Kto vlastní rekordný dlh USA 21 biliónov dolárov? Odpoveď je naozaj prekvapujúca
Spojené štáty americké dnes pracujú s takmer najväčším dlhom vo svojej histórii, ide o závratnú čiastku 21,21 biliónov amerických dolárov. Napísané v číslach, 21 210 000 000 000 USD. Komu však USA tieto peniaze dlhuje? Keby ich teraz vláda okamžite vyplatila, komu by pípla esemeska z banky? Ešte minulý rok sa v odborných médiách objavovali… Prečítať celé
Spojené štáty americké dnes pracujú s takmer najväčším dlhom vo svojej histórii, ide o závratnú čiastku 21,21 biliónov amerických dolárov.
Napísané v číslach,
21 210 000 000 000 USD. Komu však USA tieto peniaze dlhuje? Keby ich teraz vláda okamžite vyplatila, komu by pípla esemeska z banky?
Ešte minulý rok sa v odborných médiách objavovali dramatické titulky, že dlh USA sa blíži k magickej hranici 20 biliónov dolárov. Znelo to pútavo, po roku však vieme, že Spojené štáty nemali väčší problém tento pomyslený strop ešte preskočiť a dostať sa na súčasných 21,21 biliónov. To je prakticky nepredstaviteľná čiastka, sú to už iba čísla v ekonomických grafoch a štatistikách. Čo je ale celkom isté, že tento dlh je nevyhnutné postupne splácať – zatiaľ to vyzerá tak, že braním ďalších astronomických nesplatiteľných pôžičiek.
Pojem národného dlhu Spojených štátov (US National Debt) bol zavedený v 4. marca 1789 a odvtedy takmer bez ustania rastie. Iba v priebehu prvej polovice 19. storočia klesol na minimálnu úroveň alebo dokonca nulu, od Občianskej vojny však sleduje prevažne rastúci trend. Veľkým výkyvom a doterajším maximom vo výške národného dlhu bolo obdobie počas a po druhej svetovej vojne, kedy presiahol zdanlivo neprekonateľných 100% hrubého domáceho produktu. Z rovnakého hľadiska dnes dosahuje dlh druhej najvyššej úrovne v celej histórii od roku 1789.
Reportér Jeffry Bartash pre portál MarketWatch pripravil zaujímavý graf, v ktorom poukazuje na vlastnícke pomery amerického národného dlhu. Odpovedá tým na zaujímavú otázku, komu vlastne tie Spojené štáty dlžia.
32,5 percent z celkového súčasného dlhu patrí investorom;
11,2 percenta patrí Federálnej rezerve;
27 percent dlhu patrí samotnej vláde USA
a až 29,3 percenta prislúcha zahraničným investorom. Celková výška ich majetku v dlhu USA tak dosahuje 6,21 bilióna USD.
Z týchto 29,3 percenta dlhu prevažnú časť vlastnia investori z Číny (5,6% z celkového dlhu) a Japonska (4,9%). Nasleduje ich Brazília, Írsko, Spojené Kráľovstvo, Švajčiarsko, Luxembursko, Kajmanské ostrovy a Hong Kong.
Zdroj: Here’s who owns a record $21.21 trillion of U.S. debt