Technológie | Biznis
Ktoré firmy vyrábajú čipy, ktoré dnes tak chýbajú priemyslu? Toto je 10 najväčších
Dá sa na polovodičovej kríze zarobiť? Ak je dopyt obrovský a ponuka obmedzená, je to jednoznačná príležitosť. Kam ale investovať?
Dá sa na polovodičovej kríze zarobiť? Ak je dopyt obrovský a ponuka obmedzená, je to jednoznačná príležitosť. Kam ale investovať?
Priemysel celého sveta sa dnes stretáva s krízou nedostatku polovodičových súčiastok – čipov, procesorov.
Vplyv krízy v dodávkach čipov sa týka nielen automobilového priemyslu, ktorý je skloňovaný najčastejšie, ale aj obyčajnej každodennej elektroniky, ako tlačiarní, chladničiek, smartfónov a počítačov. Dopyt je obrovský na strane koncových zákazníkov aj výrobcov elektroniky a áut, problémom sa stalo uspokojenie tohto dopytu výrobcami čipov.
Na prekvapenie ich v dnešnom globalizovanom svete nie je tak veľa, ako by ste si mohli myslieť.
Takmer každá väčšia automobilka bola postihnutá nedostatkom čipov. Prejavuje sa to aj u nás na Slovensku, kde automobilové závody musia pre nedostatok súčiastok obmedzovať výrobu. Napríklad kupujúci automobilov teraz pociťujú dôsledky ťažko predvídateľnej pandémie v podobe chýbajúcich funkcií vozidiel, vyšších cien a nedostatku príplatkových opcií.
Rýchle riešenie problému neexistuje
Je zrejmé, že globálny nedostatok čipov v blízkej dobe nevykazuje žiadne známky zlepšovania situácie. V skutočnosti sa zdá, že sa to všetko zhoršuje. Aj keď sa Biely dom predbieha v rozšírení výroby čipov v USA, aby sa predišlo budúcim nedostatkom, môže trvať roky, kým sa vládna investícia spotrebiteľom skutočne vyplatí. Odvetvie čipov bude zatiaľ aj naďalej brzdiť dôsledok pandémie Covid-19, pretože výrobky sa dodávajú s chýbajúcimi funkciami a vyššími cenami často po dlhých meškaniach. Výroba fabriky na čipy si vraj žiada dva a pol roka a miliardové investície.
Dopyt po čipoch je stále neuveriteľne vysoký a nie je dôvod očakávať, že v priebehu niekoľkých týždňov príde náhly prebytok polovodičov. V súčasnosti je na celom svete len malý počet výrobcov čipov a veľká časť svetových dodávok polovodičov pochádza z jednej spoločnosti so sídlom na Taiwane: TSMC .
Podľa Falana Yinuga z asociácie polovodičového priemyslu , obchodnej a lobistickej skupiny, ktorá zastupuje čipový priemysel, už teraz výrobcovia čipov vyrábajú čipy na maximálne kapacity. „Výroba čipov sa v skutočnosti podstatne zvýšila a za posledné mesiace bolo dodaných viac čipov než kedykoľvek predtým,“ povedal Yinug pre Recode.
Výroba jedného čipu trvá až prekvapivo dlho. Budovanie ďalších závodov na výrobu čipov, niekedy nazývaných aj Fab, si zároveň vyžaduje roky strojárskych a stavebných prác a miliardy dolárov.
Zvyšujú sa ceny spotrebnej elektroniky
Spoločnosť Strategy Analytics, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, odhadla, že globálna veľkoobchodná cena telefónov v priemere od apríla do júna vzrástla o 5 percent.
Ceny notebookov, televízorov a príslušenstva sa taktiež zvýšili. Istá spoločnosť zaoberajúca sa investičným prieskumom pre Wall Street Journal uviedla, že len spoločnosť HP v priebehu roka zvýšila cenu tlačiarní o viac ako 20 percent.
Problém sa tak zhoršil, že niektoré zásielky s čipmi kradnú pašeráci. Podvodníci dokonca začali predávať falošné čipy na získanie peňazí od menších výrobcov elektroniky. Údajne teraz rastú predaje špeciálnych röntgenových prístrojov na identifikáciu týchto falošných dielov.
Aj keď sa spoločnosti prispôsobujú rôznymi spôsobom, väčšina z nich neočakávala riešenie v dohľadnej dobe. Verejne sa hovorí o stabilizácii tohto priemyselného odvetvia až v roku 2023.
10 najväčších výrobcov čipov na svete
Magazín Investopedia.com zverejnil zoznam desiatich najväčších producentov čipov na svete, zámer spočíva v poukázaní na možné investičné príležitosti. Investopedia pritom neinformuje, či v uvedenom rebríčku zohľadňovala výrobné kapacity – ide teda skôr o zoznam najväčších výrobcov elektroniky, ktorí výrábajú (aj) čipy a procesory.
Rebríček sumarizuje 10 najväčších polovodičových spoločností na základe ich 12-mesačných koncových tržieb (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, s ktorými sa verejne obchoduje v USA alebo Kanade, a to buď priamo, alebo prostredníctvom ADR. Niektoré zahraničné spoločnosti môžu podávať správy polročne, a preto môžu mať dlhšie prestávky. Všetky údaje sú aktuálne k 18. júnu 2020 a všetky údaje poskytuje spoločnosť YCharts.
#1 Intel Corp. (INTC)
- Tržby (TTM): 75,7 miliardy dolárov
- Čistý príjem (TTM): 22,7 miliardy dolárov
- Trhová kapitalizácia (cca): 256,1 miliardy dolárov
- Celková návratnosť za 1 rok: 34,1%
- Burza: Nasdaq
#2 Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSM)
- Tržby (TTM): 37,9 miliardy dolárov
- Čistý príjem (TTM): 13,1 miliardy dolárov
- Trhová kapitalizácia (cca): 293,5 miliardy dolárov
- Celková návratnosť za 1 rok: 58,8%
- Burza: New York Stock Exchange