strate si Cook vyslúžil obdiv verejnosti, na strane druhej sa vzoprel autoritám a definitívne prelomil nezdravú lojalitu k USA.
Biliónová spoločnosť stratila na hodnote, ale opäť rastie
Momentálne je spoločnosť Apple Inc. pod vedením Tima Cooka veľmi úspešná. V auguste 2018 sa spoločnosti podarilo dosiahnuť historicky najvyššiu cenu akcie 227,63 USD, pričom do konca roka už spoločnosť sledovala prevažne klesajúci trend. Dnes je vývoj cien akcií spoločnosti priaznivý a stúpa, pričom aktuálna trhová hodnota Apple predstavuje 822,91 mld USD.