Guinessový rekord Lauren Tischendorf: Oboplávala ostrov v sprievode žralokov
Dokázala niečo, na čo by sa mnohí neodvážili. Lauren Tischendorf premenila športovú výzvu na inšpiratívny odkaz. Austrálsky poklad Ostrov lorda Howa sa nepochybne radí k miestam, ktorým sa hovorí raj na zemi. V roku 1982 ho UNESCO zaradilo do zoznamu svetového dedičstva. Austrálsky ostrov za tento status vďačí vzácnej flóre a faune. Rozmanitý ekosystém je výsledkom 7 miliónov… Prečítať celé
Dokázala niečo, na čo by sa mnohí neodvážili. Lauren Tischendorf premenila športovú výzvu na inšpiratívny odkaz.
Austrálsky poklad
Ostrov lorda Howa sa nepochybne radí k miestam, ktorým sa hovorí raj na zemi. V roku 1982 ho UNESCO zaradilo do zoznamu svetového dedičstva. Austrálsky ostrov za tento status vďačí vzácnej flóre a faune. Rozmanitý ekosystém je výsledkom 7 miliónov rokov starej vyhasnutej sopky, na ktorej vznikol.
Miesto je domovom pre menej než 400 obyvateľov a rovnaký je maximálny počet turistov, ktorí ho môžu naraz navštíviť. Nejde len o snahu chrániť jedinečné živočíšne druhy, ale aj o bezpečnosť návštevníkov. V tropických vodách neďaleko útesov sa vyskytuje ohrozený druh žraloka galapágskeho. Môžu dorásť do dĺžky troch metrov a lokálni rybári na nich natrafili už niekoľkokrát.
Vodný živel
Žraloky, vodné víry či iné neznáme nástrahy však neodradili austrálsku plavkyňu od získania jedinečného prvenstva. Lauren Tischendorf to k vode ťahalo odmalička, až nakoniec skončila pri oceánskom plávaní. V mladosti sa presťahovala z rodnej Juhoafrickej republiky do Austrálie. Zakotvila v Novom Južnom Walese, kde sa stala šampiónkou po prekonaní päťkilometrovej vzdialenosti. Silný vzťah k oceánu a vášeň pre pokorenie nových rekordov ju posúvali k ďalším úspechom.
Nápad preplávať okolo ostrova lorda Howa sa zrodil z okolností, ktoré nastali počas vypuknutia pandémie Covid-19. Kvôli lockdownu Lauren trénovala viac než kedykoľvek predtým. Dobiehala ju potreba skúsiť opäť niečo nové, no musela myslieť na prísne nastavené pravidlá. Keďže spomínaný ostrov sa nachádza v štáte Nový Južný Wales, jej cieľ dostal reálne kontúry.
Príprava tela aj mysle
Lauren Tischendorf už niekoľko rokov pred nápadom plávala tridsaťpäť až štyridsať kilometrov týždenne. Keď začala trénovať na svoju výzvu, pridala si ešte pár dĺžok. Jedným z nezabudnuteľných plávaní bol šesťhodinový tréning neďaleko pláže Bondi. Podmienky boli hrozné – obrovské vlny, kvílivý vietor a tmavé oblaky.
Vyučená pedagogička sa predtým zapájala do vytrvalostných behov na dlhé trate. Vďaka tomu vedela, že musí trénovať nielen svoje fyzické telo, ale aj duševnú silu. Z predchádzajúcich skúseností sa naučila nastaviť svoju hlavu tak, aby dokázala nechať veci plynúť ak nie sú podľa jej predstáv. Zlý prúd či smer vetra ju nemohli rozhodiť, keďže nebolo v jej moci zmeniť stav počasia.
Spolupracovala aj s výživovým poradcom, aby dosiahla správny pomer sacharidov a elektrolytov. Každú hodinu jej pomocní plavčíci podávali sýtejšie jedlo ako sladké zemiaky, či datle s arašidovým maslom. Po tridsiatich minútach sa napila vody, čiernej kávy alebo si energiu doplnila nutričným gélom.
Boj s počasím aj so strachom
V deň D sa Lauren snažila udržať svoje nadšenie na uzde a sústrediť sa na plávanie. Čakalo na ňu vyše 32 kilometrov okolo ostrova, otvorené more a nepredvídateľný vietor. Náročné plávanie okolo pláže Bondi bolo oproti tomuto len zahrievacím kolom. Spolu s plavkyňou na cestu vyrazili dva záchranné člny a dobrodružstvo sa mohlo začať.
Na jej prekvapenie prebiehali prvé hodiny hladko a pokojne. Neskôr sa vietor zdvihol a Lauren vyše dve hodiny plávala proti prúdu. Blížila sa však k záveru, no prepočítala sa pri čase, kedy malo zapadnúť slnko. Ukázalo sa však, že je to požehnanie.
„Obloha bola jednoducho fenomenálna, viete, jedna z tých jasných oblôh, keď idete do hôr. Mala som baterku, ktorá svietila do vody a všetko hýrilo farbami.“´
Časť jej tréningu zahŕňala plávanie s galapágskymi žralokmi, takže zo samotného stretu nebola prekvapená. Po dvanástom ich prestala počítať. Lauren prejavila schopnosť zachovať si chladnú hlavu, keď sa dostala do bezprostrednej blízkosti žraloka tigrovaného. Pustila kanister s podávaným jedlom a plávala ďalej, žralok sa však ešte chvíľu držal za ňou. Posádka ich nasledovala, no stačila sekunda a nestihli by zakročiť. Plavkyňa teda všetko svoje sústredenie preniesla na úspešný finiš.
Príklad pre menej odvážnych
Pocit zadosťučinenia sa dostavil hneď, keď ju zbadali čakajúci nadšenci. Ľudia jej príchod oslavovali krikom, povzbudzovaním a trúbením. Lauren Tischendorf sa po takmer štrnástich hodinách stala prvou ženou, ktorá oboplávala ostrov lorda Howa.
Nielenže získala prvenstvo, ktoré jej nikto nevezme, svojím činom chcela prispieť k povzbudeniu žien po celom svete. Plávanie v otvorenom mori je totiž stále skôr mužskou doménou. Deň pred vyplávaním ľudia uzatvárali stávky, že výzvu nedokončí. Nakoniec dokázala nielen sebe, ale aj ostatným, že s poctivým tréningom a odhodlaním dokážeme zbúrať hranice, ktoré sa navonok javia ako neprekonateľné.
Zdroje: www.atlasobscura.com, www.oceanswims.com
Zdroj titulnej fotografie: www.atlasobscura.com