Fitness kultúra minulosti
Kto stál za vznikom fitness kultúry?
Vyznávači tohto „železného“ športu prisudzujú vznik fitness kultúry v 90.rokov 19. storočia, keď sa preslávil svojím telom pruský kulturista Eugene Sandow, po ktorom je postavená socha Mr. Olympia. Avšak ako prví začali cvičiť s vlastnou váhou v starovekých gréckych Aténach. Muži ako substitúciu váhy používali kamene aby dokázali transformovať svoje telo na svoju vysnívanú postavu…. Prečítať celé
Adam Nemcik
Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko
Vyznávači tohto „železného“ športu prisudzujú vznik fitness kultúry v 90.rokov 19. storočia, keď sa preslávil svojím telom pruský kulturista Eugene Sandow, po ktorom je postavená socha Mr. Olympia.
Avšak ako prví začali cvičiť s vlastnou váhou v starovekých gréckych Aténach. Muži ako substitúciu váhy používali kamene aby dokázali transformovať svoje telo na svoju vysnívanú postavu. Silný muž je jeden z gréckych ideálov krásy, po ktorom v dnešnej dobe poznáme fyziku ktorú voláme „grécky boh“.
Až v 11. storočí sa začali používať činky vyrobené z kameňa v Indii, odkiaľ sa tento trend rozšíril po celom svete. Vďaka tomu o necelých 500 rokov neskôr vznikali prvé jednoduché posilňovne, a kulturistika sa stala jedným z hlavných športov v Indii.
Prvá éra fitness kulturistiky (1890-1930)
Ku koncu 19. storočia fitness úplne zmenil svoj význam. Vzpieranie sa v Európe stalo populárnou zábavou. Zámer už nebol len na zlepšenie svojej postavy, ale aj na zabavenie publika. Ako otec kulturistiky sa považuje práve Eugene Sandow, ktorý vďaka svojej symetrickosti bol považovaný vo svojich rokoch ako najsilnejší muž sveta.
Rozvoj športu (1930-1980)
30. roky sú dnes známe ako začiatky zlatej éry kulturistiky. Steve Reeves sa stal najpopulárnejším bodybuilderom vďaka jeho perfektne symetrickej postave. Vyhral súťaže ako Mr. America a aj Mr. Universe a považuje sa za predchodcu Arnolda Schwarzennegera.
Arnold sa po jeho odchode veľmi rýchlo dostal do popredia aj vďaka používaniu steroidov, ktoré tento šport spopularizovali. Bol známy svojím obrovským definovaným telom a steroidy sa stali populárnou súčasťou sveta kulturistiky.
Koniec zlatej éry (1980)
V 80. rokoch bol tento šport populárny po celom svete a skvelá fyzika bola považovaná ako najlepšia cesta zlepšenia svojho imidžu. U nás na Slovensku boli populárny kulturisti ako Marián Prekop a Adam Cibuľa. Aj naša krajina sa môže pýšiť skvelým zastúpením v kulturistike vďaka Michalovi Križánekovi, ktorý vyhral Arnold Classic Europe a obdivuje ho aj samotný Arnold Schwarzenegger.